Przejdź do treści

Domowe spo­soby na katar u dzieci i doro­słych. Jak skutecznie pozbyć się kataru?

kichająca kobieta
Fot. djoronimo / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Katar, czyli nie­żyt nosa to infek­cja wywo­ły­wana przez wirusy. Roz­prze­strze­nia się drogą kro­pel­kową. Na sku­tek kataru w ślu­zówce nosa docho­dzi do nadmier­nego zale­ga­nia wydzie­liny upo­śle­dza­ją­cej jego droż­ność. Nie­ży­towi towa­rzy­szyć może kicha­nie, uczu­cie roz­bi­cia, ból głowy czy pogor­sze­nie węchu i smaku. Ist­nieje kilka spraw­dzo­nych domo­wych spo­so­bów na katar, dzięki któ­rym objawy staną się mniej dokucz­liwe.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Katar to powszechna dole­gli­wość, która dokucza ludziom w róż­nym wieku. W zależ­no­ści od przy­czyny katar może mieć różny cha­rak­ter: od wod­ni­stego i bez­barw­nego, aż po gęsty i zabar­wiony na zie­lono. Domowe spo­soby na katar służą przede wszyst­kim łago­dze­niu obja­wów i przy­no­szą ulgę, nie leczą zaś samej dolegliwości.

katar

Domowe spo­soby na katar u dziecka

Katar u nie­mow­laka łago­dzić można przede wszyst­kim roz­grze­wa­jąc stopy i plecy za pomocą olej­ków ete­rycz­nych lub maści roz­grze­wa­ją­cych. Na katar u star­szego dziecka można zasto­so­wać kąpiele z dodat­kiem olejku sosno­wego, euka­lip­tu­so­wego lub mię­to­wego. Warto rów­nież zadbać o wła­ściwą wil­got­ność i tem­pe­ra­turę powie­trza w pomiesz­cze­niu, gdzie prze­bywa chory. Zbyt suche powie­trze sprzyja powsta­wa­niu infek­cji, a ponadto podraż­nia prze­krwioną i obrzmiałą błonę ślu­zową nosa. W przy­padku nie­mow­ląt i małych dzieci ważne jest rów­nież wzbo­ga­ce­nie diety w pokarmy zawie­ra­jące wita­minę C. Dzięki niej nie tylko obkur­czają się naczy­nia krwio­no­śne w nosie, łago­dząc tym samym objawy kataru, ale także wzmoc­niony zostaje układ odpor­no­ściowy dziecka.

Domowe spo­soby na katar zato­kowy

Katar zato­kowy ma prze­waż­nie zie­loną lub żółtą barwę oraz gęst­szą kon­sy­sten­cję niż katar wywo­łany zwy­kłym prze­zię­bie­niem. Kata­rowi zato­ko­wemu może towa­rzy­szyć cha­rak­terystyczny ból głowy w rejo­nie czoła i nasady nosa nasi­la­jący się przy pochy­la­niu i tuż po prze­bu­dze­niu. Zapa­le­nie zatok jest z reguły leczone anty­bio­ty­kami, jed­nak by zła­go­dzić katar i dole­gli­wo­ści bólowe, można sko­rzy­stać z domo­wych spo­so­bów. Aby przy­spie­szyć oczysz­cza­nie zatok, warto zasto­so­wać lecz­ni­cze kom­presy z soli jodowo-bro­mo­wej. Sól roz­grze­wamy na patelni, a następ­nie umiesz­czamy w lnia­nym woreczku i przy­kła­damy do czoła. Na zatkane zatoki pomogą rów­nież inha­la­cje z dodat­kiem olej­ków ete­rycz­nych np. sosno­wego czy euka­lip­tu­so­wego oraz ziół np. szał­wii czy lipy. Oprócz wspo­mnia­nych wcze­śniej domo­wych spo­so­bów na katar zato­kowy świet­nie spraw­dzą się maści roz­grze­wa­jące. Wcieranie ich w oko­lice skroni i czoła znacz­nie łagodzi dole­gli­wo­ści wywo­łane zapa­le­niem. Zabiegi te pozwolą ogra­ni­czyć ból, uła­twią oddy­cha­nie i rozrzedzają poja­wia­jącą się wydzie­linę.

Zobacz także

Domowe spo­soby na katar w ciąży

Jeżeli katar w ciąży jest uciąż­liwy, warto rozpocząć leczenie domowymi sposobami. Dopiero, gdy nie przy­niosą one ocze­ki­wa­nych rezul­ta­tów, należy skon­sul­to­wać się z leka­rzem. Katar zła­go­dzić może zje­dze­nie cebuli, czosnku lub chrzanu. Inha­la­cje z wody z dodat­kiem olejku mię­to­wego można wykorzystać nato­miast w przy­padku trud­no­ści z oddy­cha­niem. Świet­nie spraw­dzi się też parówka z dodat­kiem lawendy, rumianku lub olejku euka­lip­tu­so­wego. Kobiety w ciąży w okre­sie jesienno-zimo­wym powinny dbać rów­nież o utrzy­ma­nie wła­ści­wego poziomu wita­miny C w orga­ni­zmie. Jed­nym ze spo­so­bów natu­ral­nego suple­men­to­wa­nia tej wita­miny jest się­ga­nie po soki z owo­ców i warzyw. Ponadto wska­zane jest picie dużej ilo­ści pły­nów. Her­bata z dodat­kiem malin lub soku z czar­nego bzu roz­rze­dzają zale­ga­jącą w nosie wydzie­linę i uła­twiają jej usu­wa­nie.

Domowe spo­soby na katar aler­giczny

Katar aler­giczny może mieć cha­rak­ter sezo­nowy lub cało­roczny. Lecze­nie kataru opiera się na ogra­ni­cza­niu kon­taktu z aler­ge­nem, a w przy­padku cięż­kich obja­wów na łago­dze­niu ich za pomocą środ­ków far­ma­ko­lo­gicz­nych. Objawy kataru aler­gicz­nego można zmniejszać rów­nież domo­wymi spo­so­bami. Jed­nym z nich jest płu­ka­nie nosa izo­to­nicz­nym roz­two­rem chlorku sodu lub wodą mor­ską. Sól zmniej­sza obrzęk i prze­krwie­nia ślu­zówki nosa. Dzięki temu drogi odde­chowe są udroż­nione i oddy­cha­nie staje się łatwiej­sze. Innym domo­wym spo­so­bem lecze­nia kataru aler­gicz­nego są inha­la­cje. Uła­twiają one roz­rze­dza­nie wydzie­liny spły­wa­ją­cej po ścia­nach gar­dła. Zaś inha­la­cje z dodat­kiem nie­któ­rych ziół mają dodat­kowo dzia­ła­nie odka­ża­jące i prze­ciw­za­palne.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.