Domowe sposoby na katar u dzieci i dorosłych. Jak skutecznie pozbyć się kataru?

się ten artykuł?
Katar, czyli nieżyt nosa to infekcja wywoływana przez wirusy. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Na skutek kataru w śluzówce nosa dochodzi do nadmiernego zalegania wydzieliny upośledzającej jego drożność. Nieżytowi towarzyszyć może kichanie, uczucie rozbicia, ból głowy czy pogorszenie węchu i smaku. Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na katar, dzięki którym objawy staną się mniej dokuczliwe.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Katar to powszechna dolegliwość, która dokucza ludziom w różnym wieku. W zależności od przyczyny katar może mieć różny charakter: od wodnistego i bezbarwnego, aż po gęsty i zabarwiony na zielono. Domowe sposoby na katar służą przede wszystkim łagodzeniu objawów i przynoszą ulgę, nie leczą zaś samej dolegliwości.
Domowe sposoby na katar u dziecka
Katar u niemowlaka łagodzić można przede wszystkim rozgrzewając stopy i plecy za pomocą olejków eterycznych lub maści rozgrzewających. Na katar u starszego dziecka można zastosować kąpiele z dodatkiem olejku sosnowego, eukaliptusowego lub miętowego. Warto również zadbać o właściwą wilgotność i temperaturę powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa chory. Zbyt suche powietrze sprzyja powstawaniu infekcji, a ponadto podrażnia przekrwioną i obrzmiałą błonę śluzową nosa. W przypadku niemowląt i małych dzieci ważne jest również wzbogacenie diety w pokarmy zawierające witaminę C. Dzięki niej nie tylko obkurczają się naczynia krwionośne w nosie, łagodząc tym samym objawy kataru, ale także wzmocniony zostaje układ odpornościowy dziecka.
Domowe sposoby na katar zatokowy
Katar zatokowy ma przeważnie zieloną lub żółtą barwę oraz gęstszą konsystencję niż katar wywołany zwykłym przeziębieniem. Katarowi zatokowemu może towarzyszyć charakterystyczny ból głowy w rejonie czoła i nasady nosa nasilający się przy pochylaniu i tuż po przebudzeniu. Zapalenie zatok jest z reguły leczone antybiotykami, jednak by złagodzić katar i dolegliwości bólowe, można skorzystać z domowych sposobów. Aby przyspieszyć oczyszczanie zatok, warto zastosować lecznicze kompresy z soli jodowo-bromowej. Sól rozgrzewamy na patelni, a następnie umieszczamy w lnianym woreczku i przykładamy do czoła. Na zatkane zatoki pomogą również inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych np. sosnowego czy eukaliptusowego oraz ziół np. szałwii czy lipy. Oprócz wspomnianych wcześniej domowych sposobów na katar zatokowy świetnie sprawdzą się maści rozgrzewające. Wcieranie ich w okolice skroni i czoła znacznie łagodzi dolegliwości wywołane zapaleniem. Zabiegi te pozwolą ograniczyć ból, ułatwią oddychanie i rozrzedzają pojawiającą się wydzielinę.
Zobacz także
Domowe sposoby na katar w ciąży
Jeżeli katar w ciąży jest uciążliwy, warto rozpocząć leczenie domowymi sposobami. Dopiero, gdy nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów, należy skonsultować się z lekarzem. Katar złagodzić może zjedzenie cebuli, czosnku lub chrzanu. Inhalacje z wody z dodatkiem olejku miętowego można wykorzystać natomiast w przypadku trudności z oddychaniem. Świetnie sprawdzi się też parówka z dodatkiem lawendy, rumianku lub olejku eukaliptusowego. Kobiety w ciąży w okresie jesienno-zimowym powinny dbać również o utrzymanie właściwego poziomu witaminy C w organizmie. Jednym ze sposobów naturalnego suplementowania tej witaminy jest sięganie po soki z owoców i warzyw. Ponadto wskazane jest picie dużej ilości płynów. Herbata z dodatkiem malin lub soku z czarnego bzu rozrzedzają zalegającą w nosie wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie.
Domowe sposoby na katar alergiczny
Katar alergiczny może mieć charakter sezonowy lub całoroczny. Leczenie kataru opiera się na ograniczaniu kontaktu z alergenem, a w przypadku ciężkich objawów na łagodzeniu ich za pomocą środków farmakologicznych. Objawy kataru alergicznego można zmniejszać również domowymi sposobami. Jednym z nich jest płukanie nosa izotonicznym roztworem chlorku sodu lub wodą morską. Sól zmniejsza obrzęk i przekrwienia śluzówki nosa. Dzięki temu drogi oddechowe są udrożnione i oddychanie staje się łatwiejsze. Innym domowym sposobem leczenia kataru alergicznego są inhalacje. Ułatwiają one rozrzedzanie wydzieliny spływającej po ścianach gardła. Zaś inhalacje z dodatkiem niektórych ziół mają dodatkowo działanie odkażające i przeciwzapalne.
Polecamy

Balneologia – lecznicza moc kąpieli i borowiny. Komu może pomóc?

Czym jest abulia? Chorobliwy brak motywacji do działania to poważny problem

Oftalmoskop w okulistyce – historia, rodzaje, zastosowanie
