Przejdź do treści

Twój mocz pachnie inaczej niż zwykle? Oto 7 możliwych przyczyn

7 przyczyn, dlaczego twój mocz dziwnie pachnie / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Oznaką zdrowia i dobrego nawodnienia organizmu jest jasny, przejrzysty, w kolorze słomkowym mocz. To wiadomo. Ale jak powinien pachnieć? Normalnie nikt się nad tym nie zastanawia. Dopóki nie poczuje czegoś podejrzanego nad sedesem.

Mocz składa się z produktów przemiany materii i wody. Zwykle nie za bardzo zwraca naszą uwagę, gdyż na ogól ma tylko lekki zapach przypominający amoniak albo tak słabą woń, że jej nawet nie czujemy po skorzystaniu z toalety. Jest jednak kilka sytuacji, kiedy twoje siusiu może mieć bardziej intensywny, czasem wręcz nieprzyjemny zapach. Zobacz, co się może za tym kryć i czy jest czym się przejmować.

Jesteś odwodniona

Jeśli pijesz za mało wody, twój mocz nie tylko zmieni barwę na ciemnożółtą, ale zacznie intensywnie, nieprzyjemnie pachnieć. Podczas rozkładu białek, które dostarczasz organizmowi wraz z pożywieniem, powstaje (głównie w wątrobie) mocznik. Jest on wydalany z potem, ale przede wszystkim podczas siusiania. Woda rozcieńcza go, jeśli więc nie nawadniasz się wystarczająco dobrze, mocz będzie miał bardziej skoncentrowaną zawartość tego związku. Wszystko wróci do normy, kiedy wyregulujesz ilości płynów w ciele.

Winne jedzenie

Najczęstszym powodem brzydkiego zapachu moczu są szparagi. Te warzywa słyną z tego, że efekty ich trawienia czujemy potem w toalecie (woń przypomina siarkę). Co ciekawe, tylko część populacji jest w stanie wyczuć ten charakterystyczny zapach – wiąże się to z pewnymi genami.

Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów

Jednak na zapach moczu mogą wpływać też inne produkty spożywcze: czosnek, cebula (zawierają siarkę, stąd intensywna woń sików), ale i brukselka (podczas jej trawienia wytwarza się gaz sprawiający, że mocz nieprzyjemnie pachnie) czy buraki oraz ostre przyprawy jak curry. Jeszcze trzeba wspomnieć o diecie wysokobiałkowej – ona też może zmienić aromat wyczuwany podczas wizyty w toalecie. Produkty bogate w białko obniżają pH, przez co zapach moczu może wydawać się kwaśny.

Wypiłaś za dużo kawy

Jej ziarna zawierają kafeol, związek nadający kawie charakterystyczny aromat, któremu trudno się oprzeć. Jednak substancja ta nie rozpuszcza się w wodzie, co oznacza, że ​​pozostaje nienaruszona, gdy przepływa przez organizm i układ wydalniczy, by ostatecznie z moczem wylądować w muszli klozetowej. Jeśli pijesz kolejną filiżankę kawy w ciągu dnia, a do tego zaniedbałaś trochę nawadnianie się, kafeol będzie bardziej skoncentrowany i może nadać moczowi delikatny zapach kawy. Stanie się nieprzyjemny, jeśli jesteś mocniej odwodniona, bo wtedy skoncentrowany mocznikiem podbije ten aromat.

Włączyłaś nowe leki

Niektóre leki, witaminy czy suplementy zawierają składniki, które potrafią zmieniać zapach moczu, a czasem też jego kolor. To dlatego, że zwykle ich usuwanie z organizmu zachodzi przez nerki – wydalane są z moczem. W zależności od rodzaju medykamentu odbywa się to szybko po jego przyjęciu lub nieco dłużej.

Papier toaletowy - złe nawyki w toalecie

Łykanie  suplementów z witaminami z grupy B może zaostrzać zapach moczu (dodatkowo po zażywaniu witaminy B12 robi się on neonowo żółty). Dzieje się tak dlatego, że to grupa witamin rozpuszczalnych w wodzie, które nie gromadzą się w organizmie, tylko ich nadmiar jest wydalany z moczem. Pewne antybiotyki również mogą powodować nieprzyjemny zapach uryny, jeśli w ich skład wchodzi penicylina wytwarzana z pleśni. Wtedy w czasie terapii antybiotykiem w toalecie możesz czuć drożdżową lub grzybopodobną woń. Powinna zniknąć po zakończeniu leczenia.

Masz infekcję dróg moczowych

Jeśli zakażenie wywołane jest bakteriami (np. zapalenie pęcherza moczowego), możesz podczas siusiania czuć silny zapach amoniaku. Zwykle przy takiej infekcji doświadczysz dodatkowych objawów, jak zmętnienie moczu, obecność w nim krwi, ból, pieczenie i dyskomfort podczas wizyty w toalecie, uczucie parcia na pęcherz. Po zaobserwowaniu którychś z tych dolegliwości najlepiej niezwłocznie udać się do lekarza.

Możesz chorować

Nietypowy zapach moczu czasem świadczy o poważniejszym schorzeniu. Jeśli woń jest słodka albo przypominająca dojrzałe owoce, może za tym stać stan przedcukrzycowy lub cukrzyca. Organizm pozbywa się nadmiaru glukozy i jednym z efektów jest właśnie charakterystyczny zapach siusiu. Innymi typowymi objawami związanymi z cukrzycą jest częste oddawanie moczu i wzmożone pragnienie.

Jeśli mocz zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, a do tego jest mętny lub pojawia się w nim krew, może to świadczyć o kamicy nerkowej. W układzie moczowym dochodzi do odkładania się złogów minerałów (kamieni), które przemieszczając się z nerki do pęcherza, dodatkowo wywołują napady silnego bólu, bolesne oddawanie moczu, a nawet wymioty, mdłości i gorączkę.

Woń moczu przypominająca stęchliznę może sugerować schorzenia wątroby lub trzustki. Wiąże się to z nieprawidłowym odpływem żółci. Przy tego typu chorobach  poza zmianą zapachu mocz nabierze też innego niż zwykle koloru – zrobi się ciemniejszy.

Masz chorobę przenoszoną drogą płciową

Infekcje takie jak rzęsistkowica, chlamydioza i rzeżączka mogą powodować nieprzyjemny zapach moczu. W przypadku tej pierwszej osoba zakażona może nie doświadczać żadnych innych objawów wskazujących na chorobę. Dopiero jej ostra forma wywołuje u kobiet zielonkawe upławy, świąd i pieczenie w pochwie i cewce moczowej, bolesne parcie na mocz, dolegliwości bólowe w podbrzuszu.

W przypadku chlamydiozy poza nieprzyjemnym zapachem moczu i wydzieliny z pochwy może dochodzić do krwawienia po stosunku i między miesiączkami, bolesnego częstomoczu, dyskomfortu w podbrzuszu. O rzeżączce będą świadczyć podobne objawy: zwiększenie ilości upławów i zmiana ich charakteru (kolor, konsystencja, zapach), ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, krwawienie podczas stosunku, podrażnienie sromu. Każda z tych chorób wymaga leczenia pod kontrolą lekarza.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.