Przejdź do treści

Ruszyły zapisy na szczepionki przeciw HPV. Kto może przyjąć preparat?

Dziecko podczas przyjmowania szczepionki- HelloZdrowie
Szczepionka HPV stanowi element profilaktyki przeciw nowotworom złośliwym \ Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szczepienia na HPV przeznaczone są dla dzieci w wieku 12 oraz 13 lat. Pomogą one uchronić przez zachorowaniem na choroby wywoływane przez ludzki wirus brodawczaka, np. na raka szyjki macicy. Przycięcie preparatu jest całkowicie darmowe.

Szczepionki na HVP: gdzie się zapisać?

Ruszył od dawna zapowiadany przez rząd bezpłatny program szczepień dla nastolatków. Resort zdrowia ma do dyspozycji dwie szczepionki zalecane. Są to:

  • szczepionka 2 walentna (Cervarix) – chroni przed typami wirusów HPV 16 i 18, którymi zakażenie najczęściej wpływa na zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworu szyjki macicy;
  • szczepionka 9 walentna (Gardasil 9) – zapewnia jeszcze szerszą ochronę przed typami wirusa HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58.

Określenie „X – walentna” informuje o tym, przed iloma typami wirusów chroni dany preparat. Szczepionki składają się z białkowych cząsteczek otoczki wirusa, które wystarczają do wytworzenia odporności organizmu.

Rodzice młodych pacjentów nie zapłacą za nie ani złotówki, bo preparaty są refundowane.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, program darmowych szczepień na HPV będzie dostępny dla dwóch roczników.

„Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12- i 13-letnie (urodzone od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia) będzie można zaszczepić się bezpłatnie. W tym celu należy umówić wizytę w przychodni, przez e-rejestrację lub infolinię 989 (siedem dni w tygodniu od godz. 7:00 do godz. 20:00) „– czytamy na Twitterze.

 

Schemat szczepienia w obu szczepionkach jest dwudawkowy. Zalecany odstęp między dawkami wynosi sześć miesięcy. Druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej.

Można już zapisać młodzież na przyjęcie preparat dowolną drogą: przez Internet, osobiście lub dzwoniąc na infolinię. Szczepienie najlepiej wykonać przed inicjacją seksualną, stąd wiek pacjentów.

Szczepienie na HPV- dlaczego jest ważne?

Preparaty przeciw HPV dostępne są w 125 krajach jako element profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów złośliwych wywoływanych przez wirusy HPV np. raka prącia, odbytu, głowy czy szyi. O tym, jak są skuteczne, świadczą dane z innych krajów.

Jak podaje gov.pl, kraje realizujące szczepienia od wielu lat odnotowują nawet do 90 proc. redukcję infekcji wirusem HPV. O ponadto 85 proc. zmniejsza się także liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy. Zaszczepiona na HVP kobieta zmniejsza o 70 proc. ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

źródło:gov.pl 

HPV- co to jest?

HPV to skrót od human papilloma virus. Nazwa ta oznacza wirusa brodawczaka ludzkiego, który przenoszony jest drogą płciową. Na świecie znanych jest wiele typów wirusa HPV, ale dwa z nich 16 i 18 są szczególnie niebezpieczne. Zakażenie tymi typami wirusa może być odpowiedzialne za powstawanie raka szyjki macicy, sromu, pochwy czy odbytu. Mniej niebezpieczne, ale wciąż szkodliwe dla człowieka są typy wirusa 6, 11, 31, 33, 45, 52, 58, które wywołują powstawanie brodawek na narządach płciowych, odbycie (tzw. kłykciny kończyste) czy w jamie ustnej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.