4 min.
Krztusiec u dorosłych – objawy, powikłania i leczenie

Fot. absolutimages / stock.adobe.com
Krztusiec u dorosłych, inaczej zwany kokluszem, to choroba, która jest przenoszona drogą kropelkową przez pałeczki Bordetella pertussis. Ryzyko zachorowania rośnie przy kontakcie z chorym.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Michał Dąbrowski
lekarz
Krztusiec u dorosłych należy do ostrych dolegliwości szerzących się drogą kropelkową. Krztusiec u dorosłych objawia się w zależności od fazy rozwoju: nieżytowej lub napadowej. Przy krztuścu powikłania u dorosłych obejmują zapalenie płuc, uszkodzenie nerwów czaszkowych lub mózgu.
Co to jest krztusiec u dorosłych?
Krztusiec, nazywany kiedyś kokluszem, dawniej uznawany był za chorobę wieku dziecięcego, dziś coraz więcej przypadków odnotowuje się u dorosłych. Obecnie aż 1/3 pacjentów z krztuścem to dorośli. Przy krztuścu u dorosłych diagnostyka na wczesnym etapie może zapobiec pojawieniu się groźnych dla zdrowia powikłań. Jest to choroba wysoce zaraźliwa i w 95% przypadków przenoszona jest drogą kropelkową. W młodości istnieje niewielka szansa na rozwój krztuśca. Przez wiele lat szczepionka przeciwko kokluszowi skutecznie chroni przed zakażeniem, a jedynym jej minusem jest to, że ochrona ta obowiązuje jedynie przez około 10 lat.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak zdiagnozować krztusiec u dorosłych?
Lekarz może podejrzewać zakażenie krztuścem na podstawie charakterystycznego kaszlu. Jednakże, aby zyskać 100% pewności, musi zlecić pacjentowi wykonanie badań mikrobiologicznych i serologicznych. Jest to istotne w doborze prawidłowego leczenia, ponieważ nieleczony krztusiec u dorosłych to głównie ropniak opłucnej, zapalenie ucha wewnętrznego i płuc. Przy diagnozowaniu krztuśca w krwi pacjenta szuka się bakterii z rodzaju Bordetella pertussis, będącymi pałeczkami krztuśca. Badania serologiczne w diagnostyce krztuśca wykorzystują technikę ELISA, która wykrywa obecność w materiale biologicznym przeciwciała IgA skierowane przeciwko hemaglutyninie włóknikowej bakterii. Jeśli wynik wskaże na podwyższone stężenie przeciwciał IgG, świadczy to z kolei o tym, że chory ma za sobą przebyte zakażenie lub szczepił się na krztusiec w przeszłości. Krztusiec u dorosłych dzieli się na 3 okresy kliniczne. Pierwszy z nich to okres nieżytowy trwający około dwóch tygodni. W tym czasie chory narzeka na zmęczenie, łzawienie z oczu, wyciek z nosa oraz łagodny kaszel. Między drugim tygodniem a drugim miesiącem choroby występuje okres napadowego kaszlu, czemu poza kaszlem towarzyszyć mogą świsty wdechowe i wymioty. Ostatnia faza to faza zdrowienia, kiedy intensywność kaszlu stopniowo się zmniejsza. Po rozpoznaniu krztuśca u swojego pacjenta, lekarz zobligowany jest do zgłoszenia tego faktu do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Zobacz także
Leczenie i zapobieganie krztuścowi
Od wielu lat na polskim rynku dostępne są szczepionki przeciwko rozwojowi krztuśca. Jest to konieczność, szczególnie gdy w domu znajduje się małe dziecko, mogące zarazić się drogą kropelkową. Ponadto szczepienia te dodatkowo chronią przed takimi chorobami jak tężec i polio. Dawkę szczepienia należy powtarzać co 10 lat. Jak leczyć krztusiec u dorosłych? Po diagnozie krztuśca u dorosłych leczenie bazuje na podawaniu antybiotyków skierowanych przeciwko pałeczkom Bordetella pertussis. Ważne, aby przyjąć lek najpóźniej dwa tygodnie od pojawienia się pierwszych objawów choroby. Przyjęcie antybiotyku w późniejszym terminie nie ma zbyt skutecznego działania w łagodzeniu przebiegu choroby. Lekarze, zadając sobie pytanie o to, jaki antybiotyk na krztusiec u dorosłych przepisać swoim pacjentom, zazwyczaj wybierają azytromycynę, erytromycynę, kotrimoksazol oraz klarytromycynę. Nadal niewiele wiadomo o skuteczności i bezpieczeństwie podawania leków przeciwhistaminowych oraz glikokortykosteroidów. Przy antybiotykoterapii istnieje duże ryzyko pojawienia się skutków ubocznych w postaci zubożenia naturalnej flory bakteryjnej. Dlatego nie powinno zapominać się o jednoczesnym przyjmowaniu probiotyków oraz innych leków działających osłonowo.
Kiedy ostre napady kaszlu pojawią się u dzieci chorych na krztusiec, ważne jest, aby rodzice nie reagowali na takie objawy nerwowo. Nawet niewielki stres u malucha może znacznie zaostrzyć objawy tej choroby. Z tego właśnie powodu dzieciom chorym na krztusiec, poza leczeniem farmakologicznym, zaleca się spokój i odpoczynek. Zarówno dorośli, jak i dzieci cierpiące na koklusz, powinni przebywać dużo na świeżym powietrzu, ale w miarę możliwości unikać intensywnego wysiłku fizycznego, który może nasilić ataki kaszlu.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023