4 min.
Nawracające infekcje intymne. „Oprócz prawidłowej higieny, gdy już zacznie dziać się coś złego, dieta ma ogromne znaczenie” – apeluje dietetyczka Roksana Środa

Nawracające infekcje intymne. "Oprócz prawidłowej higieny, gdy już zacznie dziać się coś złego - dieta ma ogromne znaczenie!" - apeluje dietetyczka Roksana Środa/ Pexels, fot. Karolina Grabowska
28.05.2022
Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!
28.05.2022
Mleko pomaga zasnąć: prawda czy mit? Sprawdziłam
28.05.2022
Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie
28.05.2022
Ratunku, głowa mi pęka! O nieoczywistych przyczynach bólu głowy mówi specjalistka fizjoterapii Katarzyna Kowalik
27.05.2022
Red Lipstick Monster pokazała swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym – bez retuszu i filtra. „W końcu ktoś pokazuje prawdziwość kobiet”
Miewasz nawracające infekcje intymne? Być może to kwestia diety. „Grzybica pochwy częściej występuje u kobiet, które na co dzień jedzą duże ilości cukru” – pisze na swoim profilu na Instagramie Roksana Środa, dietetyczka aktywna w mediach społecznościowych. Ekspertka wyjaśnia, jak ważna przy chorobach intymnych jest dieta.
Dieta na infekcje intymne
„Nawracające infekcje intymne – problem, z którym coraz częściej zgłaszają się do mnie pacjentki, a o którym tak mało się mówi. Opowiem wam o tym z punktu widzenia dietetyka”
Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie dietetyczka Roksana Środa. Ekspertka, która w mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą, tym razem wzięła na tapet problem nawracających infekcji intymnych, za które w większości przypadków odpowiedzialny jest Candida albicans – grzyb z rodziny drożdżaków. O złapanej infekcji raczej szybko się zorientujesz. Zacznie dokuczać ci swędzenie, pieczenie, ból podczas stosunku seksualnego, pojawią się upławy (białe lub żółte, o konsystencji przypominającej twarożek). Może wystąpić też zaczerwienie i obrzęk sromu. Możesz jednak utrudnić grzybowi zamieszkanie w twoich okolicach intymnych. W jaki sposób?
„Oprócz prawidłowej higieny, gdy już zacznie dziać się coś złego – dieta ma ogromne znaczenie! Zwłaszcza, gdy macie problem z nawracającymi infekcjami i/lub grzybicą pochwy” – wyjaśnia ekspertka.
Środa zaznacza, że dieta przeciwgrzybicza będzie skuteczna nie tylko przy przeroście Candida albicans w przewodzie pokarmowym, ale również właśnie przy problemie infekcji intymnych.
„Wiecie, że grzybica pochwy częściej występuje u kobiet, które na co dzień jedzą duże ilości cukru?!” – dodaje.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przewód pokarmowy a infekcje intymne
Specjalistka wyjaśnia, że infekcje intymne często „mają związek ze zmniejszoną ilością bakterii kwasu mlekowego (grupa bakterii Lactobacillus)”.
„To sprawia, że znacznie wzrasta ilość bakterii chorobotwórczych, które wywołują infekcję. Te zaburzenia zaś wywołują wzrost poziomu Candida albicans, co może doprowadzić do grzybicy pochwy” – tłumaczy.
Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy ekspertka wymienia stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, przewlekłą antybiotykoterapię, nieprawidłową higienę, częste wizyty w saunie i na basenie oraz współżycie. Jak zaznacza, by zdiagnozować chorobę, należy zrobić wymaz z pochwy, który przeprowadza lekarz ginekolog. Warto jednak wykonać jeszcze jedno badanie, które oceni stan przewodu pokarmowego.
„Jeśli masz już grzybicę pochwy albo problem z nawracającymi infekcjami intymnymi, a jednocześnie – problemy przewodu pokarmowego.….. KONIECZNIE zrób też badanie D-arabinitolu, które oceni poziom grzybów Candida w przewodzie pokarmowym!” – pisze Środa.
Ekspertka zaznacza, że w takim przypadku o leczeniu decyduje nie tylko ginekolog, ale również dietetyk.
„Ginekolog podejmie decyzję, czy konieczne są antybiotyki, czy inna forma leków. Natomiast dietetyk zaplanuje prawidłową dietę przeciwgrzybiczą, która będzie niesamowitym wsparciem i szansą na brak nawrotów” – wyjaśnia.
Jak dodaje, w trakcie leczenia należy również sięgnąć po probiotyk.
„Warto przemyśleć suplementację Lactobacillus (jeśli nie masz SIBO/IMO), cynku, selenu, witaminy D czy E” – podsumowuje ekspertka.
Roksana Środa
Kim jest mgr Środa? To specjalistka, która prowadzi na Instagramie profil „Roksana Środa”, na którym w ciekawy sposób opisuje różne zagadnienia związane z żywieniem i medycyną. Dietetyczkę obserwuje prawie 22 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.05.2022
Paulina Holtz: „Daję moim córkom szansę, aby same ogarnęły swoje życie”

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022