Przejdź do treści

Periodontolog — kim jest ten lekarz i czym się zajmuje?

Periodontolog — kim jest ten lekarz i czym się zajmuje? Dowiedz się, w jakich sytuacjach możemy zwrócić się do periodontologa
Periodontolog — kim jest ten lekarz i czym się zajmuje? Dowiedz się, w jakich sytuacjach możemy zwrócić się do periodontologa
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Periodontolog to jeden z rzadziej odwiedzanych typów lekarzy. Przeważnie nie udajemy się do tego specjalisty, wybierając dentystę ogólnego lub jeśli to robimy, zamiennie (błędnie!) nazywamy periodontologa — paradontologiem — od nazwy choroby, którą się zajmuje. Kim zatem jest periodontolog i jaki zakres pomocy świadczy? Z jakimi dolegliwościami oraz kiedy powinniśmy się zwrócić właśnie od niego? Odpowiedzi na te wszystkie pytania prezentujemy poniżej.

Kim jest periodontolog?

Periodontolog to lekarz, który zajmuje się chorobami przyzębia oraz innymi dolegliwościami związanymi z błonami jamy ustnej. W zakres jego kompetencji wchodzi zatem leczenie wszystkich części jamy ustnej, które są odpowiedzialne za prawidłowe osadzenie zębów, ich unieruchomienie i ochronę. Do części tych zaliczać się będą dziąsła, okostna, kość wyrostka zębodołowego, ozębna czy cement korzeniowy. Choroby i dolegliwości, jakie leczy periodontolog to najczęściej paradontoza, zapalenie przyzębia czy zapalenie dziąseł. Periodontolog to lekarz, do którego kwalifikuje się obecnie wiele osób. Obecnie prawie każdy dorosły posiada problemy z uzębieniem i przesłanki, aby zwrócić się właśnie do tego specjalisty.

Periodontolog — kiedy się do niego zwrócić?

Do periodontologa zwrócić możemy się z wieloma dolegliwościami. Z pewnością będzie to długotrwałe krwawienie z dziąseł oraz ruszanie się zębów. Do przypadków, którymi zajmuje się ten specjalista, należy również odsłanianie się szyjek zębowych czy obrzęk w jamie ustnej. Periodontolog posiada szeroką wiedzę specjalistyczną, która pozwala leczyć mu pacjentów z nadwrażliwością na słodkie czy słone pokarmy. Nieco rzadziej występującą dolegliwością — i często ignorowaną, przy której powinniśmy zwrócić się do lekarza o tej specjalizacji, jest nieprzyjemny zapach z ust. Jeśli mamy pewność, że zapach ten nie jest spowodowany zjedzonym posiłkiem lub utrzymuje się przez dłuższy czas, zdecydowanie powinniśmy zwrócić się o pomoc do periodontologa.

Do periodontologa zgłaszać mogą się również osoby, które pogorszony stan uzębienia zawdzięczają nieodpowiedniemu trybu życia, diecie ubogiej w witaminy B i C. Do periodontologa często zgłaszają się również osoby chorujące na choroby przewlekłe uszkadzające uzębienie takie jak cukrzyca, HIV czy nowotwory. Specjalista ten będzie również pomocny w sytuacjach wady zgryzu — zarówno tych wrodzonych, jak i nabytych.

Periodontolog jest specjalistą, który leczy dolegliwości związane z tkankami miękkimi. Są one spotykane dużo rzadziej, ale i w takich przypadkach możemy zwrócić się z prośbą o pomoc właśnie do tego lekarza. Do najczęstszych dolegliwości tkanek miękkich należeć będą choroby warg, zmiany na błonie śluzowej policzków, zmiany dna jamy ustnej czy choroby języka.

Jak wygląda i przebiega wizyta u periodontologa?

Wizyta u periodontologa rozpoczyna się jeszcze w gabinecie dentysty ogólnego, który sam ocenia, że nasz przypadek wykracza poza jego kompetencje lub leczenie będzie lepiej prowadzone przez specjalistę. Na wizytę możemy również wybrać się samodzielnie, jeśli wiemy, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Samo leczenie często to seria kilku wizyt. Podczas pierwszej wizyty periodontolog wykonuje wstępną diagnostykę oraz poznaje problemy naszego zgryzu. Może wykonać też podstawowe zabiegi pielęgnacyjne takie jak usunięcie kamienia. Podczas tej wizyty wykonywane są też często badania oraz określany jest dalszy przebieg leczenia. Jeśli zalecenia czy mniej skomplikowane leczenie nie przynoszą skutku, periodontolog będzie przy kolejnych wizytach zmieniał je, na bardziej zaawansowane.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.