Przejdź do treści

Sezon pylenia traw w pełni. Co zrobić, by objawy alergii były mniejsze?

Constantinos Panagopoulos/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czerwiec to zły miesiąc dla alergików. Mamy szczyt pylenia traw, pyli także babka, szczaw, pokrzywa, czarny bez, platan, lipa i rzepak. Odnotowywane są też wysokie stężenia zarodników grzybów mikroskopowych. W słoneczne dni poza domem zmagasz się z kichaniem, wodnistym katarem, świądem nosa i oczu? Zobacz, jakie rady ma dla ciebie lek. Joanna Jamroz-Brzeska, czyli Mama Alergolog.

Jesteś uczulona na alergeny pyłku traw? Na pewno wiesz, jak łzawienie i zaczerwienienie oczu, wodnisty katar i kichanie mogą irytować. Na szczęście specjaliści wiedzą, co należy robić, by zniwelować ciężkie objawy alergii.

10 patentów dla alergika

„Noś okulary, przepłukuj oczy solą fizjologiczną, przepłukuj nos solą morską, po przyjściu z dworu umyj twarz, częściej myj włosy”

– pisze Joanna Jamroz-Brzeska, czyli Mama Alergolog, którą na Instagramie śledzi ponad 2 tys. obserwujących.

Dlaczego to takie ważne?

Okulary ochronią nasze oczy przed bezpośrednim kontaktem z pyłkami, a płukanie oczu i nosa szybko usunie zalegające alergeny. Latające pyłki często osiadają także na twarzy i włosach – to dlatego specjaliści zalecają, by po przyjściu do domu od razu przemywać twarz i codziennie myć włosy.

Co jeszcze możemy zrobić, by objawy alergii były mniejsze?

„Po przyjściu z dworu zmień ubranie, częściej pierz ubrania, nie susz ubrań na powietrzu w upalne, wietrzne dni, zmień otoczenie”

– pisze alergolożka.

Warto także zainwestować w oczyszczasz powietrza i maseczkę antysmogową dobrej jakości. Dzięki temu do minimum ograniczymy nasz kontakt z alergenami.

Alergiczny nieżyt nosa

Jedną z najczęściej występujących chorób alergicznych jest alergiczny nieżyt nosa, który pojawia się u ok. 1/5 populacji. Najbardziej charakterystycznymi objawami nieżytu nosa są: świąd i zaczerwienienie nosa, wodnisty wyciek i kichanie. Niektóre osoby zmagają się też z problemami z koncentracją, zmęczeniem, zatkaniem nosa czy chrapaniem.

Co najczęściej uczula w czerwcu? Tymotka łąkowa i żyto. Cierpią także ci, którzy są uczuleni na grzyby mikroskopowe – z rodzaju Alternaria, Cladosporium, Penicillium czy Aspergillus.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.