Przejdź do treści

Mity stomatologiczne: pasta z aktywnym węglem, leczenie mleczaków, unikanie dentysty w ciąży, wybielanie sodą i cytryną. W co wierzymy, a co nie jest prawdą?

Kobieta się cieszy, ma ręce do góry
Mity stomatologiczne: pasta z aktywnym węglem, leczenie mleczaków, unikanie dentysty w ciąży, wybielanie sodą i cytryną. W co wierzymy, a co nie jest prawdą?/ Freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy fluor w paście faktycznie szkodzi, a twarda szczoteczka najdokładniej czyści zęby? A jak jest z wybielaniem? Pasta z aktywnym węglem wystarczy, czy lepiej użyć sody lub cytryny? Nie zapominajmy też, że zęby podobno najszybciej niszczą się w trakcie ciąży. Czy to wszystko jest prawdą? Stomatolożka obala najpopularniejsze mity dentystyczne w Internecie.

Rozprawmy się z nimi raz na zawsze! Nieprawdziwe informacje stomatologiczne nie tylko mogą zaszkodzić zębom, ale także doprowadzić do poważnych uszkodzeń, które poskutkują długim leczeniem. Obalić najbardziej szkodliwe mity dentystyczne postanowiła stomatolożka, znana w sieci jako „Stomatolog dobra rada”. Na swoim profilu na Instagramie wytłumaczyła dokładnie, dlaczego i w co nie powinniśmy wierzyć.

Bzdury, mity, bajki. Jak zwał tak zwał, ale najgorsze są te, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wprowadzają pacjentów w błąd, a leczenie jest często trudne i kosztowne. Skutki nieodwracalne. W sieci roi się od fake’owych informacji. Musicie być świadomi, i nie dawać się robić w bambuko. Przeczytajcie te najpopularniejsze i udostępnijcie to innym, żeby ustrzec ich przed fake newsami

– pisze dentystka.

Co można wyczytać z zębów?

Mity stomatologiczne – które i dlaczego najbardziej szkodzą?

Ile razy słyszałaś, że nie musisz iść do dentysty, żeby wybielić sobie zęby? Na półce w twojej łazience stoi pasta z aktywnym węglem? W końcu reklama tak dobrze zachęca do zakupu. W co jednak nie należy wierzyć, żeby zachować śnieżnobiały i przede wszystkim zdrowym uśmiech?

Pasta z aktywnym węglem wybiela zęby

Nie dość, że to okropny mit, to jeszcze jej producenci wiedzą, jak oszukiwać klientów. Dodatkowo wspierany mocno przez influencerów w social mediach, więc wiele osób chętnie płaci niebotyczne sumy za te produkty. Przebarwiają one dziąsła na ciemniejszy kolor, więc ząb wydaje się jaśniejszy. Dodatkowo mogą rysować szkliwo, czego nie da się naprawić. Naukowo nie udowodniono ich wybielającego działania.

Mleczaków się nie leczy

O zgrozo, to jeden z najbardziej szkodliwych mitów. Mleczaki trzeba leczyć, nawet kanałowo, jeśli jest taka potrzeba. Kontrole u dzieci powinny odbywać się co 3-4 miesiące. A już 2 latek powinien mieć pierwszą kontrolę za sobą. Nieleczenie zębów mlecznych prowadzi m.in. do uszkodzenia zawiązków zębów stałych, problemów ortodontycznych czy przewlekłych stanów zapalnych w jamie ustnej malucha.

Fluor w paście szkodzi

Skutki tego mitu widuję niestety na co dzień. Fluor w paście odpowiada za mineralizację szkliwa – jest szczególnie ważny dla dzieci i młodzieży. W paście jest bezpieczny, bo zostaje związany na szkliwie i nie dostaje się do organizmu, w dodatku jego ilości są znikome, trzeba by zjeść całą tubkę na raz, żeby chociaż brzuch rozbolał. Bez niego szkliwo jest słabsze, ma plamy i odkrusza się, a próchnica atakuje.

Ciąża psuje zęby

Ciąża zębów nie psuje. Niestety, najczęściej kobiety przed zajściem w ciążę nie były na kontroli, w czasie ciąży również unikają dentystów przez kolejny mit – że w ciąży zębów się nie leczy, a jak już urodzą dzieci, to przez pierwsze 2 lata nie ma czasu na wizytę u dentysty, bo dziecko pochłania cały czas i energię, przez co trafiają do gabinetu, jak „sytuacja” jest już bardzo poważna. To bardzo ważne, żeby przed urodzeniem wyleczyć zęby.

Wybielanie zębów cytryną i sodą jest bezpieczne

Zęby mnie bolą na samą myśl o tej metodzie! Koszmarnie niszczy ona szkliwo. Raz, że soda je „porysuje”, dwa, odczyn tej mikstury jest bardzo kwaśny i wcierany w zęby doprowadzi do erozji, przebarwień, chropowatości. Zęby przestaną się błyszczeć i zaczną mocno przebarwiać, w dodatku nie da się tego odkręcić. Ratunkiem mogą być tylko licówki.

Twarda szczoteczka lepiej czyści

Nic bardziej mylnego. Codzienny osad na zębach jest miękki (płytka bakteryjna). Więc usunie go miękka szczoteczka. Twarda natomiast nie zdziała nic więcej niż miękka, a przy okazji jest mocno traumatyczna dla dziąsła. Kamień i osady od kawy/palenia/herbaty zejdą i tak tylko podczas profesjonalnej higienizacji.

– tłumaczy „Stomatolog dobra rada”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Stomatolog Dobra Rada (@stomatolog_dobra_rada)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.