Przejdź do treści

Rak pęcherzykowy tarczycy – przyczyny, objawy, badania i leczenie

Rak pęcherzykowy tarczycy - przyczyny, objawy, badania i leczenie Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Chubby chasing i feedersi, czyli z czym spotykają się kobiety plus size [WIDEO]
W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała
Trening – 12 sygnałów, że przesadzasz!
Brak ci pewności siebie? Popracuj z ciałem!
Nie lekceważ tych objawów. To może być serce

Rak pęcherzykowy tarczycy to złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek pęcherzykowych. Czynnikami sprzyjającymi jego rozwojowi są predyspozycje genetyczne, ekspozycja na promieniowanie jonizujące oraz niedobory jodu. Objawy raka tarczycy to przede wszystkim wzrost obwodu szyi, wyczuwalny twardy guzek z przodu szyi oraz powiększenie szyjnych węzłów chłonnych. Potwierdzenie diagnozy możliwe jest dzięki wykonaniu USG tarczycy i biopsji guzka. Leczenie raka tarczycy może obejmować zastosowanie jodu promieniotwórczego, a także operacyjne usunięcie tarczycy.

Czym jest rak tarczycy?

Tarczyca to niewielki narząd zlokalizowany na przedniej powierzchni szyi, u jej podstawy. Ma wymiary około od pięciu do sześciu centymetrów długości oraz 0,5-1 cm grubości. Zbudowana jest z dwóch płatów, utworzonych z komórek pęcherzykowych oraz komórek C. Komórki pęcherzykowe tarczycy odpowiadają za magazynowanie hormonów tarczycy – trójjodotyroniny T3 oraz tyroksyny T4. Z kolei komórki C odpowiadają za syntezę kalcytoniny. Złośliwy nowotwór tarczycy (ICD 10 – C73)  rozwija się przede wszystkim z komórek pęcherzykowych i może mieć postać nowotworu brodawkowatego lub nowotworu pęcherzykowego. Dla raka brodawkowatego charakterystyczne jest szerzenie się drogami chłonnymi i występowanie przerzutów do węzłów chłonnych. Z kolei w przebiegu raka pęcherzykowego charakterystyczne jest występowanie odległych przerzutów, gdyż ten typ nowotworu szerzy się drogą krwionośną.

słoik z orzechami włoskimi

Przyczyny raka pęcherzykowego

Do rozwoju guza pęcherzykowego tarczycy dochodzi rzadko – stanowi około 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Do rozwoju nowotworu może dojść u osób, u których stwierdzono rodzinne występowanie choroby. Czynnikiem predysponującym do rozwoju nowotworu pęcherzykowego tarczycy jest płeć żeńska – kobiety są kilkukrotnie bardziej narażone na rozwój raka tarczycy. Zaobserwowano korelację pomiędzy częstszym występowaniem raka pęcherzykowego tarczycy na terenach dotkniętych problemem niedoboru jodu.

Do rozwoju raka tarczycy może dojść w efekcie poddania się w dzieciństwie zabiegowi radioterapii szyi, np. podczas terapii chłoniaka. Także zawodowe narażenie na promieniowanie jonizujące może sprzyjać rozwojowi raka tarczycy. Warto wspomnieć jeszcze o zależności: Hashimoto a rak tarczycy. Osoby cierpiące na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto mogą być bardziej narażone na rozwój nowotworów tego narządu.

Rak tarczycy – objawy

Rak pęcherzykowy tarczycy przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Dlatego zdarza się, że nowotwór ten wykrywany jest przypadkowo podczas rutynowego badania USG narządu. Zazwyczaj symptomy nowotworu pojawiają się wtedy, gdy guz jest na tyle duży, że zaczyna uciskać przełyk lub tchawicę. Wówczas osoba dotknięta nowotworem może odczuwać problemy z przełykaniem lub utrudnione oddychanie. Ponadto może pojawić się przewlekła chrypka i zmiany głosu. W obrębie tarczycy można wyczuć palpacyjnie twardy, powiększający się guzek. Ponadto zaobserwować można powiększenie szyjnych węzłów chłonnych lub całego obwodu szyi. Gdy rozwija się rak tarczycy, przerzuty najczęściej zlokalizowane są w obrębie kości i wówczas pojawia się nasilona łamliwość kości i bóle kostne.

Jak szybko rośnie guz tarczycy? Początkowo wzrost guza jest powolny, natomiast wraz ze stopniem zaawansowania choroby zwiększa się dynamika wzrostu guza.

kobieta trzymająca się w okolicach tarczycy

Rak tarczycy – badania krwi i inne testy diagnostyczne

Obecność guzka w tarczycy można stwierdzić palpacyjnie lub podczas badania USG. Gdy podejrzewany jest rak tarczycy, USG powinno obejmować zarówno tarczycę, jak i okoliczne węzły chłonne. W taki sposób nie można jednak ocenić, czy zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy. Dlatego kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji cienkoigłowej – pod kontrolą USG pobierany jest fragment tkanki, który następnie poddawany jest badaniu pod mikroskopem.

Badania krwi nie mają znaczenia podczas diagnostyki raka tarczycy. Jedynie w przypadku raka rdzeniastego wskazane jest oznaczenie poziomu kalcytoniny. Poznanie wyjściowego poziomu kalcytoniny może być pomocne w monitorowaniu skuteczności leczenia. Wzrost poziomu tego markera może wskazywać na nawrót choroby po leczeniu.

Leczenie raka tarczycy, rokowania i śmiertelność

Metodą terapii raka tarczycy jest zabieg operacyjny, a także leczenie jodem radioaktywnym. Leczenie chirurgiczne polega usunięciu tarczycy – całkowitym lub częściowym. Dodatkowo – konieczne jest usunięcie okolicznych węzłów chłonnych szyjnych. Leczenie jodem promieniotwórczym stanowi uzupełnienie leczenia zabiegowego i zazwyczaj przeprowadzane jest w ciągu od jednego do trzech miesięcy od wykonania zabiegu usunięcia tarczycy. Komórki tarczycy wychwytują jod, a pierwiastek osiąga w nich stężenia wielokrotnie wyższe niż we krwi, co przyczynia się do zniszczenia komórek tarczycy. Pacjent przyjmuje kapsułki z jodem radioaktywnym (J131) i leczenie powtarzane jest co sześć miesięcy do momentu, gdy uzyskana zostanie całkowita remisja.

U wszystkich pacjentów z usuniętą tarczycą wskazane jest zastosowanie farmakoterapii – konieczne jest uzupełnienie hormonów tarczycy – w tym celu stosowana jest lewotyroksyna.

Rokowania w raku tarczycy zależą od stopnia zaawansowania choroby – im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym lepsze rokowania. W przypadku odpowiednio wczesnego leczenia operacyjnego i leczenia jodem radioaktywnym rokowania są dobre – dziesięcioletnie przeżycie wynosi 85-90 proc. Śmiertelność w raku tarczycy jest najwyższa u pacjentów z zaawansowanym nowotworem oraz przerzutami do węzłów chłonnych.

 

Bibliografia:

  1. Spławski B., Co to jest rak tarczycy?, Onkologia Po Dyplomie, 04/ 2017.
  2. Król R. i in., Guzek pęcherzykowy tarczycy jako problem diagnostyczno – leczniczy,  Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2004.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

Przyjmowanie witaminy C wraz z lewotyroksyną wpływa korzystnie na choroby tarczycy? Wyjaśnia farmaceutka

Rak skóry – rodzaje, objawy i leczenie nowotworów skóry

„Całkowicie łysą kobietą zostałam 4 lata temu. Teraz wiem, że umiem żyć bez włosów” – mówi Marta Kawczyńska, alopecjanka

Rak nerki – objawy, rodzaje guzów, przerzuty, rokowania

Kobieta trzyma się na szyję, bo ma niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

„Objawami nie rządzi przypadek. Depresja i przewlekłe zmęczenie mogą wynikać z zaburzeń pracy tarczycy” – mówi Zuzanna Maryańczyk-Sitarz

Dorota Gardias: To nie jest dla mnie dobry czas. Ani fizycznie, ani emocjonalnie

Dorota Gardias o swojej chorobie: Uzmysłowiłam sobie, że nasze życie jest bardzo kruche

kobieta, którą boli brzuch

Rak jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Aga Szuścik: „Żadna choroba nie jest 'kobieca’. To nie jest słowo, którym powinno się określać to, co złe, trudne, okropne”

Masz mniejszą ochotę na seks? Autorki profilu "Ogarnij Hashimoto" wyjaśniają, co może być przyczyną i co zrobić, żeby sobie pomóc

Chorujesz na Hashimoto i masz mniejszą ochotę na seks? Ekspertki wyjaśniają, co zrobić, żeby sobie pomóc

Rak żołądka - przyczyny powstania, objawy i rokowania

Rak żołądka – przyczyny powstania, objawy i rokowania

mięśniaki macicy - kobieta w gabinecie lekarskim

Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie

prześwietlenie płuc

Rak płuc – objawy, rokowania, leczenie. Jakie są jego przyczyny?

wstążka symbolizująca rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy – poznaj przyczyny, objawy oraz sposób leczenia

Choroby autoimmunologiczne - wizyta u dietetyka

Choroby autoimmunologiczne – objawy, dieta, leczenie, lista

Kobieta z rakiem macicy trzyma się za bolący brzuch.

Rak trzonu macicy – jakie są objawy i rokowania, jak przebiega leczenie raka endometrium?

Hormony żeńskie – czym są i jaką rolę spełniają w organizmie. Poznaj ich najważniejsze zadania

bolący brzuch

Rak trzustki – objawy, rokowania, przyczyny. Ile się żyje?

Hashimoto a ciąża – planowanie ciąży w chorobie

Szczepionka

Szczepionka na raka piersi coraz bliżej? „To może być prawdziwa forma profilaktyki, którą będzie można podawać zdrowym kobietom”

Czy można jeść pomidory w Hashimoto?

Masz Hashimoto albo problemy jelitowe? Ogranicz w swojej diecie pomidory

Kobieta przez rok chorowała na COVID-19. Wirus zmutował w jej ciele

Kobieta przez rok chorowała na COVID-19. Wirus zmutował w jej ciele

Warszawska Syrenka zniknęła z Bulwarów Wiślanych. Wzięła wolne w bardzo słusznej sprawie

Elena Krawzow

Paraolimpijka Elena Krawzow o diagnozie guza mózgu: Nigdy bym nie pomyślała, że wizyta u lekarza wyrwie mnie z życia

Najpopularniejsze

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska