Przejdź do treści

„Latem warto nosić sukienkę bez bielizny”. O tym, czy bezpiecznie jest pływać nago i kiedy bielizna jest faktycznie potrzebna, mówi ginekolożka dr Anna Horbaczewska

Dr Anna Horbaczewska / for. archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł
„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”
„Jakie jeszcze ćwiczenia/profile polecacie?”. Aleksandra Żebrowska w humorystyczny sposób o powrocie do formy

Fason w przypadku majtek ma mniejsze znaczenie niż materiał – powinien być naturalny, a bielizna dobrze dopasowana do ciała. Również w przypadku kostiumów kąpielowych trzeba uważać, żeby dół nie był zbyt opięty. – Po kąpieli dobrze jest od razu zmienić kostium, chyba że jest 35 stopni i słońce sprawia, że po 5 minutach jesteśmy suche. Trzeba tego pilnować, zwłaszcza jeśli mamy tendencję do nawracających infekcji dróg rodnych czy pęcherza – podkreśla ginekolożka dr n. med. Anna Horbaczewska.

 

Ewa Podsiadły-Natorska: Jaką bieliznę powinnyśmy nosić?

Dr n. med. Anna Horbaczewska: Przede wszystkim bielizna powinna być: być przewiewna, wykonana z naturalnych materiałów i wygodna. Fason możemy wybrać dowolny, choć jest bardzo ważne, żeby bielizna nie była zbyt opięta, ciasna ani wykonana ze sztucznych materiałów, bo to utrudnia cyrkulację powietrza i sprawia, że wzrasta ryzyko infekcji intymnych. A takiego ryzyka nie ma, jeśli nosimy bieliznę z naturalnych tkanin, przede wszystkim z bawełny, która sprawia, że powietrze ma nieograniczony dostęp do okolicy krocza.

Czy to powinna być bawełna 100-procentowa? A co z syntetycznymi domieszkami?

Jeśli jest to niewielka domieszka, to nie powinno być problemów ani przeciwwskazań; parę procent dodatku innego materiału wielkiej różnicy nie zrobi, ale grunt, żeby nie był to całkiem sztuczny materiał, który odetnie nam dopływ powietrza do miejsc intymnych.

Badania opublikowane w 2019 roku w magazynie Journal of Obstetrics and Gynaecology Research wykazały, że niebawełniane części bielizny w okolicy krocza zwiększają ryzyko infekcji grzybiczych.

Wiele kobiet, szczególnie latem, chętnie chodzi w stringach. Czy taki fason mógłby w jakikolwiek sposób zaszkodzić zdrowiu?

Jeśli panie lubią stringi i nie noszą tego rodzaju bielizny 24 godziny na dobę, materiał jest naturalny, a rozmiar właściwy, to jak najbardziej można. Trzeba tylko uważać, jeśli bielizna jest ozdobna, ma elementy koronkowe czy inne detale, żeby nie podrażniały skóry i żeby bielizna nie wpijała się w ciało. Natomiast sam fason nie powinien być demonizowany. Przy braku przeciwwskazań można nosić, co się lubi.

Co pani doktor sądzi o spaniu w majtkach?

Na pewno lepsze są luźne spodenki – dokładnie z tych samych przyczyn, które omówiłam wcześniej. A najlepsze jest w ogóle spanie bez bielizny, zwłaszcza przy tak wysokich temperaturach jak teraz. Jest wtedy przewiewniej i przyjemniej.

Kobieta

A jeśli kobieta od lat śpi w majtkach, to może się z czymś wiązać dla jej zdrowia?

Raczej nie, bo jeśli taki zwyczaj u danej kobiety jest stały i jak dotąd nie było żadnych problemów z tego powodu, pozwala to wnioskować, że takie postępowanie było okej. Wtedy nie trzeba z dnia na dzień zmieniać swoich nawyków, zwłaszcza jeśli kobieta lubi spać w majtkach i nie ma z tego powodu żadnych problemów, szczególnie natury intymnej. Na ogół jednak, jak już wspomniałam, do spania poleca się bokserki albo luźniejsze szorty. Oczywiście można i warto spać bez majtek.

Można nie nosić majtek na co dzień?

Pewnie że tak, to bardzo korzystny model ubierania się – oprócz sytuacji wyjątkowych, np. gdy mamy miesiączkę i zwykle wtedy czujemy się bardziej komfortowo, nosząc bieliznę albo jeśli nie ma zwiększonej ilości wydzieliny pochwowej, która niekoniecznie musi świadczyć o infekcji, a może być po prostu związana z fazą cyklu. W każdej innej sytuacji jak najbardziej zachęcam panie do wietrzenia okolic sromu i krocza, oczywiście, jeśli istnieje taka możliwość, np. w domu. Wtedy warto nosić samą spódnicę albo sukienkę, zwłaszcza latem, przy wysokich temperaturach, szczególnie jeśli kobieta ma tendencję do nawracających infekcji intymnych.

A jeśli zrezygnuję z majtek i założę obcisłe jeansy, to będzie okej?

Niekoniecznie rekomendowałabym taki model ubierania się ze względu na to, że jakakolwiek odzież, zwłaszcza ciasna, z grubszych materiałów będzie podrażniać delikatne okolice sromu, szczególnie warg sromowych mniejszych.

Niektóre kobiety kupują bieliznę w second handach

Trudno ufać stopniu zdezynfekowania bielizny, gdy kupujemy ją z drugiej ręki. Nie bez kozery oddawanie czy wymiana bielizny w sklepach ograniczona jest obostrzeniami. Nie robi się tego właśnie ze względów higienicznych, więc jeśli chodzi o bieliznę dolną, to majtek zdecydowanie nie kupuje się w second handach, biustonoszy zresztą też nie. Zawsze kupujemy je nowe.

Coraz częściej w sprzedaży można dostać bieliznę z bawełny organicznej. Poleciłaby ją pani?

To jest supersprawa; bielizna z bawełny organicznej jest nie tylko dobra dla zdrowia, ale również polecana ze względów ekologicznych, co współcześnie jest bardzo ważnym aspektem. Nawet jeśli taka bielizna jest troszkę droższa, to miejmy z tyłu głowy, że ona nam dłużej posłuży.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Często zdarza się, że po wyjeździe na wakacje zaczynają się objawy świądu czy dyskomfortu w obrębie krocza. Zwykle okazuje się, że są to infekcje pochodzenia grzybiczego, szczególnie u kobiet, u których zwiększone są czynniki ryzyka i kiedy osłabiona jest naturalna flora pochwy, będąca pierwszą linią obrony przed różnego rodzaju infekcjami

Jaką bieliznę powinni nosić mężczyźni, a jakiej unikać?

W zasadzie tutaj obowiązuje to samo co w przypadku kobiet – żeby panowie nie zakładali bielizny zbyt ciasnej ani nie przegrzewali jąder. U mężczyzn nie jest to korzystne nie tylko pod względem higienicznym, bo ryzyko infekcji intymnych nie jest u nich tak duże jak u pań, natomiast przegrzewanie jąder czy noszenie zbyt ciasnej odzieży może niekorzystnie wpływać na produkcję plemników i upośledzać płodność.

Lepsze więc bokserki niż kuse slipki?

Na pewno tak i również tutaj sprawdza się zasada o naturalnych materiałach, dzięki którym nie ma ryzyka reakcji skórnych ani uczuleniowych.

Badania przeprowadzone w Bostonie na grupie 656 mężczyzn, a opublikowane w 2018 roku w specjalistycznym czasopiśmie Human Reproduction wykazały, że panowie noszący bokserki – w porównaniu do panów noszących slipki – mieli o 25 proc. wyższą koncentrację plemników, o 17 proc. wyższą ogólną liczbę plemników, o 33 proc. więcej ruchliwych plemników w pojedynczym ejakulacie i o 14 proc. niższy poziom hormonu folikulotropowego (FSH). Badacze podkreślają, że dla męskiej płodności optymalna temperatura dla prawidłowego funkcjonowania plemników powinna być o ok. 3–4 stopnie niższa od reszty ciała.

Mamy lato, plażujemy. W przypadku kostiumów kąpielowych obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku doboru bielizny?

Tak, dół nie powinien być zbyt opięty, natomiast jeśli chodzi o dobór materiałów, to tutaj mamy mniejsze pole manewru; stroje kąpielowe robi się z tkanin, które nie są naturalnymi materiałami, dlatego, gdy jesteśmy w miejscu trochę chłodniejszym albo kiedy zajdzie słońce, uważajmy, że nie spędzać dużo czasu w mokrej bieliźnie. Jest bardzo ważne, żeby w okolicach intymnych nie było wilgotnego środowiska. Dlatego po kąpieli dobrze jest od razu zmienić kostium, chyba że jest 35 stopni i słońce sprawia, że po 5 minutach jesteśmy suche. Trzeba tego pilnować, zwłaszcza jeśli mamy tendencję do nawracających infekcji dróg rodnych czy pęcherza. Zawsze dobrze jest wziąć na zapas komplet suchej bielizny lub drugi kostium na zmianę.

Siedzenie gołą pupą na piasku jest obojętne dla zdrowia?

Jeśli piasek jest nagrzany, to jedyne, co potem trzeba zrobić, to dokładnie się umyć, bo ziarenka piasku znajdą drogę, żeby wejść w najgłębsze zakamarki ciała. Natomiast uważajmy, żeby nie przesiadywać na zimnym podłożu – czy to będzie piasek, czy mokra ziemia, czy kamień w cieniu.

Co pani sądzi o kąpielach nago w morzu lub w basenie?

Jeśli chodzi o zbiorniki takie jak basen czy jacuzzi, to zalecałabym dużą ostrożność z uwagi na kwestie higieniczne. Nawet jeśli wiemy, że woda została odpowiednio przygotowana do kąpieli – jest chlorowana lub ozonowana – ale zbiornik jest mały, a ludzi w nim dużo, to zawsze powinniśmy być ostrożni, mieć ograniczone zaufanie i pamiętać o możliwości złapania różnych infekcji. A jeśli jest to morze czy jezioro, to pod względem zdrowotnym nie ma większego ryzyka aniżeli kąpiel w kostiumie kąpielowym.

Po wakacjach do pani gabinetu trafia więcej pacjentek z infekcjami intymnymi?

Faktycznie tak jest. Często zdarza się, że po wyjeździe na wakacje zaczynają się objawy świądu czy dyskomfortu w obrębie krocza. Zwykle okazuje się, że są to infekcje pochodzenia grzybiczego, szczególnie u kobiet, u których zwiększone są czynniki ryzyka i kiedy osłabiona jest naturalna flora pochwy, będąca pierwszą linią obrony przed różnego rodzaju infekcjami.

Latem co ją osłabia?

Wiele czynników może znaczenie. Nawet nie chodzi o to, że to się dzieje latem, kiedy osłabienie naturalnej flory może się zamanifestować właśnie po częstych kąpielach w basenach, morzu czy jeziorach. Po prostu kondycja flory bakteryjnej to wypadkowa wielu rzeczy, począwszy od gospodarki hormonalnej, poprzez zwyczaje dotyczące higieny, na zwyczajach dotyczących współżycia kończąc.

Zmiana klimatu ma znaczenie?

Tak, zmiana klimatu również może osłabić działanie naszego układu odpornościowego.

Jak najbardziej zachęcam panie do wietrzenia okolic sromu i krocza, oczywiście, jeśli istnieje taka możliwość, np. w domu. Wtedy warto nosić samą spódnicę albo sukienkę, zwłaszcza latem, przy wysokich temperaturach, szczególnie jeśli kobieta ma tendencję do nawracających infekcji intymnych

Czy my, kobiety możemy się jakoś przed tym zabezpieczyć?

Zawsze zachęcam panie do stosowania w takich sytuacjach probiotyków, czyli pałeczek kwasu mlekowego i to najlepiej drogą dopochwową. Takie postępowanie jest najbardziej skuteczne i pomaga uniknąć problemów w postaci infekcji intymnej, szczególnie w czasie urlopu.

Czyli jadę na wakacje i do walizki, oprócz ubrań, wrzucam opakowanie probiotyków.

Powiem więcej: rezerwuję wakacje i dwa tygodnie wcześniej zaczynam probiotykoterapię, żeby się odpowiednio przygotować i jechać na wakacje uzbrojona, szczególnie jeśli wybieram się za granicę.

 


Dr n. med. Anna Horbaczewska – specjalistka położnictwa i ginekologii, aktualnie w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Absolwentka Collegium Medicum w Krakowie, szkoliła się także w Stanach Zjednoczonych w Rochester School of Medicine oraz w Austrii w Medizinischae Universitaet Wien. Na co dzień pracuje w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii w Krakowie. Zainteresowania zawodowe to głównie diagnostyka i leczenie niepłodności oraz minimalnie inwazyjne techniki zabiegowe. W pracy z pacjentką wykazuje się troską i zaangażowaniem, służąc zawsze najnowszą wiedzą. Na co dzień przyjmuje pacjentki w krakowskim Centrum Medycznym Superior

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Co wspólnego mają ze sobą kobra, wkładka i Barbra Streisand? Odpowiada edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik

Co wspólnego mają ze sobą kobra, wkładka i Barbra Streisand? Odpowiada edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik

„Nie noście wkładek bez sensu” – ostrzega Okresowa Koalicja. I przypomina: „Wilgoć jest całkiem spoko”

kobieta je jogurt

Stosujesz antykoncepcję? Uważaj na infekcje intymne

Aga Szuścik: "Każdego dnia z twojej pochwy wypływa średnio niecałe pół łyżeczki płynu. To normalne, że wieczorem majtki są brudne"

Aga Szuścik: „Każdego dnia z twojej pochwy wypływa średnio niecałe pół łyżeczki płynu. To normalne, że wieczorem majtki są brudne”

Obrzezanie – wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu usunięcia napletka

"Cipka to nie piwonia!" - pisze edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik i wyjaśnia, skąd wzięła się obsesja na punkcie zabijania jej zapachu

„Cipka to nie piwonia!” – pisze edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik i wyjaśnia, skąd wzięła się obsesja na punkcie zabijania jej zapachu

Dziewczyna kąpie się z morzu

Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?

Probiotyk ginekologiczny – jaki wybrać, czy można go stosować w ciąży?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Zapalenie żołędzi – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Kobieta płynie kajakiem

Co spakować na urlop, by zadbać o higienę intymną? Te rzeczy to totalny „must have” każdej kobiety

Okres w wersji ekstremalnej, czyli jak przetrwać miesiączkę pod namiotem albo podczas wyprawy w góry /fot. iStock

Okres w wersji ekstremalnej, czyli jak przetrwać miesiączkę pod namiotem albo podczas wyprawy w góry

Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe

„Gang weneraków. Złap je wszystkie!”. Nietypowa akcja poznańskiej przychodni

Higiena intymna w podróży. Niezbędne rzeczy, które powinnaś mieć w wakacyjnym bagażu

Nietypowa bielizna do seksu oralnego. Agencja Żywności i Leków powiedziała TAK

Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna / archiwum prywatne

„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

Drożdżyca pochwy – przyczyny, objawy i leczenie infekcji. Powikłania nieleczonej kandydozy

Jak zadbać o cipkę na wyjeździe? 4 produkty, które koniecznie powinnaś spakować do walizki

Jak zadbać o cipkę na wyjeździe? 4 produkty, które koniecznie powinnaś spakować do walizki

Czego nie robić podczas infekcji intymnej?

9 nawyków, które nie służą pochwie / pexels

Twoja cipka tego nie lubi. 9 fatalnych nawyków

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, zapobieganie

Seks oralny zaburza mikroflorę pochwy? Naukowcy widzą związek

Wokół pielęgnacji intymnej narosło wiele mitów. Poznaj przykazania szczęśliwych waginy i wulwy

Patologia ciąży – co to za oddział? Czym jest ciąża patologiczna?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×