Przejdź do treści

Rak pęcherzykowy tarczycy – przyczyny, objawy, badania i leczenie

Rak pęcherzykowy tarczycy - przyczyny, objawy, badania i leczenie Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Czarne stringi nie dla każdego” – alarmuje Gosia Włodarczyk. Komu mogą szkodzić?
WHO: najwięcej zgonów z powodu gruźlicy
WHO alarmuje: w 2020 roku nastąpił największy wzrost śmiertelności z powodu gruźlicy od 10 lat
„Myślałam, iż wskoczę już w jeansy przedciążowe”. Aleksandra Domańska przyznaje sobie tytuł „pierwszej naiwniaczki”
Jesteś po szczepionce Johnson&Johnson? Sprawdź, co z dawką przypominającą
Nowe wytyczne w sprawie stosowania aspiryny. Wyjaśniamy, kto nie powinien jej przyjmować

Rak pęcherzykowy tarczycy to złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek pęcherzykowych. Czynnikami sprzyjającymi jego rozwojowi są predyspozycje genetyczne, ekspozycja na promieniowanie jonizujące oraz niedobory jodu. Objawy raka tarczycy to przede wszystkim wzrost obwodu szyi, wyczuwalny twardy guzek z przodu szyi oraz powiększenie szyjnych węzłów chłonnych. Potwierdzenie diagnozy możliwe jest dzięki wykonaniu USG tarczycy i biopsji guzka. Leczenie raka tarczycy może obejmować zastosowanie jodu promieniotwórczego, a także operacyjne usunięcie tarczycy.

Czym jest rak tarczycy?

Tarczyca to niewielki narząd zlokalizowany na przedniej powierzchni szyi, u jej podstawy. Ma wymiary około od pięciu do sześciu centymetrów długości oraz 0,5-1 cm grubości. Zbudowana jest z dwóch płatów, utworzonych z komórek pęcherzykowych oraz komórek C. Komórki pęcherzykowe tarczycy odpowiadają za magazynowanie hormonów tarczycy – trójjodotyroniny T3 oraz tyroksyny T4. Z kolei komórki C odpowiadają za syntezę kalcytoniny. Złośliwy nowotwór tarczycy (ICD 10 – C73)  rozwija się przede wszystkim z komórek pęcherzykowych i może mieć postać nowotworu brodawkowatego lub nowotworu pęcherzykowego. Dla raka brodawkowatego charakterystyczne jest szerzenie się drogami chłonnymi i występowanie przerzutów do węzłów chłonnych. Z kolei w przebiegu raka pęcherzykowego charakterystyczne jest występowanie odległych przerzutów, gdyż ten typ nowotworu szerzy się drogą krwionośną.

słoik z orzechami włoskimi

Przyczyny raka pęcherzykowego

Do rozwoju guza pęcherzykowego tarczycy dochodzi rzadko – stanowi około 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Do rozwoju nowotworu może dojść u osób, u których stwierdzono rodzinne występowanie choroby. Czynnikiem predysponującym do rozwoju nowotworu pęcherzykowego tarczycy jest płeć żeńska – kobiety są kilkukrotnie bardziej narażone na rozwój raka tarczycy. Zaobserwowano korelację pomiędzy częstszym występowaniem raka pęcherzykowego tarczycy na terenach dotkniętych problemem niedoboru jodu.

Do rozwoju raka tarczycy może dojść w efekcie poddania się w dzieciństwie zabiegowi radioterapii szyi, np. podczas terapii chłoniaka. Także zawodowe narażenie na promieniowanie jonizujące może sprzyjać rozwojowi raka tarczycy. Warto wspomnieć jeszcze o zależności: Hashimoto a rak tarczycy. Osoby cierpiące na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto mogą być bardziej narażone na rozwój nowotworów tego narządu.

Rak tarczycy – objawy

Rak pęcherzykowy tarczycy przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Dlatego zdarza się, że nowotwór ten wykrywany jest przypadkowo podczas rutynowego badania USG narządu. Zazwyczaj symptomy nowotworu pojawiają się wtedy, gdy guz jest na tyle duży, że zaczyna uciskać przełyk lub tchawicę. Wówczas osoba dotknięta nowotworem może odczuwać problemy z przełykaniem lub utrudnione oddychanie. Ponadto może pojawić się przewlekła chrypka i zmiany głosu. W obrębie tarczycy można wyczuć palpacyjnie twardy, powiększający się guzek. Ponadto zaobserwować można powiększenie szyjnych węzłów chłonnych lub całego obwodu szyi. Gdy rozwija się rak tarczycy, przerzuty najczęściej zlokalizowane są w obrębie kości i wówczas pojawia się nasilona łamliwość kości i bóle kostne.

Jak szybko rośnie guz tarczycy? Początkowo wzrost guza jest powolny, natomiast wraz ze stopniem zaawansowania choroby zwiększa się dynamika wzrostu guza.

kobieta trzymająca się w okolicach tarczycy

Rak tarczycy – badania krwi i inne testy diagnostyczne

Obecność guzka w tarczycy można stwierdzić palpacyjnie lub podczas badania USG. Gdy podejrzewany jest rak tarczycy, USG powinno obejmować zarówno tarczycę, jak i okoliczne węzły chłonne. W taki sposób nie można jednak ocenić, czy zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy. Dlatego kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji cienkoigłowej – pod kontrolą USG pobierany jest fragment tkanki, który następnie poddawany jest badaniu pod mikroskopem.

Badania krwi nie mają znaczenia podczas diagnostyki raka tarczycy. Jedynie w przypadku raka rdzeniastego wskazane jest oznaczenie poziomu kalcytoniny. Poznanie wyjściowego poziomu kalcytoniny może być pomocne w monitorowaniu skuteczności leczenia. Wzrost poziomu tego markera może wskazywać na nawrót choroby po leczeniu.

Leczenie raka tarczycy, rokowania i śmiertelność

Metodą terapii raka tarczycy jest zabieg operacyjny, a także leczenie jodem radioaktywnym. Leczenie chirurgiczne polega usunięciu tarczycy – całkowitym lub częściowym. Dodatkowo – konieczne jest usunięcie okolicznych węzłów chłonnych szyjnych. Leczenie jodem promieniotwórczym stanowi uzupełnienie leczenia zabiegowego i zazwyczaj przeprowadzane jest w ciągu od jednego do trzech miesięcy od wykonania zabiegu usunięcia tarczycy. Komórki tarczycy wychwytują jod, a pierwiastek osiąga w nich stężenia wielokrotnie wyższe niż we krwi, co przyczynia się do zniszczenia komórek tarczycy. Pacjent przyjmuje kapsułki z jodem radioaktywnym (J131) i leczenie powtarzane jest co sześć miesięcy do momentu, gdy uzyskana zostanie całkowita remisja.

U wszystkich pacjentów z usuniętą tarczycą wskazane jest zastosowanie farmakoterapii – konieczne jest uzupełnienie hormonów tarczycy – w tym celu stosowana jest lewotyroksyna.

Rokowania w raku tarczycy zależą od stopnia zaawansowania choroby – im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym lepsze rokowania. W przypadku odpowiednio wczesnego leczenia operacyjnego i leczenia jodem radioaktywnym rokowania są dobre – dziesięcioletnie przeżycie wynosi 85-90 proc. Śmiertelność w raku tarczycy jest najwyższa u pacjentów z zaawansowanym nowotworem oraz przerzutami do węzłów chłonnych.

 

Bibliografia:

  1. Spławski B., Co to jest rak tarczycy?, Onkologia Po Dyplomie, 04/ 2017.
  2. Król R. i in., Guzek pęcherzykowy tarczycy jako problem diagnostyczno – leczniczy,  Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2004.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Justyna Tomska / Archiwum prywatne

„Nie ma treningu, od razu jest życie. Wpadasz w nie po uszy i właściwie masz przegwizdane” – zauważa poetka Justyna Tomska

Orbitopatia tarczycowa – objawy i leczenie oftalmopatii

Niedoczynność przytarczyc – przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Riedla – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Julia Wieniawa opowiedziała o swojej chorobie

Julia Wieniawa opowiedziała o swojej chorobie. „Bardzo źle się ze sobą czułam. Nie wiedziałam, co się dzieje”

Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach / Archiwum prywatne

„W Hashimoto trzeba zadbać o całą paletę hormonów, nie tylko tarczycy, żeby znów cieszyć się seksem” – mówi dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach

Nadczynność przytarczyc – przyczyny, objawy, leczenie

"Znamy przypadki, kiedy tarczyca zaczyna się regenerować i odrastać. Same jesteśmy w takiej sytuacji" - podkreślają autorki profilu Ogarnij Hashimoto

„Znamy przypadki, kiedy tarczyca zaczyna się regenerować i odrastać. Same jesteśmy w takiej sytuacji” – podkreślają autorki profilu Ogarnij Hashimoto

Joanna Głuchowska i Andrzej Dziedzic /fot. Damian Rychlica

„Choroba nie ma żadnego sensu. Dopiero to, co z niej wyciągniemy” – przekonują Andrzej Dziedzic i Joanna Głuchowska, autorzy książki „Liczy się każdy oddech”

Wirus, który niszczy najbardziej agresywne nowotwory? To może być przełom w onkologii

Odkryto wirusa, który unieszkodliwia najbardziej agresywne nowotwory. To może być przełom w onkologii

Próbki w laboratorium

Innowacyjny test krwi ma wykrywać aż 50 rodzajów raka. „To może oznaczać początek rewolucji”

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy suplementy faktycznie mogą wywołać chorobę?

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy suplementy przyjmowane w nadmiarze mogą wywołać chorobę?

Nie żyje Sarah Harding. "Nie chciałaby, by ją zapamiętano ze względu na walkę z tą okropną chorobą"

Nie żyje Sarah Harding. „Nie chciałaby, by ją zapamiętano ze względu na walkę z tą okropną chorobą”

Prostata – przerost, zapalenie i rak. Jak wygląda badanie?

Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - alarmują naukowcy

Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko raka jelita grubego – alarmują naukowcy

Czy inozytol może pomóc w chorobie Hashimoto? Ekspertki wyjaśniają

Wydaje ci się, że masz problemy z tarczycą? Przestań się domyślać. Aleksandra Rodziewicz mówi, jak to sprawdzić

Wydaje ci się, że masz problemy z tarczycą? Przestań się domyślać. Aleksandra Rodziewicz mówi, jak to sprawdzić

Kobieta

Hashimoto na liście „chicagowskiej siódemki”. „Uwarunkowania osobowościowe pacjenta mają ogromny wpływ na to, jak choruje”

hospicjum domowe

„Często mówi się, że 'ktoś kogoś oddał do hospicjum’. A nikt nie powie przecież 'oddał do szpitala'”. Anna Kurowicka o odchodzeniu bliskich

Kobieta siedzi w aucie

Masz niedoczynność tarczycy i problemy żołądkowe? Uważaj, jedno łączy się z drugim!

Witamina D ma duży wpływ na ryzyko zachorowania na jeden z nowotworów u młodych ludzi. Potwierdzili to naukowcy

Witamina D ma wpływ na ryzyko wystąpienia jednego z nowotworów u młodych ludzi. Potwierdzili to naukowcy

Kasia Dziurska

Kasia Dziurska: przy Hashimoto i SIBO nie można trenować? To mit i duży błąd [WIDEO]

Probiotyki w Hashimoto. Autorki "Ogarnij Hashimoto" podpowiadają, jak zadbać o zdrowie jelit przy tej chorobie

Probiotyki w Hashimoto. Jak zadbać o zdrowe jelita przy tej chorobie?

Pomacaj Się

„Nie wiem, co sobie wyobrażałam? Że dostanę SMS-a z ostrzeżeniem: 'hello, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka?'” – mówi Magda, jedna z bohaterek akcji „Pomacaj Się”

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?