Przejdź do treści

Pompa insulinowa – jak wygląda, jak działa i ile kosztuje?

Pompa insulinowa – jak wygląda, jak działa i ile kosztuje? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie
Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł

Terapia z wykorzystaniem pompy insulinowej jest polecana dla pacjentów z cukrzycą typu I. Pozwala lepiej kontrolować i leczyć tę często występującą chorobę. Dzięki pompie insulinowej poziom życia i codziennego funkcjonowania cukrzyków może ulec poprawie. Jak działa pompa insulinowa? Czy jest prosta w obsłudze? Czy pompy insulinowe są odpowiednie dla dzieci? Jak wygląda pompa insulinowa? Czy jest możliwa refundacja tego urządzenia i dla kogo? W tym artykule znajdziesz dokładne odpowiedzi na te pytania. Wspomnimy też o dzienniczku samokontroli tak ważnym dla diabetyków.

Co to jest pompa insulinowa?

Pompa insulinowa jest przeznaczona do ciągłego podawania insuliny. Używa się jej przy leczeniu cukrzycy. Pompa insulinowa jest komfortowa w stosowaniu. Nie ma już konieczności regularnego wykonywania wkłuć, aby podać insulinę.

Pompa insulinowa upraszcza kontrolowanie leczenia cukrzycy. Insulina jest podawana cukrzykowi stale, a nie doraźnie. Peny nie dają takich możliwości, jak pompa insulinowa. Jednocześnie cukrzyk nadal ma obowiązek kontrolowania swojego stanu zdrowia i mierzenia poziomu cukru we krwi. Jednak życie z pompą jest o tyle łatwiejsze, że cukrzyk musi rzadziej wykonywać wkłucia, aby skontrolować poziom glukozy.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Cukrzyca jest chorobą przewlekła.

Jak wygląda pompa insulinowa?

Obecnie są dostępne dwa rodzaje pomp insulinowych. Pierwszy to pompa insulinowa osobista. To małe urządzenie wielkości telefonu komórkowego wyposażone w zbiornik na insulinę o pojemności 3 ml. Przez cały czas podaje ono insulinę.

Natomiast drugi rodzaj to pompa insulinowa wszczepienna. To również jest urządzenie o niewielkich rozmiarach posiadające zbiornik na insulinę. Jego pojemność to 15 ml. Wczepia się je pod skórę nad mięśniem prostym brzucha. W ten sposób podaje się insulinę do jamy otrzewnowej. Po trzech miesiącach zbiornik w pompie insulinowej wszczepiennej należy ponownie uzupełnić.

Lekarka prowadzi leczenie cukrzycy typu 1

Pompa insulinowa – dla kogo?

Leczenie osobistą pompą insulinową jest możliwe przede wszystkim w przypadku pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1. Wskazaniem do stosowania pompy insulinowej jest też bardzo aktywny lub nieregularny tryb życia. Pozostałe zalecenia do stosowania pompy insulinowej to: występowanie powikłań po cukrzycowych, powracające epizody hipoglikemii, podwyższony poziom cukru we wczesnych godzinach porannych, występowanie cukrzycy u kobiety planującej zajście w ciążę, cukrzyca poporodowa.

Z uwagi na możliwość podawania niewielkich dawek insuliny, leczenie z wykorzystaniem pompy insulinowej jest polecane również dla dzieci i młodzieży.

badanie cukru

Pompa insulinowa – refundacja

Refundacja pompy insulinowej jest możliwa dla chorych na cukrzycę dzieci, młodzieży i młodych dorosłych poniżej 26. roku życia. Mogą na nią liczyć osoby z „efektem brzasku” po zakończonym okresie remisji. Wskazaniem do refundacji pompy insulinowej są również częste hipoglikemie po zakończonym okresie remisji. Epizod ciężkiej hipoglikemii musi występować częściej niż raz na rok. Natomiast epizody hipoglikemii <70 mg/dl, niewymagające pomocy innej osoby częściej niż cztery razy na tydzień. Refundacja pompy jest możliwa również u osób, które nie mogą osiągnąć docelowej wartości hemoglobiny glikowanej (HbA1c) bez epizodów hipoglikemii występujących częściej niż cztery razy w ciągu tygodnia. Refundacja jest wskazana również dla osób, które mają zaburzone odczuwanie objawów hipoglikemii.

Utrzymujące się podwyższone wartości HbA1c >6,5%, ale <9,0% to kolejny możliwy powód refundacji pompy insulinowej. Tutaj jedno zastrzeżenie. Te wartości muszą się utrzymywać mimo intensywnego leczenia i przestrzegania zaleceń lekarza przez pacjenta. O refundację pompy mogą się również starać osoby prowadzące nieregularny tryb życia wynikający z pracy zmianowej lub z konieczności częstego podróżowania. Co ciekawe, refundacja tego urządzenia może się odnosić też do osób, które zawodowo uprawiają sport. Szansę na refundację pompy insulinowej mają dzieci do 10. roku życia chore na cukrzycę typu 1. Powodem refundacji może być też konieczność dalszego leczenia i zmiany metody właśnie na pompę insulinową.

badanie cukru

Pompa insulinowa – jak działa?

Pompa insulinowa w największym stopniu naśladuje fizjologiczne wydzielanie insuliny przez trzustkę. Umożliwia utrzymanie optymalnych poziomów glikemii. Pompa insulinowa umożliwia regulację przepływu insuliny bazowej w czasie rzeczywistym. Daje też możliwość zwiększenia, zmniejszenia lub zatrzymania bazy na określony czas. Nie jest to możliwe w przypadku używania automatycznych penów. Pompa insulinowa może elastycznie i indywidualnie dawkować insulinę w reakcji na wysiłek fizyczny, chorobę, stres, czy podróżowanie do innych stref czasowych. Przy użyciu pompy możesz podać różne rodzaje bolusa i zaprogramować czas podawania insuliny do posiłku.

Ile kosztuje pompa insulinowa?

Cena pompy insulinowej jest zależna przede wszystkim do producenta i od stopnia zaawansowania konkretnego modelu urządzenia. Średni koszt zakupu pompy insulinowej to od 4 000 do 9 000 zł. O wiele droższe są pompy insulinowe z ciągłym monitoringiem glikemii, z dodatkową hipoblokadą, czyli modele „przewidujące” hiperglikemię. Ich ceny wahają się od 12 000 zł do 15 000 zł. Najdroższe pompy insulinowe mogą kosztować nawet 18 000 zł. Trzeba je wymieniać maksymalnie co 8 lat. Dlatego tak wiele osób stara się o zrefundowanie tego sprzętu lub decyduje się na zakup na raty.

Jak wygląda pompa insulinowa dla dzieci?

Pompa insulinowa dla dzieci nie różni się od modelów przeznaczonych dla dorosłych. Nadal jest to małe urządzenie przeznaczone dla osób cierpiących na cukrzycę typu 1. Pompy insulinowe dla dzieci są komfortowe w użytkowaniu i umożliwiają komfortowe dawkowanie insuliny.

Dzienniczek samokontroli cukrzycy – gdzie kupić?

Dzienniczek samokontroli cukrzyka trzeba uzupełniać po każdym badaniu poziomu glukozy i przyjęciu leków lub insuliny. Cukrzyk musi dokładnie zapisywać wielkość i skład posiłków. Notes można dostać od diabetologa, kupić w sklepie medycznym albo znaleźć bezpłatnie w internecie.

Źródła:

  1. Bode B.W., Steed R.D., Davdson P.C. Reduction in severe hypoglycemia with long-term continuous subcutaneous insulin infusion in type 1 diabetes. Diabetes Care 1996; 19: 324–327. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8729154/ Dostęp: 13.05.2022 r.
  2. Matejko, Bartłomiej. „Terapia osobistą pompą insulinową u kobiet w ciąży chorujących na cukrzycę typu 1.” Kosmos 61.4 (2012): 557-561. https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/issue/view/65 Dostęp: 13.05.2022 r.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Słodycze dla cukrzyka – jaki typ jest dozwolony? Zdrowe desery i przekąski

„Szczepionka przeciw otyłości”? Niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii

„Szczepionka przeciw otyłości” niedługo będzie dostępna w Wielkiej Brytanii

Kobieta bierze pigułkę

Zastrzyki insulinowe odejdą w zapomnienie? Naukowcy opracowali 'pigułkę na cukrzycę’

Jest zgoda MZ na import ważnego leku na cukrzycę. Jego cena będzie jednak dwukrotnie wyższa niż wcześniej

Jest zgoda MZ na import ważnego leku na cukrzycę. Jego cena będzie jednak dwukrotnie wyższa niż wcześniej

Tabletki leżą na dłoni

Wykryto substancję rakotwórczą w lekach na cukrzycę. FDA ostrzega

Unsplash.com

Wydaje ci się, że o trzustce wiesz wszystko? Sprawdź te odpowiedzi

Szykuje się duża zmiana dla osób chorych na cukrzycę. Dzięki niej znacznie podniesie się jakość ich życia

Szykuje się duża zmiana dla osób chorych na cukrzycę. Dzięki niej znacznie podniesie się jakość ich życia

Dwie kobiety leżą na kocu

7 zaskakujących sygnałów, że jesz za dużo cukru

Jesteś ciągle zmęczona? Ekspertki wyjaśniają, z czego to może wynikać

Jesteś ciągle zmęczona? Ekspertki wyjaśniają, z czego to może wynikać

cukier

Cukier – jak wpływa na organizm człowieka?

Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące

Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące

Córka Kate Moss wystąpiła na gali z pompą insulinową pod prześwitującą sukienką

Córka Kate Moss wystąpiła na gali z pompą insulinową pod prześwitującą sukienką. Po raz kolejny pokazała, że jej choroba to nie temat tabu

Rośliny, owoce i warzywa uchronią przed groźną chorobą? Do zaskakujących wniosków doszli amerykańscy naukowcy

Berberyna to naturalna metformina? Dietetyczka wymienia jej zdrowotne właściwości

Berberyna to naturalna metformina? Dietetyczka wymienia jej zdrowotne właściwości

Po przejściu COVID-19 wykryto u ciebie cukrzycę? Może być „przejściowa”

Chorowałaś na COVID-19 i wykryto u ciebie cukrzycę? Może być „przejściowa”

Post przerywany zapobiega cukrzycy i otyłości? Są nowe wyniki badań na ten temat

Post przerywany zapobiega cukrzycy i otyłości? Są nowe wyniki badań

Kobieta biegnie

32 lata temu zrezygnowała z cukru po zdiagnozowaniu u niej stanu przedcukrzycowego. Wszyscy zachwycają się jej młodym wyglądem

Kobieta w ciąży

Makrosomia – płód większy niż wiek ciąży. Przyczyny, objawy, powikłania

Koronawirusy mogą wywoływać cukrzycę u dzieci? Tłumaczy dr hab. n. med. Ernest Kuchar

Aceton w moczu

Aceton w moczu – przyczyny, objawy, leczenie

Stopa cukrzycowa – jak wygląda, przyczyny, objawy i leczenie

Hormony trzustki – insulina i glukagon. Jak działają? Normy

Mierzenie wskaźnika glikemicznego

Glikemia – wskaźnik określający poziom cukru we krwi

Dieta niskowęglowodanowa w insulinooporności albo cukrzycy? "Z dietami tego typu jest jednak często jak z przejściem na wegetarianizm" - podkreśla Anna Reguła

Dieta niskowęglowodanowa w insulinooporności albo cukrzycy? „Często jest tak, jak z przejściem na wegetarianizm” – przestrzega Anna Reguła

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×