Przejdź do treści

Twoja przyjaciółka ma endometriozę. Pewnie bardzo cierpi. Zobacz, jak możesz jej pomóc

endometrioza
Peter Dazeley/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już 2 mln Polek zmaga się z endometriozą, a droga do prawidłowej diagnozy trwa latami. To bardzo bolesna i dokuczliwa choroba kobieca. Walczy z nią twoja przyjaciółka? Wraz z dr Krzysztofem Kucharskim, ginekologiem z Centrum Medycznego Damiana, wyjaśniamy, jak możesz jej pomóc.

Endometrioza – dowiedz się o niej więcej

Endometrioza występuje w wieku rozrodczym, czyli wówczas, kiedy kobiety miesiączkują. Polega na tym, że śluzówka macicy znajduje się w innym miejscu niż w jamie macicy. Może pojawić się w mięśniu macicy, w jajnikach, jamie brzusznej, jelitach, itp., jak również w bardziej odległych miejscach ciała. Występują także bardzo rzadkie przypadki obecności w kościach czy mózgu – wyjaśnia dr Krzysztof Kucharski, ginekolog.

Na czym polega endometrioza? Gdy przychodzi miesiączka, śluzówka macicy zaczyna krwawić. Jeżeli znajduje się ona np. w jajnikach, to na niej pojawiają się torbiele zawierające krew. W przypadku obecności w jelitach, może powodować np. bóle jelitowe czy biegunkę.

Jeżeli natomiast znajduje się w bliźnie po cięciu cesarskim, wówczas tworzy się w niej duży guzek. Najczęstszym objawem endometriozy jest ból w czasie miesiączkowania. Choroba powoduje w jamie macicy jałowy stan zapalny, a także (zazwyczaj) zrosty jelit czy jajowodów. Wraz z postępem choroby bóle narastają.

Sprawdź, jak leczy się endometriozę

Endometrioza to poważna choroba, której nie należy bagatelizować. Warto dowiedzieć się więcej o możliwościach jej leczenia.

Kobieta leży na łóżku

Endometriozę leczy się farmakologicznie, farmakologiczno-operacyjnie i farmakologiczno-mieszanie. Jeżeli zmiany są duże – np. pojawiły się duże torbiele w jajnikach – wówczas należy je zoperować, usunąć torebkę (najczęściej laparoskopowo) i później wprowadzić leczenie farmakologiczne, czyli tzw. farmakologiczne blokowanie jajników. W ten sposób na pewien czas zatrzymamy miesiączkowanie i „wyciszymy” proces endometriozy. Jeżeli natomiast zmiany nie są duże, wówczas leczenie można rozpocząć od leczenia farmakologicznego i obserwować, czy zmiany ustępują – wyjaśnia ginekolog.

U kilkudziesięciu procent pacjentek objawy są w ogóle niezauważalne. Kobiety zachodzą w ciążę, a objawy endometriozy widać dopiero w przypadku cesarskiego cięcia. Drugą skrajną sytuacją są niezwykle nasilone objawy – silne bóle w czasie miesiączki, biegunka, bóle podczas współżycia. Wówczas wymaga to leczenia skojarzonego, czyli farmakologiczno-operacyjnego.

Zadbaj o dietę przyjaciółki

Przyjaciółka zmaga się z nadprogramowymi kilogramami? Porozmawiaj z nią o zdrowej diecie. Spadek masy ciała pozytywnie wpłynie na pracę hormonów. Co jeść? Żurawinę! To źródło witamin, składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy. To też bogactwo antocyjanów – substancji aktywnych, które hamują działanie stresu oksydacyjnego i niwelują stany zapalne. Sok z żurawiny bądź suszone owoce ochronią kobiecy organizm przed uporczywym bólem.

Warto także zaprzyjaźnić się z kurkumą i papryczką chilli. One także działają przeciwbólowo. Może zaproponujesz przyjaciółce danie z kuchni azjatyckiej?

Kobieta z blistrem tabletek antykoncepcyjnych

Wspieraj!

Endometrioza to bolesna choroba, która może utrudniać normalne funkcjonowanie. Chorujące nie mają ochoty na seks, przez co osłabia się relacja z partnerem bądź partnerką. Zdarza się, że kobiety zostają same ze swoim cierpieniem.

I tu miejsce dla ciebie. Wspieraj swoją przyjaciółkę. Może czas na poszukanie terapii bądź grupy innych kobiet zmagających się z endometriozą?

Staraj się zrozumieć

Zdarza się, że leczenie endometriozy trwa latami. Stosowanie preparatów hamujących namnażanie się komórek endometrium czasami nie pomaga. W takim wypadku przyjaciółka może nie chcieć dalszego leczenia.

Rozmawiaj. Chociaż endometrioza nazywana jest chorobą nieuleczalną, zawsze istnieje szansa na poprawę jakości życia. Wycięcie guzków czy torbieli przynosi wiele pozytywnych skutków. Kobieta z dobrze leczoną endometriozą również może zajść w ciążę!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.