4 min.
Nadmierne gazy – jak się pozbyć krępującej dolegliwości? Przyczyny i sposoby leczenia

Nadmierne gazy – jak się pozbyć krępującej dolegliwości? Przyczyny i sposoby leczenia Istock.com
27.06.2022
Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko
27.06.2022
Jak poznać, że upał ci zaszkodził? „Są trzy zjawiska kliniczne, które świadczą o nadmiernym działaniu ciepła” – mówi lekarz Michał Sutkowski
27.06.2022
Zmagasz się z zaparciami? Fizjoterapeutka tłumaczy, jakie mogą być tego konsekwencje
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Nadmierne gazy to dolegliwości bardzo często zgłaszane przez pacjentów. Niektórzy z nich cierpią ze względu na źle dobraną dietę czy nietolerancje pokarmowe, u innych przyczyna może być o wiele bardziej poważna.
Spis treści
Nadmierne gazy czy odbijanie są produktem ubocznym procesu rozkładu węglowodanów. Część z nich pozostaje niestrawiona i trafia do jelita grubego. Tam czekają na nie bakterie jelitowe i następuje proces fermentacji. W ten właśnie sposób powstaje mieszanka wybuchowa z dwutlenku węgla, azotu, wodoru oraz metanu. Zdrowy organizm wydala gazy około 25 razy w ciągu doby.
Nadmierne gazy – przyczyny
Kiedy rozumiemy już ten proces, warto obserwować nasz organizm i sygnały, które nam wysyła. Być może pora zmienić nawyki żywieniowe, styl życia lub udać się do lekarza? Jak pozbyć się nadmiernych gazów z jelit? Jaka może być ich przyczyna?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Połykanie powietrza
Powietrze, które połykamy podczas picia czy jedzenia, dostarcza tlenu, ułatwiając proces fermentacji w jelitach. Jest to normalny proces chemiczny, który zachodzi w ciele każdego z nas. Gdy jednak połykamy zbyt dużo powietrza podczas zbyt szybkiego mówienia, jedzenia, picia napojów gazowanych, żucia gumy czy palenia papierosów, może się okazać, że dostarczymy zbyt dużo powietrza do przewodu pokarmowego. Połykanie powietrza (aerofagia) może sprawić, że ciśnienie w jamie brzusznej będzie zbyt wysokie, przez co przepona będzie uniesiona. Charakterystyczne jest również powiększanie się obwodu brzucha w miarę upływu dnia. Następstwem ,,zagazowania’’ organizmu może być uczucie zgagi, pieczenia, zwracanie się pokarmu do przełyku czy gorzki posmak w ustach.
Połykanie powietrza i nadmierne gazy – jak się ich pozbyć?
Zmiana nawyków z trybu szybkiego i byle jakiego na spokojne przeżuwanie każdego kęsa oraz ograniczenie popijania posiłków gazowanymi napojami powinny przynieść rezultaty w niedługim czasie. Dobrym pomysłem jest picie napojów przez cienką słomkę.
Ciężkostrawna dieta
Nadmierne gazy bardzo często są spowodowane ciężkostrawną dietą. Jeśli na co dzień spożywamy posiłki bogate w tłuszcz zwierzęcy i białko, w naszych jelitach może powstawać zbyt dużo dwutlenku węgla. Zbyt ciężkostrawne menu może doprowadzić do sytuacji, w której kwas solny i kwasy tłuszczowe nie są w stanie zrównoważyć zbyt dużej ilości spożytych przez nas wodorowęglanów zawartych w soku trzustkowym i żółci. Aby wspomóc pracę naszego układu trawiennego, warto ograniczyć spożywanie białka i tłuszczów, a do diety wprowadzić regularne, lekkostrawne posiłki.
Mleczne problemy i nietolerancje pokarmowe
Nadmierne gazy mogą występować również po spożyciu produktów mlecznych. Jeśli gazom towarzyszą wzdęcia, nudności i bóle brzucha, może to świadczyć o braku laktazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za ułatwienie trawienia laktozy, a więc dwucukru, który znajduje się w mleku i produktach z mleka krowiego. Niedobór laktazy w jelicie cienkim występuje mniej więcej u co 4 dorosłej osoby. Przyczyną wzdęć mogą być także zespoły upośledzonego wchłaniania niektórych składników pokarmowych. Nadmierne gazy w jelitach mogą gromadzić się np. przez nietolerancję niektórych cukrów czy celiakię, czyli upośledzenie wchłaniania zawartego w zbożach glutenu. Dobrym pomysłem będzie konsultacja problemu nietolerancji pokarmowej z lekarzem i wykonanie stosownych testów.
Przerost flory bakteryjnej
Przerost flory bakteryjnej występuje najczęściej w wyniku zrostów pooperacyjnych u pacjentów po operacjach chirurgicznych. Zjawisko to może występować również u osób starszych, które są długotrwale leczone za pomocą środków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego. W tym przypadku nadmierne gazy są skutkiem ubocznym leczenia, a wszelkie uwagi należy konsultować z lekarzem prowadzącym. W celu rozpoznania zespołu przerostu flory bakteryjnej wykonuje się testy oddechowe.
Schorzenia przewodu pokarmowego
Nadmierne gazy mogą być także w niektórych przypadkach skutkiem schorzeń przewodu pokarmowego. Przyczyną nadmiernych gazów może być również zespół jelita nadwrażliwego. Jeśli obserwujemy u siebie nie tylko wzdęcia, ale też towarzyszące im ból brzucha, nudności, ospałość, zmęczenie, bóle głowy, niepokój, biegunki i zaparcia, powinniśmy pilnie skonsultować się z lekarzem. Nadmierne gazy mogą towarzyszyć również chorobom takim jak refluks żołądka, niewydolności trzustki, stany zapalne, torbiele jelit, pasożyty układu trawiennego. W przypadku podejrzenia choroby układu pokarmowego konieczna jest konsultacja z lekarzem gastrologiem. Najczęściej występującym skutkiem kłopotów z nadmiernymi gazami są błędy żywieniowe. Aby wspomóc pracę układu trawiennego, powinniśmy wprowadzić zdrową, regularną dietę bogatą w błonnik. Kotleta mielonego lepiej zastąpić zdrowym pulpetem z soczewicy.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Zobacz także
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022