Przejdź do treści

Poduszki z gryką – recepta na zdrowie?

Poduszki z gryką – recepta na zdrowie?, fot. Unsplash
Poduszki z gryką – recepta na zdrowie?, fot. Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Chłodzi latem i ogrzewa zimą, doskonale dopasowuje się do kształtu głowy oraz szyi, masuje ciało, łagodzi napięcia – poduszka wypełniona łuskami gryki ma niewątpliwie dużo zalet i stanowi ciekawą alternatywę dla, powszechnej dziś, poliestrowej pościeli. Co warto wiedzieć o jej użytkowaniu?

Gryka, czyli tatarka

Gryka, czyli roślina z rodziny rdestowatych, pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jej uprawa rozpoczęła się w dorzeczu Amuru, w średniowieczu przywędrowała do Europy wraz z najazdami plemion mongolskich i tatarskich (dlatego w dawnej Polsce nazywano ją tatarką). Nasi przodkowie, zwłaszcza chłopi, jadali przede wszystkim kaszę gryczaną – okraszona skwarkami była popularną potrawą dodającą sił i energii. Popularnością cieszyła się też mąka gryczana.

Jednak w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie budzą łupiny owoców gryki, twarde, a jednocześnie elastyczne, idealnie dopasowujące się do kształtu ciała. Jako pierwsi docenili je Japończycy, którzy zaczęli wykorzystywać gryczane łuski do wypełniania poduszek i kołder. Co ciekawe, mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni szczególnie upodobali sobie surowiec pochodzący z Polski będącej obecnie największym eksporterem łusek gryki do Japonii.

Dziś także w naszym kraju można bez trudu kupić poduszki z gryką. Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Kobieta leży na łące

Co znajdziemy w gryczanych łupinach?

Łuski gryki skrywają dużo wartościowych dla zdrowia człowieka składników, choćby tanin – organicznych związków chemicznych wykazujących właściwości przeciwzapalne i hamujących rozwój bakterii, roztoczy, pleśni czy grzybów, które często bytują w pościeli, wywołując rozmaite dolegliwości, szczególnie u osób podatnych na uczulenia i alergie.

Gryczane łupiny są również bogate w rutynę (korzystnie wpływa na układ krążenia, wzmacniając naczynia krwionośne i obniżając ciśnienie krwi) oraz związki celulozowo-ligninowe skutecznie pochłaniające wilgoć. Łuski emitują jony ujemne, dzięki czemu eliminują z otoczenia szkodliwe promieniowanie, odpowiedzialne za bóle głowy lub problemy ze snem.

Dzięki swoim właściwościom i unikalnemu kształtowi łupin (mają formę piramidek) gryczane wypełnienie jest odporne na zgniatanie i odkształcanie, nie zbija się, co często zdarza się w przypadku poduszek wypchanych syntetycznymi tworzywami – poliuretanowymi piankami czy poliestrowymi kuleczkami. Dużą zaletę stanowi jego elastyczność zapewniająca dostosowanie do kształtu szyi i głowy oraz utrzymanie kręgosłupa w optymalnej pozycji, nawet podczas spania na boku, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka rozwoju skoliozy – poważnego schorzenia, z którym zmaga się coraz liczniejsze grono Polaków.

Łuski gryki pozwalają utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza oraz stałą wymianę ciepła, w gorące noce chroniąc przed poceniem, zaś zimą osiągając przyjemną temperaturę. Swobodnie przemieszczają się pod wpływem dotyku i delikatnie masują ciało, poprawiając krążenie, łagodząc zgromadzone w ciągu dnia napięcie, a także zapobiegając migrenom.

Kobieta leży na trawie, ma zamknięte oczy

Jak korzystać z poduszek z gryką?

W przypadku poduszek z łuskami gryki ważny jest materiał, z którego wykonano poszewkę. Powinien być on oczywiście w pełni naturalny; zazwyczaj stosuje się bawełnę, niekiedy również len, który wykazuje właściwości antybakteryjne.

Przed zaśnięciem poduszkę warto odpowiednio wymodelować i dostosować do swoich potrzeb, co dzięki elastyczności oraz plastyczności gryczanych łupin nie jest trudnym zadaniem. Istotne znaczenie ma też grubość poduszki. Zazwyczaj można ją bez trudu otworzyć i odsypać lub dosypać łuski, by osiągnąć optymalny efekt.

Poszewkę należy regularnie prać w letniej wodzie z dodatkiem detergentu. Unikajmy natomiast moczenia całej poduszki. W takim przypadku trzeba wysypać łuski i wysuszyć je w ciepłym oraz przewiewnym miejscu. Poduszkę warto wietrzyć, na mrozie lub w słońcu.

Z czasem, pod wpływem użytkowania, gryczane łupiny zaczynają się kruszyć, co jest zjawiskiem naturalnym. Dlatego wsad powinno się wymieniać co 2–3 lata, choć niekiedy możemy się spotkać z zaleceniem, by robić to nawet co rok.

Posiedzieć na łuskach

Na rynku dostępne są również wypełnione łuskami gryki poduszki do siedzenia, masujące, zapewniające swobodny przepływ powietrza oraz zapobiegające drętwieniu kończyn, bólowi pleców czy poceniu się. To bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej, np. kierowców albo pracowników biurowych. Można je też stosować na wózku inwalidzkim, jako środek chroniący przed odleżynami. Poduszka z gryczanymi łupinami przyda się także kobietom w okresie poporodowym, osobom zmagającym się z hemoroidami czy rekonwalescentom po przebytych zabiegach chirurgicznych.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

dr hab. Wojciech Kukwa z Kliniki Otorynolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Sen dusiciel. O podstępnym bezdechu sennym rozmawiamy z drem Wojciechem Kukwą

Kobieta leży na łące

Często ucinasz sobie drzemkę w ciągu dnia? To może być ważny sygnał od organizmu

Kobieta leży na trawie, ma zamknięte oczy

Jak spać, aby twój organizm najlepiej na tym skorzystał?

Agata choruje na narkolepsję. „To jest trochę tak, jak w paraliżu sennym, słyszy się wszystko dookoła”

Nie chcesz, żeby twój mózg się szybko starzał? Wyśpij się!

7 błędów, które popełniamy przed snem. Zerknij na naszą czarną listę!

Kobieta leży w łóżku

Masz trudności z zasypianiem, mimo że przestrzegasz podstawowych zasad higieny snu? Poznaj 7 niecodziennych sposobów na bezsenność

Czy leki nasenne są bezpieczne? Rodzaje, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta w czasie snu

Pozycja do spania – dlaczego jest ważna dla naszego kręgosłupa? Jak nie powinnyśmy układać naszego ciała w czasie snu?

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

Kobieta z lampą w ręce

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Kobieta leży w łóżku

Spanie nago jest zdrowe. Korzyści z sypiania bez ubrania

10 sposobów na to, by nie zwariować. Radzi Kasia Bem

Budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć? Lekarka wyjaśnia, z czego to może wynikać

Budzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć? Lekarka wyjaśnia, z czego to może wynikać

Kobieta leży na łóżku. W ręku trzyma święcącą kulę

5 zaskakujących przyczyn kłopotów ze snem

kobieta święta

4 patenty na odpoczynek w święta

Kobieta leży w łóżku

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

Kobieta

Jak odpocząć w jeden wieczór? Psycholog zdradza sprawdzone patenty

Daria Łukowska / archiwum prywatne

„Nasz organizm wie, że noc jest od tego, by się regenerował. Jeżeli my to zaburzamy, on nie będzie miał na to czasu”. O tym, jak spać, żeby się wyspać, mówi Daria Łukowska

Kobieta leży w łóżku

Połóż się dziś wcześniej spać. Naprawdę warto!

Czy Polacy chcą zmiany czasu? Wyniki nowego badania są jednoznaczne

Czy Polacy chcą zmiany czasu? Wyniki nowego badania są jednoznaczne

Będziemy pracować krócej? Nowy projekt ustawy, który ma na celu poprawę naszego zdrowia, trafił do Sejmu

Będziemy pracować krócej? Nowy projekt ustawy, który ma na celu poprawę naszego zdrowia, trafił do Sejmu

Sen – twój najlepszy przyjaciel podczas menopauzy. Jak o niego zadbać?

"Twierdzenia, że miałem seksomnię, zrujnowały moją sprawę o gwałt" - podkreśla Jade McCrossen-Nethercott

„Twierdzenia, że miałam seksomnię, zrujnowały moją sprawę o gwałt” – podkreśla Jade McCrossen-Nethercott