4 min.
Pieczenie w przełyku – przyczyny zgagi i domowe sposoby na jej zwalczanie

Fot. Adiano / stock.adobe.com
Spożywanie zbyt obfitych i mocno przyprawionych posiłków może wywoływać pieczenie w przełyku. Znane objawy zgagi pojawiają się często po jedzeniu. Te nieprzyjemne dolegliwości towarzyszą niekiedy refluksowi żołądkowo-przełykowemu, choć czasem mogą pojawiać się przy chorobie serca.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Kiedy charakterystyczne pieczenie występuje rzadko, w wyniku przejedzenia, nie należy się nim niepokoić. Często nawracająca zgaga wymaga jednak konsultacji lekarskiej i leczenia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Uporczywe pieczenie w przełyku – przyczyny i objawy
Zgagę charakteryzuje nieprzyjemne uczucie, które jest spowodowane zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Pacjenci uskarżający się na tego typu dolegliwości odczuwają ból w klatce piersiowej i pieczenie w przełyku. Do jej objawów zalicza się też uczucie pełności w nadbrzuszu oraz kwaśne odbijanie. Choć dolegliwości związane ze zgagą nie zagrażają życiu, to nie należy ich lekceważyć, jeśli utrzymują się przez dłuższy czas. Niekiedy mogą wskazywać na niebezpieczne choroby, które należy skonsultować z gastrologiem.
Przyczyną jest niewydolność dolnego zwieracza przełyku, a niektóre pokarmy, przyprawy (zwłaszcza ostre), używki (np. alkohol) czy zbyt obfite posiłki mogą sprzyjać nasileniu objawów klinicznych. Pieczenie w przełyku pojawia się też po piciu słodzonych napojów gazowanych. Problem pogłębia również palenie papierosów.
Uporczywe pieczenie w przełyku i żołądku dotyczy często osób z chorobą wrzodową i przepukliną rozworu przełykowego. Może pojawiać się też u pacjentów z chorymi drogami żółciowymi, po resekcji żołądka i przy chorej dwunastnicy. Zgaga występuje również w czasie ciąży, kiedy rośnie ciśnienie śródbrzuszne.
Pieczenie w przełyku i gardle – jak go unikać?
Najprostszym sposobem na rozwiązanie problemu ze zgagą jest zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. Warto zacząć od tego, by unikać przejedzenia i sięgać po lekkie posiłki. Porcje jedzenia powinny być przy tym spożywane dość regularnie i o tych samych godzinach. Ostatni posiłek najlepiej spożywać nie później niż trzy godziny przed snem. Należy też unikać pochylania się przez około dwie godziny po jedzeniu. Dobrze też wyeliminować z garderoby ciasną odzież, uciskającą żołądek.
Warto również przyjrzeć się codziennej diecie. Jej poprawa może bowiem pomóc zadbać o to, aby zgaga i towarzyszące jej pieczenie w przełyku nie nawracały. Soki i owoce należy spożywać przynajmniej pół godziny przed posiłkiem. Z diety najlepiej wyeliminować również wszelkie tłuste, smażone, ostre i kwaśne potrawy. Kolejną rzeczą, o którą warto zadbać, jest ograniczenie spożywania surowego czosnku i cebuli. Zgadze sprzyja sięganie po mocną kawę, herbatę, napoje gazowane i czekoladę, dlatego te produkty również nie powinny zbyt często gościć w diecie osób zmagających się z pieczeniem przełyku.
Zobacz także
Pieczenie w przełyku – domowe sposoby, które pomogą rozwiązać problem
Na pieczenie w przełyku po jedzeniu istnieją sprawdzone, domowe sposoby, po które warto sięgać, by szybko zapomnieć o nieprzyjemnym problemie. Na szczęście większość produktów pomocnych w walce ze zgagą można znaleźć w każdym domu. Podczas zgagi ulgę może przynieść wypicie herbaty ziołowej (trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich mogą nasilić problem zgagi). Wśród ziół dobrze też wybierać te wykazujące działanie powlekające na błony śluzowe i osłaniające, takie jak prawoślaz lekarski czy lipa. Skuteczne przy zgadze są także owoce kopru włoskiego, kłącze imbiru i rumianek.
Doskonałym lekarstwem na zgagę jest również siemię lniane. Przygotowany z niego kleik, spożywany około dwóch, trzech razy dziennie, pomoże zapomnieć o pieczeniu w przełyku i klatce piersiowej. Podobne działanie wykazuje również len mielony, który spożywa się w ilości jednej łyżeczki zalanej połową szklanki gorącej wody. Nadkwaśność w żołądku zmniejsza ponadto sok z aloesu. Ulgę przyniesie także zjedzenie garści migdałów.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023