Prezenter dostał ataku paniki na wizji. „To się dzieje w tym momencie”
Znany australijski prezenter Nate Bynes podczas porannego wejścia na żywo w programie ABC „News Breakfast” nagle dostał ataku paniki. Przerwał swoje wystąpienie i poprosił współprowadzącą o wsparcie. Po chwili wrócił i wytłumaczył wszystko, co się wydarzyło. Jego postawa spotkała się z bardzo ciepłym odbiorem i zrozumieniem ze strony widzów.
„To było przerażające”
Nate Bynes to dziennikarz telewizyjny, który prowadzi prognozę pogody dla australijskiej stacji ABC News w porannym programie „News Breakfast”. Prezenter nie ukrywa, że od lat zmaga się z atakami paniki. A te przychodzą najczęściej nieproszone, bez względu na czas, miejsce i okoliczności.
Bynes doznał niedawno ataku paniki przed kamerą: przestawiał wówczas prognozę pogody w porannym paśmie. Nagle zaczął wykonywać nerwowe ruchy i pocierać dłonie. Jako że jest świadomy tego, co się z nim dzieje, zakomunikował na wizji, że potrzebuje przerwy.
„Niektórzy z was mogą wiedzieć, że od czasu do czasu doświadczam ataków paniki i właściwie to dzieje się w tym momencie” – zwrócił się do widzów i przekazał głos koleżance Lisie Millar w studio.
Dziennikarka przejęła obowiązki Bynes’a. Po powrocie na wizję prezenter powiedział: „Przepraszam, jeśli kogoś trochę przestraszyłem”. Ale Millar wykazała się pełnym zrozumieniem i okazała koledze potrzebne wsparcie: „To wspaniałe, że ludzie wiedzą, że to może się przydarzyć każdemu” – powiedziała.
Nate Bynes wyjaśnił dokładnie, co się z nim działo:
„W pewnej chwili zdałem sobie sprawę, że brakuje mi tchu. Ta reakcja fizjologiczna wyzwala we mnie atak paniki. Moje ciało zaczyna mrowić, mocno się pocę. Po prostu wszystko w moim ciele krzyczy: 'uciekaj!’. Jedyne, co przyszło mi do głowy, to powiedzieć otwarcie: hej, mam atak paniki” – zrelacjonował szczerze.
Jego otwartość i szczerość w temacie zdrowia psychicznego bardzo spodobała się internautom, którzy w mediach społecznościowych wyrazili swoje wsparcie i uznanie.
Prezenter już dwa lata temu wyjawił, że zmaga się z atakami paniki. Na stronie internetowej ABC News opublikował swój tekst, w którym obszernie opisał problem. I pierwszy atak, który przydarzył mu się na wizji.
„To było przerażające i całkowicie odmieniło moje postrzeganie zdrowia psychicznego. Kiedy tak stałem pod światłami studyjnymi, mówiąc do ludzi pijących poranną kawę i przecierających oczy, moje serce biło jak szalone, łapałem oddech, pot lał się z każdej strony, a mój mózg krzyczał: uciekaj!” – wspomniał Nate Bynes.
Dla osoby wykonującej zawód w świetle reflektorów musi to być szczególnie trudne. Bynes przyznał wprost, że myślał, że jego kariera się skończyła. Jednak zamiast rezygnować z wymarzonego stanowiska, zaczął szukać fachowej pomocy. Psycholog pomógł mu opracować narzędzia do radzenia sobie z lękiem na antenie.
Atak paniki: co to jest?
Atak paniki (lęk paniczny, zespół lęku napadowego) to nagłe i napadowe wystąpienie silnego lęku, który zaburza funkcjonowanie. Towarzyszy mu szereg reakcji somatycznych, psychicznych oraz poznawczych.
Najczęstsze symptomy towarzyszące atakowi paniki, to:
- niepokój,
- nudności,
- zawroty głowy,
- ucisk w klatce piersiowej,
- trudności z oddychaniem,
- przyspieszone tętno,
- wzrost ciśnienia,
- problemy z widzeniem,
- zlewne poty,
- ból głowy,
- poczucie zagrożenia,
- lęk przed śmiercią.
Ataki paniki na szczęście nie przekreślają szansy na zdrowe życie i dobre funkcjonowanie. Profesjonalna pomoc, polegająca na wdrożeniu farmakoterapii oraz psychoterapii sprawi, że osoba doświadczająca lęków może opracować strategie radzenia sobie z tym problemem.
źródło: bbc.com, Hello Zdrowie
Zobacz także
7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?
„Możesz wiedzieć wszystko, ale gdy dzieje się to właśnie tobie, nie jesteś w stanie właściwie nic zrobić” – mówi Lidka zmagająca się z atakami paniki
„Mam napady paniki, hiperwentylację, ze stresu boli mnie całe ciało, głowa”. O życiu z traumą opowiadają Agata i Edward
Polecamy
się ten artykuł?