3 min.
PRK – na czym polega ta laserowa metoda korekcji wzroku?

PRK – na czym polega ta laserowa metoda korekcji wzroku?
Najnowsze
19.04.2021
„Hej, dziewczyny”, okresową rewolucję w szkołach czas zacząć. Oto poradnik, z którym staniecie do walki w ubóstwem menstruacyjnym
19.04.2021
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
19.04.2021
Ozdrowieńcy zostaną wystawieni na działanie koronawirusa. Badanie ma sprawdzić reakcje ich układu odpornościowego
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
19.04.2021
UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką. Jednym z powodów opóźnienia w dostawach szczepionki
PRK oznacza w skrócie keratektomię fotorefrakcyjną, czyli jedną z pierwszych metod laserowej korekcji wzroku. W dzisiejszych czasach osoby, które borykają się z trudnościami w widzeniu, nie są skazane na wieczne noszenie okularów, czy soczewek. PRK wykorzystuje się już od końca lat 80. Keratektomię fotorefrakcyjną wykorzystuje się do leczenia wielu chorób wzroku – astygmatyzmu, niewielkiej nadzwroczności, a nawet krótkowzroczności.
Spis treści
PRK — krótka charakterystyka i przebieg leczenia
PRK to jedna z najstarszych metod laserowej korekcji wzroku. Skrót pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza keratektomię fotorefrakcyjną. Współcześnie ta metoda doczekała się wielu modyfikacji i jest o wiele bezpieczniejsza od standardowej formy leczenia, czyli techniki LASIK. PRK to metoda, która polega na mechanicznym usunięciu zewnętrznej warstwy nabłonka rogówki. W kolejnym kroku za pomocą specjalnego lasera excimerowego odpowiednio kształtuje się rogówkę, a co za tym idzie — niweluje wadę wzroku, z którą boryka się dany pacjent. Jednym z rodzajów PRK jest metoda TRANS-PRK, która różni się pierwszym etapem zabiegu. Do usunięcia nabłonka również jest wykorzystywany specjalny laser. Pierwszym krokiem w przypadku laserowej korekcji wzroku jest zdezynfekowanie całej twarzy oraz podanie specjalnych kropel znieczulających do oka, które ma być operowane. W momencie, gdy znieczulenie zaczyna działać — powieki pacjenta zostają unieruchomione i przechodzi się do poszczególnych etapów zabiegu. Pierwszym etapem jest wprowadzenie specjalistycznego płynu oraz usunięcie nabłonka rogówki. W zależności od wariantu zabiegu robi się to manualnie albo za pomocą lasera. Drugi etap obejmuje modelowanie kształtu rogówki — również za pomocą lasera. Urządzenie działa na rogówkę warstwowo, a przy tym jest zaprogramowane na działanie na konkretną wadę. Lekarze podczas zabiegu wykorzystują specjalne kamery, dzięki którym mogą śledzić ruchy oka. Przeprowadzenie całego zabiegu trwa zazwyczaj około minutę. Po zakończeniu formowania rogówki, oko jest zabezpieczone za pomocą miękkiej i wygodnej dla pacjenta soczewki. Całość operacji zajmuje maksymalnie od 10 do 20 min, a powrót do pełni zdrowia kilkanaście dni.
Różne rodzaje PRK
Dzięki keratektomi fotorefrakcyjnej powstało wiele innych metod, które również obejmują laserową korekcję wzroku. PRK jest standardową metodą keratektomii i służy do korekcji krótkowzroczności, której zakres obejmuje –1,5 do –7 dioptrii, astygmatyzmu nieprzekraczającego 5 dioptrii. W niektórych przypadkach PRK jest również wykorzystywany do leczenia nadwzroczności, ale tylko wtedy, gdy nie przekracza +4 dioptrii. Niezwykle znanym wariantem PRK, jest również wspomniane Trans-PRK. To bezdotykowa metoda, którą uważa się za bezpieczniejszą od podstawowej wersji PRK. Trans-PRK jest wykonywane specjalnym laserem excimerowym. W tej metodzie ból, który odczuwa pacjent, jest znacznie mniejszy.
W jaki sposób należy przygotować się do laserowej korekcji wzroku? O czym warto pamiętać?
W momencie, gdy dany pacjent jest już zakwalifikowany do zabiegu laserowej korekcji wzroku, ustala się konkretny termin operacji. Niezwykle istotne jest to, aby pacjent całkowicie zrezygnował z użytkowania soczewek kontaktowych — na około 4 tygodnie przed zabiegiem. Lekarze zalecają również rezygnację z alkoholu oraz różnego rodzaju energetyków — na 2 dni przez zabiegiem. W dniu zabiegu nie można używać żadnych kosmetyków w obrębie twarzy.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.04.2021
„Zatracamy się w związku, bo chcemy, żeby wreszcie ktoś nas bezinteresownie i bezwarunkowo pokochał”. Dlaczego niektórzy kochają za mocno i jak z tego wyjść cało?

16.04.2021
„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021