Przejdź do treści

Kłucie w brzuchu – co warto wiedzieć o bólu brzucha w ciąży, po jedzeniu i przed okresem?

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kłucie w brzuchu, a w terminologii medycznej ból brzucha, to jedna z częstszych dolegliwości, na jakie można się uskarżać. Miewa bardzo różne podłoże. Dolegliwości mogą być niebezpieczne zwłaszcza dla kobiet w ciąży, jednak często można mu zaradzić domowymi sposobami.

Jedni narzekają na kłucie w brzuchu po lewej stronie, innym z kolei dokucza ból brzucha po prawej stronie. Każdy przejaw dyskomfortu może oznaczać co innego i nie zawsze powinien budzić lęk. Choć dolegliwości związane z brzuchem pojawiają się częściej u kobiet, nie znaczy to, że problem nie dotyczy mężczyzn.

Kłucie w brzuchu w ciąży – co jest normalne, a co powinno zaniepokoić?

Ciąża to okres, w którym kobieta staje się bardzo wrażliwa, dlatego też każdą dolegliwość odczuwa znacznie silniej. Musi jednak wiedzieć, że ból brzucha (potocznie określany przez przyszłe mamy jako kłucie w brzuchu) w ciąży nie zawsze oznacza najgorsze. Mało tego, niektóre rodzaje bólu brzucha w ciąży są zupełnie normalne i świadczą jedynie o zmianach zachodzących w organizmie kobiety. Najczęściej są to skurczowe bóle brzucha, jednak czasem wiążą się z przeciążeniem organizmu.

Lekkie kłucie w brzuchu na początku ciąży pojawia się stosunkowo często, ale nie oznacza niczego złego ani dla kobiety, ani dla rozwijającego się płodu. Zwykle nie wpływa ono na znaczne pogorszenie się samopoczucia, a wiele ciężarnych porównuje je do ból brzucha  w trakcie okresu. Zazwyczaj winne tym dolegliwościom są rozciągająca się macica oraz jej więzadła. Wówczas ból brzucha występuje w pobliżu pachwiny, albo z jednej, albo z obu stron.

Ból brzucha w ciąży może być związany z dolegliwościami żołądkowymi. W tym czasie u kobiety niezwykle łatwo o zaparcia oraz wzdęcia. Dzieje się tak, ponieważ hormony w trakcie ciąży znacznie spowalniają naturalną perystaltykę, czyli ruchy jelit.

W przypadku gdy ból brzucha (określany jako kłucie w brzuchu po lewej lub po prawej stronie)  powtarza się regularnie, ale nie jest jednocześnie zbyt intensywny i ustaje po chwili odpoczynku, nie należy się nim martwić. Można jednak powiedzieć o nim lekarzowi, gdyż prawdopodobnie przepisze lek rozkurczowy o delikatnym działaniu.

Niepokój powinno też wzbudzić kłucie w brzuchu, z którym wiążą się skurcze, plamienie oraz intensywne bóle kręgosłupa. W takim wypadku również należy natychmiast zgłosić się do ginekologa, ponieważ może dojść do przedwczesnego porodu.

Zobacz także

Kłucie w brzuchu po jedzeniu – co może oznaczać?

Zdarza się, że ból brzucha występuje po posiłku. Najczęściej jego przyczyną okazuje się zwykła niestrawność. Jeśli jednak kłucie w brzuchu po jedzeniu się nasila lub pojawia się często czy wręcz regularnie, należy podejść do niego poważnie, gdyż może oznaczać jedną z groźnych chorób. Poza niestrawnością ból brzucha może świadczyć również o chorobach jelit, alergii pokarmowej, zatruciu, wrzodach żołądka czy zapaleniu trzustki.

Wiele zależy od umiejscowienia ogniska bólu. Przykładowo, kłucie w brzuchu po prawej stronie, zwłaszcza po zjedzeniu wyjątkowo tłustej i ciężkostrawnej potrawy, może być wynikiem kolki żółciowej. Po tej stronie brzucha często dokucza też pęcherzyk  żółciowy. Dolegliwości o mniejszym nasileniu nie powinny wzbudzać niepokoju. Zazwyczaj poważniejsze choroby wywołują również inne objawy towarzyszące m.in. rosnąca gorączka, nudności, wymioty i biegunka. Jeśli objawy nie ustępują po podaniu leków rozkurczowych lub bardzo często nawracają, warto zgłosić się z nimi do lekarza pierwszego kontaktu.

Ból brzucha  przed okresem – czy to całkiem normalne?

Czasem ból brzucha pojawia się przed menstruacją, zazwyczaj kilka dni wcześniej. Kłucie w brzuchu przed okresem jest jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Dolegliwości są na tyle specyficzne, że ciężko je pomylić z innymi problemami zdrowotnymi. Wywołują ją hormony, ponieważ zaraz przed wystąpieniem krwawienia podnosi się poziom prostaglandyn, które są nie tylko niezbędne w procesie złuszczania błony śluzowej macicy, ale zwiększają jednocześnie wrażliwość na bodźce.

Kłucie w brzuchu przed okresem często określane jest jako ból jajników. Dolegliwości odczuwane są w całym podbrzuszu. Mogą też promieniować do miednicy, pachwin i ud. Uciążliwe są zwłaszcza bóle pleców w odcinku lędźwiowym. Jeśli symptomy towarzyszą innym objawom PMS (np. uporczywym migrenom i ogólnemu złemu samopoczuciu), często kobiety uskarżają się na trudności w normalnym funkcjonowaniu. Zazwyczaj w takich sytuacjach dobry efekt daje zastosowanie środków rozkurczowych i przeciwbólowych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.