Przejdź do treści

Korzeń maca – właściwości, efekty stosowania, dawkowanie

Sproszkowany korzeń maca
Korzeń maca – wspomaga funkcje seksualne, ale nie tylko/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nazywana „peruwiańskim żeń-szeniem” maca od wieków doceniana jest ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, a ostatnimi czasy niezwykle często jest o niej głośno jako o „super roślinie”, która zwiększa popęd seksualny zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, poprawia płodność, wzmacnia organizm i dodaje energii. Czy rzeczywiście efekty jej stosowania są tak fenomenalne, jak głoszą opinie?

Czym jest maca?

Maca (Lepidium meyenii ) to warzywo korzeniowe, którego właściwości  wykorzystywane są przez mieszkańców Peru od tysięcy lat. Zwana jest „peruwiańskim żeń-szeniem” i znajduje się na podium leczniczych roślin Peru. Zawiera niezliczoną ilość składników biologicznie aktywnych, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Sproszkowany korzeń maca dostarcza organizmowi aż 18 niezbędnych aminokwasów. Zawiera 70 proc. nienasyconych kwasów tłuszczowych i 24 proc. nasyconych, a tym samym stosunek jednych do drugich jest bardzo korzystny. W jej składzie znajdziemy szereg witamin – A, B1, B2, B6, C i E, a także wiele składników mineralnych – miedź, żelazo, wapń, mangan, cynk, potas i sód.

Sproszkowany korzeń maca jest ponadto bogatym źródłem:

  • związków polifenolowych (flawonoidów, antocyjanów),
  • steroli,
  • garbników,
  • alkaloidów.

Zawiera też glukozynolany, czyli grupę organicznych związków chemicznych, które są najbardziej charakterystyczne dla roślin kapustnych.

Maca – na potencję

Korzeń maca od wieków doceniany jest ze wglądu na swoje właściwości prozdrowotne, a ostatnimi czasy zyskał wielką popularność w medycynie naturalnej.

Maca od setek lat uważana jest za afrodyzjak, stanowi nieodłączny składnik diety wspomagającej płodność. Zwiększa popęd płciowy u mężczyzn i ułatwia erekcję. Poprawia liczbę, jakość i ruchliwość plemników, a tym samym zwiększa szanse na poczęcie dziecka.

„Maca pozytywnie wpływa na funkcje seksualne. Badania wykazują, że zwiększa nie tylko popęd seksualny, ale również może wpływać na płodność dzięki poprawie jakości nasienia.” – mówi dietetyczka Daria Golba.

Dzięki dużej zawartości białka „peruwiański żen-szeń” wpływa na utrzymanie sprawności seksualnej. Należy podkreślić, że przy tym nie wpływa na poziom hormonów płciowych, a tym samym nie zaburza ich funkcjonowania. Wysuszony korzeń maca, często nazywany naturalną viagrą, jest składnikiem niektórych suplementów diety poprawiających męską potencję.

Artur Rakowski / Archiwum prywatne

Maca – na kobiece dolegliwości

Sproszkowany korzeń maca stosowany jest w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych, jak i w terapii związanej z menopauzą. Mieszkańcy Peru wykorzystują go w:

  • leczeniu nieregularnych menstruacji,
  • regulowaniu zaburzeń hormonalnych,
  • łagodzeniu dyskomfortu w klimakterium – uderzenia gorąca, suchość pochwy, obniżone libido.

– Maca jest szczególnie polecana kobietom po menopauzie – niweluje wyrzuty gorąca, bóle głowy, drażliwość piersi oraz nadmierną nerwowość i problemy z koncentracją. Warto również zwrócić uwagę na substancje przeciwnowotworowe. Związki przeciwutleniające zawarte w macy usuwają wolne rodniki oraz chronią komórki przed uszkodzeniem w wyniku działania silnego stresu – wyjaśnia Daria Golba

Maca pozytywnie wpływa na płodność młodych kobiet oraz na poprawę samopoczucia kobiet po menopauzie, jednak nie jest zalecana w trakcie ciąży lub karmienia piersią, co spowodowane jest niedostateczną ilością badań w tym kierunku – zaznacza dietetyczka.

Maca – na wzmocnienie

Maca jest adaptogenem, czyli rośliną, która wspiera organizm w adaptacji do niesprzyjających warunków zewnętrznych. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym jest niezawodna w walce z wolnymi rodnikami. Poprawiając ogólną sprawność organizmu, wzmacnia odporność, korzystnie wpływa na samopoczucie. Ponadto maca stosowana jest w zespole przewlekłego zmęczenia.

Korzeń maca może być stosowany przez osoby aktywne fizycznie, gdyż:

  • dodaje energii,
  • pobudza organizm do ćwiczeń,
  • zwiększa wytrzymałość siłową.

Rekomendowany jest też osobom wymagającym intensywnego wysiłku umysłowego – poprawia pamięć i koncentrację.

Ponadto korzeń maca wpływa korzystnie na przyrost tkanki kostnej, dzięki czemu może być stosowany jako preparat na osteoporozę. Neutralizuje ból kości i mięśni, pomaga w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Korzeń maca – dawkowanie

Korzeń maca można kupić w aptece w postaci suplementu diety. Sprzedawana jest w tabletkach, kapsułkach oraz w formie proszku. Tę ostatnią możemy dodawać do jedzenia. Najlepiej sprawdzi się w koktajlach owocowych. Ze względu na intensywny smak, picie macy w proszku wymieszanej z wodą nie będzie odpowiadało każdemu. Zalecane dawkowanie maca wynosi od 1 do 3 g na dobę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.