4 min.
Podwyższone ciśnienie w oku – jakie są jego przyczyny, objawy i dostępne metody leczenia?

Fot. contrastwerkstatt / stock.adobe.com
10.08.2022
Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Być może pozornie nic, ale tak naprawdę mają jedną, bardzo istotną wspólną cechę
10.08.2022
Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów
10.08.2022
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
10.08.2022
Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań
10.08.2022
W szczecińskim szpitalu wykryto zarażenie błonicą. Pacjent nie żyje
Ciśnienie w oku odpowiada za zachowanie kulistego kształtu narządu oraz za uwodnienie struktur układu optycznego, który bierze udział w procesie widzenia. Przyczyną wysokiego ciśnienia w oku mogą być liczne choroby. Szczególnie niebezpieczna jest jaskra, która prowadzi do uszkodzenia włókien nerwu wzrokowego, co skutkuje obecnością ubytków w polu widzenia.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Wysokie ciśnienie w oku najczęściej przebiega bezobjawowo. Szczególną uwagę zwraca się więc na osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia jaskry. Obniżenie wysokiego ciśnienia w oku wymaga pomocy lekarza okulisty.
Rola ciśnienia wewnątrz oka
Prawidłowe ciśnienie w oku jest zależne od stosunku produkcji cieczy wodnistej do jej wchłaniania. Ciecz wodnista jest produkowana przez ciało rzęskowe, które otacza tęczówkę i w głównej mierze jest utworzone przez mięsień rzęskowy. Odpowiada on za napięcie i kształt soczewki. Ciecz wodnista, będąca przesączem z naczyń krwionośnych, powstaje w nabłonku ciałka rzęskowego i jest wydzielana zarówno czynnie, jak i w procesie ultrafiltracji. Ciecz przepływa przez źrenicę z tylnej do przedniej komory oka. Wchłania się w kącie przesączania (kącie rogówkowo-tęczówkowym). Tam przechodzi kanałem Schlemma (zatoka żylna twardówki) do żył wodnych, które łączą się z układem krwionośnym. Wszelkie utrudnienia w odpływie cieczy wodnistej prowadzą do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Ich przyczyną najczęściej są zmiany w budowie tkankowej struktur układu odprowadzającego. Wtórne zwężenie drogi odpływu występuje rzadziej i jest spowodowane obecnością przeszkody mechanicznej. Badaniem, które umożliwia ocenę kąta przesączania, jest gonioskopia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jakie powinno być ciśnienie w oku?
Norma ciśnienia w oku zawiera się w przedziale 10–21 mm Hg. Średni poziom ciśnienia populacji wynosi ok. 16 mm Hg. Wartość przekraczająca 24 mm Hg jest sygnałem alarmowym i wymaga przeprowadzenia dokładnej oceny hydrodynamiki oka. Istnieje indywidualna tolerancja podwyższonego ciśnienia w oku. Zdarza się, że u niektórych osób nie obserwuje się ubytków w polu widzenia ani objawów uszkodzenia nerwu wzrokowego pomimo występowania wartości ciśnienia dochodzących nawet do 30 mm Hg. Bywa i odwrotnie – objawy jaskry obserwuje się u osób bez uchwytnego nadciśnienia w oku.
Badanie ciśnienia w oku to tonometria. Polega ona na przyłożeniu tonometru do rogówki i zarejestrowaniu jej odkształcenia. Przed badaniem rogówka jest znieczulana oraz powlekana barwnikiem – fluoresceiną. Tonometrię aplanacyjną, która pozwala uzyskać bardzo dokładne wyniki wartości ciśnienia, wykonuje się w lampie szczelinowej. Alternatywnym badaniem jest tonometria bezkontaktowa (będąca rodzajem aplanacyjnej. Podczas niej pod wpływem strumienia powietrza spłaszcza się rogówkę. Ten rodzaj pomiaru jest przeprowadzany bez znieczulenia oka i wykorzystywany do przeprowadzania badań masowych.
Przyczyny wysokiego ciśnienia w oku
Ze względu na przyczyny nadciśnienie w oku dzieli się na dwie grupy – z zamkniętym lub otwartym kątem przesączania. W pierwszym przypadku przyczyną może być stan zapalny/uraz oka, na który wpływa między innymi nagły wypływ barwnika z tęczówki. Przyjmowanie niektórych leków również może prowadzić do zamknięcia kąta przesączania (szczególnie środków rozszerzających źrenicę). Nadciśnienie otwartego kąta jest spowodowane nadmierną produkcją cieczy wodnistej. Przyczyną tego stanu może być nadciśnienie tętnicze i przyjmowanie niektórych leków.
Jaskra jest chorobą, która może przebiegać zarówno z otwartym, jak i zamkniętym kątem przesączania (zależy od postaci schorzenia). Jej istotą jest postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego. Choroba może wystąpić również u osób z prawidłowym ciśnieniem w oku. Wówczas mówimy o tzw. jaskrze normalnego ciśnienia.
Zobacz także
Objawy wysokiego ciśnienia w oku
Utrzymujące się podwyższone ciśnienie w oku zazwyczaj nie daje żadnych uchwytnych dolegliwości. Możliwe, choć mało swoiste objawy wysokiego ciśnienia w oku to ból głowy lub oka. Nagłemu i wysokiemu wzrostowi ciśnienia towarzyszą takie symptomy jak zaburzenia widzenia (mroczki, ograniczenie pola widzenia), nudności i wymioty, nasilony ból głowy/oka oraz intensywne poty. Stan ten wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Jak obniżyć ciśnienie w oku?
Podstawą leczenia dużego ciśnienia w oku jest farmakoterapia. Leki obniżają ciśnienie poprzez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej i wzrostu jej wchłaniania. Medykamenty są najczęściej przyjmowane w postaci kropli do oczu. Leczenie zabiegowe wysokiego ciśnienia w oku jest stosowane w cięższych przypadkach.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022