2 min.
Płacz najlepszym lekarstwem na stres?

zdjęcie: unsplash.com
Płacz – to właśnie w nim tkwi tajemnica życia wolnego od stresu i napięć. Zamiast śmiechu, snu czy czarnej kawy, najbardziej korzystnym sposobem na złagodzenie stresu jest płacz – uważa japoński naukowiec Hidefumi Yoshida.
Spis treści
Płacz ma pozytywny pływ na nasze samopoczucie
Słuchanie emocjonalnej muzyki, oglądanie smutnych filmów i czytanie książek ze łzami w oczach może przynieść ogromne korzyści dla zdrowia psychicznego poprzez stymulację przywspółczulnego działania nerwów, co usprawnia pracę akcji serca i ma korzystny wpływ na umysł – wyjaśnia Hidefumi Yoshida, były szkolny nauczyciel.
Hidefumi Yoshida określa siebie jako „nauczyciela łez” i organizuje regularne warsztaty i wykłady w całej Japonii, aby uświadamiać ludziom psychologiczne zalety płaczu. „Akt płaczu w procesie zwalczania stresu, jest bardziej skuteczny niż śmiech czy sen” – powiedział 43-letni naukowiec dla „Japan Times”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jeśli płaczesz raz w tygodniu, możesz żyć bez stresu
W 2014 roku Yoshida połączył siły z Hideho Aritą, profesorem Wydziału Medycyny Uniwersytetu Tokijskiego w Tokio, aby rozpocząć serię wykładów mających na celu podniesienie świadomości na temat korzyści płynących z płaczu. We wrześniu Yoshida miał wykład w liceum w Osace w Daito w Japonii, gdzie 79 nastoletnich uczniów oglądało film, który miał wywołać łzy wzruszenia. Następnie napisali oni esej, o tym, jakich doznali przeżyć w trakcie seansu.
Yoshida nie jest pierwszym naukowcem, które promuje kojące działanie płaczu. W 1981 roku badanie zatytułowane „Teatr Expert” przeprowadzone przez doktora Wiliama Freya na University of Minnesota pokazało, że płacz uwalnia endorfiny. Inne badania przeprowadzone w 2008 roku na ponad 3 tys. osobach wykazały, że płacz sprawił, że ludzie lepiej się poczuli i odnajdywali w trudnych sytuacjach. Skłoniło to autorów do wyciągnięcia wniosków, że pozwolenie sobie na płacz powinno być stosowane jako forma terapii.
Od tego czasu, coraz więcej szkół i firm organizuje warsztaty uświadamiające swoich uczniów lub pracowników.
Opracowano na podstawie independent.co.uk.
Czy wstydzisz się płaczu?
TAK, zdarza się
NIE, jest to normalne
Zobacz wyniki ankiety
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023