Przejdź do treści

„Lekarka powiedziała mi, że miesiączka co kilkanaście dni jest normalna i żebym nie histeryzowała” – mówi Anna Kamińska, która przeszła przedwczesną menopauzę

Anna Kamińska / Archiwum prywatne
Anna Kamińska / Archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Lockdown w kolejnym województwie
Lockdown w kolejnym województwie. „Zamknięte będą hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, kin, teatrów” – ogłosił minister zdrowia
Propriocepcja – czym jest, zaburzenia, ćwiczenia
Biofeedback – co to jest, rodzaje, przeciwwskazania, cena
Jak się kochać, gdy chore są jelita? Wielu problemom można zaradzić
Minister zdrowia: "czas, by przywracać normalne leczenie". Teleporady zostaną ograniczone
Minister zdrowia: „czas, by przywracać normalne leczenie”. Teleporady zostaną ograniczone

– Z powodu wczesnej menopauzy spotkało mnie sporo cierpienia fizycznego i psychicznego – przyznaje Anna Kamińska, która miała 33 lata, kiedy lekarz zdiagnozował u niej przedwczesną menopauzę. Droga do właściwej diagnozy była w jej przypadku długa i wyboista. Czytelniczkom Hello Zdrowie Anna opowiada o swoich doświadczeniach.

„Zauważyłam, że dzieje się ze mną coś niedobrego”

Pierwsze niepokojące objawy zgłosiłam swojej ginekolog w listopadzie 2015 roku. Miałam wtedy 31 lat. Spotkałam się jednak z brakiem zainteresowania – lekarka powiedziała mi, że miesiączka pojawiająca się co kilkanaście dni jest normalna i żebym nie histeryzowała, a jeśli mi to przeszkadza, to mogę zacząć przyjmować antykoncepcję, która wszystko ureguluje. Lekarka w karcie wpisała, że miesiączkuję regularnie; co było prawdą, tyle że regularnie oznaczało u mnie co 15–18 dni. Ta wizyta była tak nieprzyjemna, że przez dłuższy czas obawiałam się powiedzieć o swoich podejrzeniach innemu lekarzowi. Uznałam, że może faktycznie przesadzam.

Kolejny lekarz, u którego byłam, nawet o nic nie zapytał, nie zrobił badań, tylko od razu przepisał mi antykoncepcję. W międzyczasie zauważyłam, że dzieje się ze mną coś niedobrego. Pomimo dużej dawki ruchu i diety zaczęłam tyć – a byłam od 2 lat w procesie schodzenia z dużej otyłości i nie było powodu, dla którego miałabym przybierać na wadze; nie zmieniłam nic w kwestii ilości ruchu czy w sposobie żywienia. Miałam okropne huśtawki nastrojów, często nagle robiło mi się gorąco i słabo.

kobieta w trakcie okresu

„Wydawało mi się, że nie może być aż tak źle”

Internistka zleciła mi podstawowe badania i odesłała do endokrynologa, a on, usłyszawszy o moich objawach, zapytał z zaskoczoną miną, czy ktoś badał mi ostatnio FSH, progesteron oraz estrogen. Odpowiedziałam, że nie, nie badał. Lekarz zlecił mi więc te badania i umówiliśmy się na wizytę już z wynikami. Te nie pozostawiały złudzeń, były wynikami typowymi dla kobiety w okresie okołomenopauzalnym.

Zaczęłam szukać informacji w internecie, starałam się jeszcze nie panikować, bo jak wiadomo, według Google’a wszyscy jesteśmy ciężko chorzy. Lekarz potwierdził jednak to, co przeczytałam w sieci, i poprosił mnie jeszcze o zrobienie AMH, które oznacza wielkość rezerwy jajnikowej. Pamiętam do dziś, że rozpisał mi na kartce, jak mam interpretować wynik, szło to mniej więcej tak: jeśli powyżej 1, to jeszcze OK, jeśli między 0,5 a 1, to – gdybym chciała mieć dziecko – należałoby zacząć starania już, a poniżej 0,5 już raczej tylko in vitro.

Chyba mocno wypierałam to wszystko, bo wydawało mi się, że wyniki na pewno okażą się w miarę dobre. Jak bardzo się myliłam, przekonałam się chwilę później, kiedy na ekranie telefonu zobaczyłam cyfry: 0,02. Poniżej jakiejkolwiek normy.

Chyba mocno wypierałam to wszystko, bo wydawało mi się, że wyniki na pewno okażą się dobre. Jak bardzo się myliłam, przekonałam się chwilę później, kiedy na ekranie telefonu zobaczyłam cyfry: 0,02. Poniżej jakiejkolwiek normy

„A skąd pani wie, że pani ma tę menopauzę?”

Jako że objawy menopauzy bardzo mocno dawały mi się we znaki, a uderzenia gorąca potrafiły mnie budzić kilkanaście razy w ciągu jednej nocy, rozpoczęło się dobieranie hormonalnej terapii zastępczej. Okazało się, że mój organizm nie toleruje większości leków i odczuwam całą listę skutków ubocznych, co naprawdę mnie załamało, bo na myśl, że miałabym tak się czuć już zawsze, odechciewało mi się żyć.

W międzyczasie odbyłam wiele wizyt lekarskich, kilka razy lądowałam na izbie przyjęć z powodów związanych z samą menopauzą lub przyjmowanymi lekami. Z reguły były to przeżycia, o których chciałabym zapomnieć. Wielokrotnie byłam lekceważona, ciągle pytana „a czy pani nie jest za młoda?”, „kto pani to zdiagnozował?”, „a skąd pani wie, że pani ma tę menopauzę?”, „kto pani te leki przepisał?”. Ciężko jest przez to przechodzić i jeszcze udowadniać, że tak, naprawdę mam menopauzę, tak, też uważam, że jestem za młoda, ale jest jak jest. To był trudny czas. Na szczęście w końcu udało się dobrać leki i nastąpiła poprawa.

„Trudne tematy warto oswajać”

Najpewniej przyczyną mojej sytuacji była operacja jajników, którą przeszłam w wieku 23 lat. Wtedy jednak nikt mnie nie uświadomił, że takie mogą być skutki. Nie mam o to do nikogo żalu, bo priorytetem było pozbycie się torbieli i sprawdzenie, czy nie mam raka, jednak nie rozumiem, dlaczego zupełnie się o tym nie mówi.

Niektórzy dziwią się, że opowiadam o mojej chorobie tak otwarcie, ale chciałabym, żeby w sieci, w materiałach dla kobiet, znalazło się więcej wiarygodnych informacji na ten temat, żeby lekarze diagnozowali, wyjaśniali. Ja lubię wiedzieć i rozumieć, co się ze mną dzieje. Zadaję dużo pytań, szukam informacji, czytam raporty z badań. Obserwuję grupy kobiece związane z menopauzą i widzę, jak bardzo brakuje nam wiedzy o naszej fizjologii, jak duży jest brak wsparcia psychologicznego dla kobiet w podobnej sytuacji, np. starających się o dziecko. Menopauza to zbyt często temat żartów. Cieszę się, że po długich poszukiwaniach trafiłam na mądrego lekarza, który potrafi wyjaśnić, wesprzeć, ma empatię. To bardzo pomocne, jakby ktoś zdjął z moich ramion kawałek tego ciężaru.

Nie epatuję tematem, ale staram się oswajać z nim zarówno siebie, jak i innych – z powodu wczesnej menopauzy spotkało mnie sporo cierpienia fizycznego i psychicznego. Uważam, że bliscy mi ludzie powinni o tym wiedzieć. Jest wiele aspektów mojego stanu – wiele z nas uważa miesiączkę czy możliwość posiadania dzieci za równoznaczne z kobiecością. Choć zupełnie się z tym nie zgadzam, to na pewno dla wielu kobiet menopauza jest zakończeniem pewnego okresu w życiu; może być trudna dla osoby 50-letniej, a co dopiero 30- czy 20-letniej. Pojawia się poczucie straty, jakiś rodzaj żałoby. Ciało zmienia się szybciej, do czego również trzeba przywyknąć.

Trudne tematy warto oswajać. Kiedy pisałam o tym na moim blogu aniazmienia.pl, w jednym komentarzu przeczytałam, że się nad sobą użalam i to dobrze, że nie mogę mieć dzieci, bo miałyby bardzo słabą matkę. Taki komentarz to cios wymierzony w samo serce, ale wiem, że danie sobie możliwości i prawa do przeżycia tej sytuacji to siła, nie słabość. Dzięki temu pogodziłam się z tym, co się stało i mogę żyć dalej.

Menopauza może być trudna dla osoby 50-letniej, a co dopiero 30- czy 20-letniej. Pojawia się poczucie straty, jakiś rodzaj żałoby. Ciało zmienia się szybciej, do czego również trzeba przywyknąć

Czym jest przedwczesna menopauza?

Statystyczna Polka wchodzi w okres menopauzy między 50. a 52. rokiem życia. Jeśli czynność jajników zaczyna wygasać u kobiety w wieku 40–45 lat, mówimy o wczesnej menopauzie, natomiast przedwczesna niewydolność jajników (ang. Premature Ovarian Insufficiency – POI) diagnozowana jest poniżej 40. roku życia. Główne przyczyny występowania przedwczesnej menopauzy to czynniki genetyczne, przebyte infekcje i operacje (np. owariektomia – chirurgiczne usunięcie jajników albo jajnika czy histerektomia – usunięcie macicy), choroby autoimmunologiczne (m.in. cukrzyca, toczeń, miastenia, schorzenia tarczycy, choroba Addisona) czy stany po leczeniu radioterapią bądź chemioterapią (w przebiegu choroby nowotworowej).

Przedwczesna niewydolność jajników rozwija się, kiedy jajniki przestają wytwarzać odpowiednią ilość estrogenu. Szacuje się, że problem ten występuje u jednej kobiety na 100 poniżej 40. roku życia oraz u jednej na 1000 poniżej 30 lat. Kobiety, które przeszły przedwczesną menopauzę, powinny być leczone w odpowiedni sposób, ponieważ zwiększa się u nich ryzyko wystąpienia osteoporozy, chorób serca oraz zawału.

W Wielkiej Brytanii działa organizacja dla kobiet z wczesną menopauzą: Daisy Network. Na stronie internetowej organizacji można zapoznać się m.in. z aktualnymi badaniami i raportami medycznymi. Polki z POI gromadzą się głównie w internecie w grupach zrzeszających kobiety z menopauzą.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Seks? W każdym wieku!

Seks? W każdym wieku!

romantyczna kolacja nad morzem

7 naturalnych sposobów na podniesienie poziomu testosteronu u mężczyzny. Skorzystacie na tym oboje!

szczęście, serotonina

Poczuj się szczęśliwsza! 7 prostych patentów na podniesienie poziomu serotoniny

Złota czwórka wśród hormonów. Czym różnią się dopamina, serotonina, endorfina i oksytocyna, i jak poprawiają nam nastrój?

menopauza, kobieta z siwymi włosami

Lek. Ewelina Śliwka-Zapaśnik: do menopauzy przygotowujemy się przez całe życie

Androgeny – czym są? Funkcje, badanie, nadmiar

Melatonina – czym jest i jak działa? Badanie melatoniny

Izabela Pajor

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

Cholecystokinina – funkcje, badanie, norma i interpretacja

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Kiedy żyjemy wystarczająco długo, dochodzimy do menopauzy. Tak wygląda życie i już

Eva Galant: Wciąż mało jest wyrozumiałości wobec chorych na tarczycę

Eva Galant: Wciąż mało jest wyrozumiałości wobec chorych na tarczycę. To jak depresja – nie „widać” jej po tobie, więc trudno uwierzyć, że coś ci dolega

Kobieta spryskuje się mgiełką do twarzy

Substancja konserwująca, która powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej u ludzi. W jakich produktach ją znajdziemy?

„Jeśli chcemy widzieć potęgę kobiet, musimy znajdować sobie za przewodniczki stare i mądre kobiety” – o menopauzie bez wstydu mówi Voca Ilnicka

Prolaktyna - normy. Kiedy warto się zbadać i jak odczytać wyniki?

Prolaktyna – normy, wysoka prolaktyna, kiedy badać

Menopauza / istock

Jakich objawów menopauzy najczęściej obawiają się kobiety w Polsce? Jak z nimi walczyć? Odpowiada prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec–Plinta

Dieta na menopauzę

Menopauza – objawy, wiek kobiety, leki na menopauzę

Brak okresu – najczęstsze przyczyny spóźniającej się miesiączki

Co to są fitoestrogeny? Czy mogą być pomocne przy menopauzie?

młoda kobieta zadowolona po usunięciu trądziku

Trądzik hormonalny – przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?

Jak układ hormonalny zmienia się z wiekiem? Wyjaśnia endokrynolog Joanna Ciołek

Ginekomastia - czym jest i kogo dotyczy?

Ginekomastia – przyczyny, objawy i leczenie przerostu sutka u mężczyzn

Przysadka mózgowa – za co odpowiada? Funkcje, hormony, choroby

Przysadka mózgowa – za co odpowiada? Funkcje, hormony, choroby

Badania hormonalne u kobiet / rawpixel

Dietetyczka kliniczna o wynikach badań hormonalnych. Na co zwraca uwagę?

Homeostaza — Dowiedz się czym jest ten jeden z najważniejszych procesów dla organizmu człowieka

Homeostaza organizmu – czym jest i co wywołuje jej zaburzenia?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?