Przejdź do treści

Rak pęcherzykowy tarczycy – przyczyny, objawy, badania i leczenie

Rak pęcherzykowy tarczycy - przyczyny, objawy, badania i leczenie Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”

Rak pęcherzykowy tarczycy to złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek pęcherzykowych. Czynnikami sprzyjającymi jego rozwojowi są predyspozycje genetyczne, ekspozycja na promieniowanie jonizujące oraz niedobory jodu. Objawy raka tarczycy to przede wszystkim wzrost obwodu szyi, wyczuwalny twardy guzek z przodu szyi oraz powiększenie szyjnych węzłów chłonnych. Potwierdzenie diagnozy możliwe jest dzięki wykonaniu USG tarczycy i biopsji guzka. Leczenie raka tarczycy może obejmować zastosowanie jodu promieniotwórczego, a także operacyjne usunięcie tarczycy.

Czym jest rak tarczycy?

Tarczyca to niewielki narząd zlokalizowany na przedniej powierzchni szyi, u jej podstawy. Ma wymiary około od pięciu do sześciu centymetrów długości oraz 0,5-1 cm grubości. Zbudowana jest z dwóch płatów, utworzonych z komórek pęcherzykowych oraz komórek C. Komórki pęcherzykowe tarczycy odpowiadają za magazynowanie hormonów tarczycy – trójjodotyroniny T3 oraz tyroksyny T4. Z kolei komórki C odpowiadają za syntezę kalcytoniny. Złośliwy nowotwór tarczycy (ICD 10 – C73)  rozwija się przede wszystkim z komórek pęcherzykowych i może mieć postać nowotworu brodawkowatego lub nowotworu pęcherzykowego. Dla raka brodawkowatego charakterystyczne jest szerzenie się drogami chłonnymi i występowanie przerzutów do węzłów chłonnych. Z kolei w przebiegu raka pęcherzykowego charakterystyczne jest występowanie odległych przerzutów, gdyż ten typ nowotworu szerzy się drogą krwionośną.

słoik z orzechami włoskimi

Przyczyny raka pęcherzykowego

Do rozwoju guza pęcherzykowego tarczycy dochodzi rzadko – stanowi około 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Do rozwoju nowotworu może dojść u osób, u których stwierdzono rodzinne występowanie choroby. Czynnikiem predysponującym do rozwoju nowotworu pęcherzykowego tarczycy jest płeć żeńska – kobiety są kilkukrotnie bardziej narażone na rozwój raka tarczycy. Zaobserwowano korelację pomiędzy częstszym występowaniem raka pęcherzykowego tarczycy na terenach dotkniętych problemem niedoboru jodu.

Do rozwoju raka tarczycy może dojść w efekcie poddania się w dzieciństwie zabiegowi radioterapii szyi, np. podczas terapii chłoniaka. Także zawodowe narażenie na promieniowanie jonizujące może sprzyjać rozwojowi raka tarczycy. Warto wspomnieć jeszcze o zależności: Hashimoto a rak tarczycy. Osoby cierpiące na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto mogą być bardziej narażone na rozwój nowotworów tego narządu.

Rak tarczycy – objawy

Rak pęcherzykowy tarczycy przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Dlatego zdarza się, że nowotwór ten wykrywany jest przypadkowo podczas rutynowego badania USG narządu. Zazwyczaj symptomy nowotworu pojawiają się wtedy, gdy guz jest na tyle duży, że zaczyna uciskać przełyk lub tchawicę. Wówczas osoba dotknięta nowotworem może odczuwać problemy z przełykaniem lub utrudnione oddychanie. Ponadto może pojawić się przewlekła chrypka i zmiany głosu. W obrębie tarczycy można wyczuć palpacyjnie twardy, powiększający się guzek. Ponadto zaobserwować można powiększenie szyjnych węzłów chłonnych lub całego obwodu szyi. Gdy rozwija się rak tarczycy, przerzuty najczęściej zlokalizowane są w obrębie kości i wówczas pojawia się nasilona łamliwość kości i bóle kostne.

Jak szybko rośnie guz tarczycy? Początkowo wzrost guza jest powolny, natomiast wraz ze stopniem zaawansowania choroby zwiększa się dynamika wzrostu guza.

kobieta trzymająca się w okolicach tarczycy

Rak tarczycy – badania krwi i inne testy diagnostyczne

Obecność guzka w tarczycy można stwierdzić palpacyjnie lub podczas badania USG. Gdy podejrzewany jest rak tarczycy, USG powinno obejmować zarówno tarczycę, jak i okoliczne węzły chłonne. W taki sposób nie można jednak ocenić, czy zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy. Dlatego kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji cienkoigłowej – pod kontrolą USG pobierany jest fragment tkanki, który następnie poddawany jest badaniu pod mikroskopem.

Badania krwi nie mają znaczenia podczas diagnostyki raka tarczycy. Jedynie w przypadku raka rdzeniastego wskazane jest oznaczenie poziomu kalcytoniny. Poznanie wyjściowego poziomu kalcytoniny może być pomocne w monitorowaniu skuteczności leczenia. Wzrost poziomu tego markera może wskazywać na nawrót choroby po leczeniu.

Leczenie raka tarczycy, rokowania i śmiertelność

Metodą terapii raka tarczycy jest zabieg operacyjny, a także leczenie jodem radioaktywnym. Leczenie chirurgiczne polega usunięciu tarczycy – całkowitym lub częściowym. Dodatkowo – konieczne jest usunięcie okolicznych węzłów chłonnych szyjnych. Leczenie jodem promieniotwórczym stanowi uzupełnienie leczenia zabiegowego i zazwyczaj przeprowadzane jest w ciągu od jednego do trzech miesięcy od wykonania zabiegu usunięcia tarczycy. Komórki tarczycy wychwytują jod, a pierwiastek osiąga w nich stężenia wielokrotnie wyższe niż we krwi, co przyczynia się do zniszczenia komórek tarczycy. Pacjent przyjmuje kapsułki z jodem radioaktywnym (J131) i leczenie powtarzane jest co sześć miesięcy do momentu, gdy uzyskana zostanie całkowita remisja.

U wszystkich pacjentów z usuniętą tarczycą wskazane jest zastosowanie farmakoterapii – konieczne jest uzupełnienie hormonów tarczycy – w tym celu stosowana jest lewotyroksyna.

Rokowania w raku tarczycy zależą od stopnia zaawansowania choroby – im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym lepsze rokowania. W przypadku odpowiednio wczesnego leczenia operacyjnego i leczenia jodem radioaktywnym rokowania są dobre – dziesięcioletnie przeżycie wynosi 85-90 proc. Śmiertelność w raku tarczycy jest najwyższa u pacjentów z zaawansowanym nowotworem oraz przerzutami do węzłów chłonnych.

 

Bibliografia:

  1. Spławski B., Co to jest rak tarczycy?, Onkologia Po Dyplomie, 04/ 2017.
  2. Król R. i in., Guzek pęcherzykowy tarczycy jako problem diagnostyczno – leczniczy,  Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2004.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

To miała być zwykła infekcja. Okazało się, że 12-latka ma trzecie stadium groźnego nowotworu

Henryka Krzywonos-Strycharska

Henryka Krzywonos-Strycharska odpowiada kolegom z Sejmu: „To nie moda tylko rak”

Glifosat – co to jest i jak go usunąć? Jaki wpływ na nasze zdrowie mają herbicydy?

Choroba Hashimoto a inne schorzenia / pexels

Choroba Hashimoto a inne schorzenia. „Pacjenci często cierpią też z powodu insulinooporności, zaburzeń lipidowych, zespołu policystycznych jajników czy atopowego zapalenia skóry”

Dr Marcin Mika: Pacjentki onkologiczne boją się pytać o seksualność. Nie chcą usłyszeć: „Leczy pani raka, a pyta o seks?”

Coraz mniej chętnych na bezpłatne badania. Na Islandii potrafili rozwiązać ten problem

„Niektóre kobiety mówią, że nasze sesje fotograficzne po leczeniu raka piersi powinny być refundowane przez NFZ” – mówi Agnieszka Ford z Fundacji Kochasz Dopilnuj

Zastosowano nowy lek przeciwnowotworowy. Efekt? 100 proc. remisji u wszystkich pacjentów

Kobieta w laboratorium

Nowatorska terapia w leczeniu agresywnego raka. Naukowcom udało się zahamować zmiany w późnym stadium choroby

Na jej ciele pojawiły się nowe „piegi”. Diagnoza zwaliła ją z nóg. Do szpitala trafiła w ostatniej chwili

Rak jelita grubego - zwróć uwagę na te objawy / pexels

Lekarka chorowała na raka jelita. Teraz uświadamia innych, co warto robić w trakcie każdej wizyty w toalecie

Szczepionka przeciwko rakowi trzustki / istock

Koniec z przedwczesną śmiercią spowodowaną rakiem trzustki? Naukowcy stworzyli szczepionkę przeciwko temu nowotworowi

Miała guza wielkości główki dziecka. Teraz przestrzega innych przed bagatelizowaniem bólu pleców

Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa, staje się metodą historyczną. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet o 60-70 proc.

Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

„U chorych, każdy dzień niedostatecznego jedzenia to zaciąganie potężnego długu względem swojego organizmu”. O leczeniu żywieniowym mówi dr n. med. Paweł Kabata

Lyndsey Ashton / fot. Instagram @lyndsey_ashton22

22-letnia kobieta wygląda jak dziecko. Od ludzi mijanych na ulicy słyszy: „Czy ten dzieciak jest w ciąży?!”

Szczotkowanie na sucho ma wiele korzyści zdrowotnych / pexels

Szczotkowanie ciała na sucho jest zalecane przez endokrynologów. Pobudza limfę i wspiera pozbywanie się opuchlizny

Prezenter Piotr Balicki walczy z nowotworem. „Boję się, że nie dożyję do wakacji”

Kobieta w laboratorium

Jest nadzieja dla chorych na raka. Ruszyły pierwsze testy szczepionki na ludziach

Zmarła 31-letnia polska siatkarka. „Rozegrała wiele ciężkich meczów, jednak nie sądziła, że będzie musiała stawić czoła swojemu największemu przeciwnikowi"

Zmarła 31-letnia polska siatkarka, która zachorowała w ciąży na raka piersi. „Ten mecz był nierówny”

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Sophie Wilmes zawiesza swoje obowiązki, żeby opiekować się ciężko chorym mężem. „Decyzja budzi największy szacunek”

Myślała, że złe samopoczucie to wynik ciąży. Teraz młoda Brytyjka chce uświadamiać innych

Zmiana składu leku Letrox / pexels

Popularny lek stosowany w leczeniu chorób tarczycy z nowym składem. Producent ostrzega

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?