Przejdź do treści

Nawracające infekcje intymne. „Oprócz prawidłowej higieny, gdy już zacznie dziać się coś złego, dieta ma ogromne znaczenie” – apeluje dietetyczka Roksana Środa

Kobieta je ciasto
Nawracające infekcje intymne. "Oprócz prawidłowej higieny, gdy już zacznie dziać się coś złego - dieta ma ogromne znaczenie!" - apeluje dietetyczka Roksana Środa/ Pexels, fot. Karolina Grabowska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Miewasz nawracające infekcje intymne? Być może to kwestia diety. „Grzybica pochwy częściej występuje u kobiet, które na co dzień jedzą duże ilości cukru” – pisze na swoim profilu na Instagramie Roksana Środa, dietetyczka aktywna w mediach społecznościowych. Ekspertka wyjaśnia, jak ważna przy chorobach intymnych jest dieta.

Dieta na infekcje intymne

„Nawracające infekcje intymne – problem, z którym coraz częściej zgłaszają się do mnie pacjentki, a o którym tak mało się mówi. Opowiem wam o tym z punktu widzenia dietetyka”

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie dietetyczka Roksana Środa. Ekspertka, która w mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą, tym razem wzięła na tapet problem nawracających infekcji intymnych, za które w większości przypadków odpowiedzialny jest Candida albicans – grzyb z rodziny drożdżaków. O złapanej infekcji raczej szybko się zorientujesz. Zacznie dokuczać ci swędzenie, pieczenie, ból podczas stosunku seksualnego, pojawią się upławy (białe lub żółte, o konsystencji przypominającej twarożek). Może wystąpić też zaczerwienie i obrzęk sromu. Możesz jednak utrudnić grzybowi zamieszkanie w twoich okolicach intymnych. W jaki sposób?

Oprócz prawidłowej higieny, gdy już zacznie dziać się coś złego – dieta ma ogromne znaczenie! Zwłaszcza, gdy macie problem z nawracającymi infekcjami i/lub grzybicą pochwy” – wyjaśnia ekspertka.

Środa zaznacza, że dieta przeciwgrzybicza będzie skuteczna nie tylko przy przeroście Candida albicans w przewodzie pokarmowym, ale również właśnie przy problemie infekcji intymnych.

„Wiecie, że grzybica pochwy częściej występuje u kobiet, które na co dzień jedzą duże ilości cukru?!” – dodaje.

Tampon z jogurtem na infekcje intymne? Ginekolog mówi nam, czy skorzystanie z rady krążącej w internecie może przynieść ulgę

Przewód pokarmowy a infekcje intymne

Specjalistka wyjaśnia, że infekcje intymne często „mają związek ze zmniejszoną ilością bakterii kwasu mlekowego (grupa bakterii Lactobacillus)”.

„To sprawia, że znacznie wzrasta ilość bakterii chorobotwórczych, które wywołują infekcję. Te zaburzenia zaś wywołują wzrost poziomu Candida albicans, co może doprowadzić do grzybicy pochwy” – tłumaczy.

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy ekspertka wymienia stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, przewlekłą antybiotykoterapię, nieprawidłową higienę, częste wizyty w saunie i na basenie oraz współżycie. Jak zaznacza, by zdiagnozować chorobę, należy zrobić wymaz z pochwy, który przeprowadza lekarz ginekolog. Warto jednak wykonać jeszcze jedno badanie, które oceni stan przewodu pokarmowego.

„Jeśli masz już grzybicę pochwy albo problem z nawracającymi infekcjami intymnymi, a jednocześnie – problemy przewodu pokarmowego.….. KONIECZNIE zrób też badanie D-arabinitolu, które oceni poziom grzybów Candida w przewodzie pokarmowym!” – pisze Środa.

Ekspertka zaznacza, że w takim przypadku o leczeniu decyduje nie tylko ginekolog, ale również dietetyk.

Ginekolog podejmie decyzję, czy konieczne są antybiotyki, czy inna forma leków. Natomiast dietetyk zaplanuje prawidłową dietę przeciwgrzybiczą, która będzie niesamowitym wsparciem i szansą na brak nawrotów” – wyjaśnia.

Jak dodaje, w trakcie leczenia należy również sięgnąć po probiotyk.

„Warto przemyśleć suplementację Lactobacillus (jeśli nie masz SIBO/IMO), cynku, selenu, witaminy D czy E” – podsumowuje ekspertka.

Roksana Środa

Kim jest mgr Środa? To specjalistka, która prowadzi na Instagramie profil „Roksana Środa”, na którym w ciekawy sposób opisuje różne zagadnienia związane z żywieniem i medycyną. Dietetyczkę obserwuje prawie 22 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.