4 min.
Skąd się bierze ból żołądka po jedzeniu i jak mu zapobiegać?

Fot. leszekglasner / stock.adobe.com
Ból żołądka zaraz po jedzeniu to dość powszechna wśród dzieci i dorosłych dolegliwość, której charakter, nasilenie i częstotliwość może ulegać zmianie. Zaburzenia ze strony żołądka mogą świadczyć o niestrawności, zatruciu, niewłaściwej diecie, a czasem poważnej chorobie układu pokarmowego. Utrzymujący się silny, kłujący ból żołądka po jedzeniu z towarzyszącymi innymi objawami wymaga szczegółowej diagnostyki i określenia przyczyn tego stanu.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Ból żołądka zaraz po jedzeniu jest przeważnie wynikiem dyspepsji, czyli niestrawności. Dolegliwości tej stosunkowo często towarzyszą wzdęcia, uczucie gniecenia oraz ciężkości na żołądku. Jeżeli objawy te są wyjątkowo dokuczliwe, mają nawracający charakter i towarzyszą im też inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nie należy ich bagatelizować, tylko jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.
Ból żołądka po jedzeniu – przyczyny
Różnicowanie przyczyn bólu żołądka jest niezwykle istotne, szczególnie jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak nudności, wymioty czy zgaga. Ból żołądka może mieć różne podłoże, najczęściej wynika z wrzodów żołądka, stresu, niestrawności, choroby refluksowej, ostrego zapalenia żołądka lub trzustki, a także nowotworu żołądka. Ból w rzucie żołądka może pojawić się również w przebiegu zawału mięśnia sercowego. Ból ten jest wówczas określany jako tzw. maska brzuszna zawału. Ból żołądka, potocznie nazywany “bólem w dołku”, opisywany jest najczęściej, jako ostry, kłujący ból nadbrzusza lub obszaru nad i pod pępkiem. Ból żołądka może mieć poważne konsekwencje, dlatego nie można go bagatelizować, a w przypadku przedłużających się dolegliwości tego typu należy skonsultować się ze specjalistą.
Ból żołądka po jedzeniu i piciu u dzieci
Oprócz wymienionych przyczyn bólu żołądka po jedzeniu i piciu, w przypadku dzieci dolegliwości te mogą mieć jeszcze inne podłoże – pasożyty. Glista ludzka, owsiki czy lamblie szczególnie chętnie atakują dzieci w wieku przedszkolnym. Jeżeli dziecko skarży się na nasilający się po jedzeniu ból brzucha o rozlewającym się charakterze, a dodatkowo towarzyszą mu objawy w postaci zmienionego zabarwienia stolca, stanu podgorączkowego, utraty apetytu i masy ciała, biegunki, nudności, wymiotów czy wysypki, może to być wynik bytowania pasożyta w organizmie dziecka. Aby to potwierdzić, należy wykonać badanie kału, a następnie wdrożyć właściwe leczenie.
Ból żołądka po jedzeniu w ciąży
Wszelkie dolegliwości bólowe pojawiające się u przyszłej mamy zazwyczaj budzą niepokój. W przypadku bólu żołądka po jedzeniu przeważnie nie jest to powód do zmartwień. Na ogół dolegliwości te wywołane są typowymi dla okresu ciąży przypadłościami: niestrawnością, złą dietą, wymiotami, zgagą lub zaparciami. W większości sytuacji symptomy te można złagodzić samodzielnie poprzez lekkostrawną dietę, spożywanie częstych, lecz niewielkich posiłków oraz też picie naparów ziołowych (np. mięty). Jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszą objawy takie jak gorączka, nudności, wymioty bądź krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg rodnych, należy pilnie skonsultować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Zobacz także
Ból żołądka po jedzeniu – leczenie
Aby skutecznie rozpoznać przyczynę bólu żołądka po jedzeniu, należy przeprowadzić dokładną diagnostykę. Podstawą jest szczegółowy wywiad żywieniowo-zdrowotny oraz określenie obecności chorób współistniejących i przyjmowanych leków. Na podstawie zebranych informacji lekarz podejmuje decyzję o konieczności przeprowadzenia dalszych badań diagnostycznych – USG jamy brzusznej, gastroskopii czy badań laboratoryjnych. Jeżeli ból żołądka po jedzeniu i piciu pojawia się sporadycznie i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, warto zacząć od eliminacji potencjalnie szkodliwych czynników, takich jak alkohol, kofeina, ciężkostrawne i tłuste potrawy, papierosy. Leczenie zależne jest od konkretnej przyczyny pojawiających się problemów. Jeżeli ból żołądka jest wynikiem dyspepsji, można zastosować leczenie farmakologiczne polegające na przyjmowaniu środków zobojętniających i hamujących wydzielanie kwasu solnego.
Ból żołądka po jedzeniu – domowe sposoby
Dobrym sposobem na łagodzenie dolegliwości żołądkowych wynikających z niestrawności czy przejedzenia jest picie naparów ziołowych. Napar z mięty lub anyżu ułatwia trawienie, odpręża i łagodzi problemy żołądkowe. Szałwia i rumianek łagodzą stany zapalne i uśmierzają ból. Napar przygotowany z korzenia imbiru ma natomiast działanie uspokajające, uśmierzające ból i poprawiające trawienie.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023