4 min.
Rak dróg żółciowych – objawy, leczenie (chemioterapia, operacja)

Rak dróg żółciowych – objawy, leczenie (chemioterapia, operacja) Istock.com
05.07.2022
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
05.07.2022
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
05.07.2022
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
05.07.2022
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
05.07.2022
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”
Rak dróg żółciowych to nowotwór zlokalizowany w przewodach odprowadzających żółć. Może być umiejscowiony w obrębie wątroby oraz naciekać na okoliczne narządy. W początkowym stadium zwykle nie daje objawów, przez co rozpoznania dokonuje się często dopiero przy zaawansowanej postaci choroby. Na czym polega leczenie raka dróg żółciowych? W jakich sytuacjach można przeprowadzić operacyjne usunięcie guza i kiedy wskazana jest chemioterapia?
Spis treści
Co to jest rak dróg żółciowych?
Rak dróg żółciowych jest rodzajem nowotworu rozwijającego się w przewodach, którymi transportowana jest żółć (drogi żółciowe łączą wątrobę, pęcherzyk żółciowy oraz jelito cienkie). Leczenie tego nowotworu stanowi duże wyzwanie, szczególnie w przypadku późnej diagnozy.
Biorąc pod uwagę lokalizację guza wyróżniamy kilka typów raka dróg żółciowych:
- rak wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych,
- rak zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych – do tej grupy należy typ górny (postać wnękowa, najczęstsza) oraz dolny raka (postać obwodowa, która może rozprzestrzeniać się i obejmować pęcherzyk żółciowy, brodawkę Vatera i przewody trzustkowe).
Przyczyny rozwoju raka dróg żółciowych
U podłoża rozwoju nowotworu leżą zmiany w DNA, które powodują niekontrolowane namnażanie się komórek tworzących guz. Taki proces może wystąpić u każdej osoby i rzadko udaje się wskazać konkretną jego przyczynę. Wiemy jednak, jakie czynniki predysponują do rozwoju raka dróg żółciowych. Wymienia się wśród nich:
- choroby wątroby (marskość, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C),
- pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych,
- wrodzone anomalia dróg żółciowych,
- torbiele dróg żółciowych,
- kamicę żółciową,
- zarażenie pasożytami wątrobowymi,
- czynniki związane ze stylem życia: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość,
- wiek powyżej 50. roku życia.
Objawy raka dróg żółciowych
Rak dróg żółciowych może nie dawać żadnych objawów nawet w zaawansowanym stadium. Symptomy pojawiają się tylko u części pacjentów i obejmują:
- ból brzucha,
- zmęczenie,
- brak apetytu,
- niezamierzoną utratę masy ciała,
- nocne poty.
W przypadku, gdy dojdzie do zablokowania światła dróg żółciowych przez rosnący guz objawy raka dróg żółciowych stają się wyraźnie zaznaczone. U pacjenta pojawia się żółtaczka (zażółcenie skóry i białkówki oczu), jego mocz staje się ciemny, a oddawane stolce są jasne. Chory może także odczuwać świąd skóry i mieć gorączkę.
Diagnostyka raka dróg żółciowych
Diagnostyka raka dróg żółciowych opiera się na badaniach krwi oraz badaniach obrazowych. Aby ustalić rozpoznanie choroby i ocenić stan pacjenta, lekarz może zlecić:
- badania czynnościowe wątroby polegające na oznaczeniu stężenia aminotransferaz (AST, ALT), bilirubiny, transpeptydazy (GGTP) oraz fosfatazy alkalicznej (ALP),
- oznaczenie antygenu 19-9 we krwi – jest to białko, które w nadmiarze produkują m.in. komórki nowotworowe, choć podwyższony poziom tego markera może świadczyć także o występowaniu innych chorób dróg żółciowych, niekoniecznie raka,
- USG,
- tomografię komputerową,
- rezonans magnetyczny,
- endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ERCP) – badanie, w którym lekarz wprowadza cienką rurkę przez jamę ustną do początkowego odcinka jelita cienkiego i stamtąd do dróg żółciowych; w czasie ERCP może pobrać próbkę tkanki do badania histopatologicznego (pozwala ono na wykrycie komórek nowotworowych i ocenę ich cech mających wpływ na przebieg leczenia) oraz założyć stent w przypadku, gdy guz nowotworowy lub inna przeszkoda (np. kamień żółciowy) blokuje przewody odprowadzające żółć.
Leczenie raka dróg żółciowych
Operacyjne usunięcie nowotworu jest jedynym możliwym sposobem na wyleczenie raka dróg żółciowych. W części przypadków ze względu na lokalizację guza i stopień zaawansowania choroby podjęcie próby resekcji zajętych tkanek nie jest jednak wskazane. Na czym polega leczenie raka dróg żółciowych w zależności od tego, czy nowotwór można usunąć operacyjnie?
Operacyjny rak dróg żółciowych
Operacja u pacjentów z rakiem dróg żółciowych ma na celu resekcję zmian nowotworowych wraz z otaczającymi je tkankami. W przypadku niewielkich guzów zewnątrzwątrobowych zabieg może polegać na usunięciu części przewodów żółciowych i zespoleniu powstałych końców. Czasami konieczne jest również wycięcie okolicznych tkanek wątroby, trzustki i węzłów chłonnych. W wybranych przypadkach dostępną opcją leczenia jest także przeszczepienie wątroby od dawcy. Przed operacją wskazane jest często zastosowanie chemioterapii.
Nieoperacyjny rak dróg żółciowych
Pacjentów z nieoperacyjnym rakiem dróg żółciowych można leczyć za pomocą chemioterapii, radioterapii i terapii fotodynamicznej. Te metody mają na celu przede wszystkim spowolnienie rozwoju nowotworu i zmniejszenie nasilenia odczuwanych dolegliwości.
Rokowania u pacjentów z rakiem dróg żółciowych
Rokowania u pacjentów z rakiem dróg żółciowych w dużej mierze zależą od lokalizacji nowotworu i obecności przerzutów. Ogólna przeżywalność chorych z tym typem nowotworu jest niska (okres pięciu lat od momentu postawienia diagnozy przeżywa około 10 proc. osób). Wczesna diagnoza raka i możliwość leczenia operacyjnego guza znacznie poprawiają rokowania.
Bibliografia:
- Valle J. W., Kelley R. K., Nervi B. i wsp. (2021) Biliary tract cancer, Lancet 397: 428-444.
- Zamani Z., Fatima S. (2021) Biliary Tract Cancer, StatPearls.
- Mayo Clinic (2019) Cholangiocarcinoma (bile duct cancer).
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022