Przejdź do treści

Przed tobą ekstrakcja ósemek? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tym zabiegu

Ekstrakcja ósemek / istock
Ekstrakcja ósemek / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zabieg usuwania ósemek nie należy do najprzyjemniejszych. Bo chociaż sama ekstrakcja zębów mądrości przebiega w znieczuleniu, po kilku godzinach brak czucia znika, a ty zostajesz sama z opuchlizną, krwiopluciem i nieznośnym bólem. Pomimo wszystko – przeżyjesz. Czas rozprawić się z mitami związanymi z wyrywaniem ósemek. 

Zęby mądrości

Zęby trzonowe, nazywane też ósemkami lub zębami mądrości, są najczęściej usuwanymi zębami przez osoby dorosłe. Dlaczego? Dostęp do nich jest bardzo utrudniony, w wyniku czego zęby te nie są doczyszczane. Efektem jest częsta próchnica, martwica miazgi zębów, a w konsekwencji – ostre stany zapalne. 

Ósemki mają także tendencję do wyrzynania się w nieprawidłowym kierunku. Może to utrudnić nie tylko ich czyszczenie, ale także odwrócić efekty wieloletniego leczenia ortodontycznego.

Ekstrakcja ósemek

Każdy zabieg ekstrakcji ósemek jest inny. Warto też wiedzieć, że zwykle usunięcie ósemek górnych jest zabiegiem szybszym niż tych dolnych.

– U każdej osoby zęby zatrzymane są ustawione w inny sposób (mniej lub bardziej utrudniając zabieg). Proces gojenia pozabiegowego wygląda również inaczej u różnych pacjentów. Osobom przygotowującym się do zabiegu ekstrakcji zębów zatrzymanych nie polecam szukania porad na forach internetowych i oglądania filmów.

Najwłaściwszym postępowaniem będzie udanie się na konsultację do specjalisty wykonującego zabiegi chirurgicznej ekstrakcji zębów zatrzymanych. Podczas wizyty dowiemy się, czy w naszym przypadku będzie potrzeba włączenia osłony antybiotykowej, a także będziemy mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania – wyjaśnia chirurg stomatolog dr Łukasz Kops z Medicover Stomatologia Katowice Żelazna.

Kobieta - ból zeba

Fakty i mity dotyczące usuwania ósemek

Wokół zabiegu ekstrakcji ósemek wyrosło wiele mitów, z którymi najwyższy czas się rozprawić.

Podczas każdej ekstrakcji ósemek wymagany jest antybiotyk

To mit. Antybiotyk nie jest wymagany. Podawanie leku może jednak zmniejszyć ryzyko zakażenia, co w przypadku osób z obniżoną odpornością jest bardzo istotne. Dodatkowo żadne badania nie wskazują na fakt, że stosowanie antybiotyków po ekstrakcji zębów zapobiega gorączce, obrzękowi albo szczękościskowi.

Po ekstrakcji warto zostać w domu

To fakt. Liczba dni zależna jest od skomplikowania zabiegu, jednak nawet jeśli był on krótki i bez powikłań, warto wziąć sobie kilka dni wolnego w pracy. Po ekstrakcji może bowiem pojawić się ból głowy czy osłabienie utrudniające wykonywanie codziennych zajęć.

W trakcie zabiegu odczuwa się ból

To mit. Zabieg ekstrakcji jest bezbolesny, ponieważ odbywa się w znieczuleniu. Podczas usuwania zębów nie czujesz nie tylko wyrywania ósemek, ale także połowy szczęki. Przerażać może jedynie dźwięk urządzeń i siła, z jaką chirurg napiera na zęby podczas zabiegu. 

Ekstrakcję „ósemek” można wykonać w znieczuleniu ogólnym

To fakt. Przed wykonaniem zabiegu pacjent może poprosić o znieczulenie ogólne. Jest ono jednak wykorzystywane tylko w wybranych przypadkach, np. gdy pacjent zmaga się z dentofobią, czyli lękiem przed leczeniem stomatologicznym. W innych przypadkach lepiej zdecydować się na znieczulenie miejscowe i mieć nieustanny kontakt z chirurgiem. 

Ekstrakcję kilku zębów mądrości można łączyć

To fakt. Specjaliści zwykle zalecają usunięcie górnej i dolnej ósemki po jednej stronie jednocześnie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.