Ból żołądka po jedzeniu – co może oznaczać ta przypadłość?
Twoim problemem jest ból żołądka po jedzeniu? W takim przypadku najpewniej konieczna będzie interwencja lekarska, zwłaszcza jeżeli pojawia się on regularnie. W tym artykule przyglądamy się bliżej temu problemowi, opisujemy przyczyny oraz rodzaje omawianego przez nas symptomu, a także możliwe metody postępowania w razie jego wystąpienia.
Ból żołądka po jedzeniu – przyczyny
Ból żołądka po jedzeniu może mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Oto przykładowe choroby i problemy, o których może on świadczyć:
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- niestrawność,
- zatrucie pokarmowe,
- przewlekłe zapalenie trzustki,
- zapalenie pęcherzyka żółciowego,
- kamica żółciowa,
- choroba refluksowa przełyku,
- zespół jelita drażliwego,
- zapalenie błony śluzowej żołądka.
Jeżeli omawiany przez nas symptom pojawia się jedynie po spożyciu określonego produktu, może on oznaczać również nietolerancję pokarmową.
Rodzaje bólu żołądka po jedzeniu
Kłujący ból żołądka po jedzeniu
Piekący lub kłujący ból żołądka po jedzeniu często jest oznaką wrzodów żołądka i dwunastnicy. Pojawia się on w nadbrzuszu i towarzyszą mu nierzadko takie objawy jak wzdęcia, wymioty czy też nudności. Zdarza się, że wskazuje również na perforację wrzodu żołądka, a więc jego pęknięcie – wówczas przypomina uczucie dźgnięcia nożem. Omawiany przez nas symptom występuje nierzadko także w przypadku zatrucia pokarmowego.
Ból żołądka po jedzeniu i odbijanie
Ból żołądka po jedzeniu i odbijanie mogą wskazywać na niestrawność. W takich okolicznościach omawiany przez nas symptom jest mocno nasilony i pojawia się w nadbrzuszu, wraz z uczuciem przejedzenia, zgagą, nudnościami, wymiotami, wzdęciami czy nawet biegunką. Cechą charakterystyczną jest jednak to, że po zastosowaniu diety lekkostrawnej i odpowiednim nawadnianiu organizmu mija w ciągu 1-2. dni.
Ból żołądka po jedzeniu i biegunka
Odczuwasz ból żołądka po jedzeniu i biegunkę? Jeśli przeczytałeś poprzednie podrozdziały, wiesz, że mogą one być efektem niestrawności oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. Takie objawy często wskazują też na zatrucie pokarmowe (np. bakterią Salmonelli) – w takich okolicznościach ból brzucha występuje wraz z wymiotami. Ból żołądka i biegunka to również objawy przewlekłego zapalenia trzustki.
Ból żołądka i pleców po jedzeniu
Po jedzeniu borykasz się z bólem żołądka i pleców? Być może to efekt wspomnianego już przewlekłego zapalenia trzustki – w takiej sytuacji pojawiają się również takie objawy jak niestrawność, odbijanie czy biegunka tłuszczowa. Czasem jest to rezultat choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. W niektórych przypadkach będzie sygnałem zatrucia pokarmowego. Inne choroby, które mogą być związane z bólami żołądka i pleców to m.in. zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz kamica żółciowa.
Ból żołądka i jelit po jedzeniu
Zdarza się, że ból żołądka i jelit po jedzeniu pojawia się po spożyciu pikantnych potraw – wówczas dochodzi do kurczowego bólu brzucha oraz skurczów jelit. Dolegliwości ze strony tego fragmentu układu pokarmowego mogą być wywołane również przez zatrucia pokarmowe lub długotrwałe zaparcia. W takiej sytuacji problemy ustępują po wypróżnieniu się. Objawy ze strony żołądka i jelit nierzadko pojawiają się także przy alergiach pokarmowych – wówczas często można zaobserwować m.in. obrzęki gardła lub języka czy pokrzywkę kontaktową.
Ból żołądka w ciąży po jedzeniu
Ból żołądka w ciąży po jedzeniu miewa różne podłoże. Zacznijmy od tego, że na tym etapie życia gust się zmienia, a dolegliwości ze strony żołądka mogą wywoływać te pokarmy, których przyszła mama dotychczas nie lubiła. Czasem dość kłopotliwe bywa również trawienie ciężkostrawnych posiłków, również mogących powodować dolegliwości bólowe. Ponadto kobieta może borykać się też z wymienionymi chorobami, które nie są związane z oczekiwaniem na dziecko.
Ból w górnej części brzucha po jedzeniu
Ból brzucha, zwłaszcza w jego górnej części, bywa rezultatem choroby refluksowej przełyku. W takiej sytuacji pojawiają się także zgaga, uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku, odbijanie (również kwaśne), problemy z połykaniem oraz pieczenie za mostkiem. Bóle w nadbrzuszu wraz ze zgagą, wymiotami, mdłościami, a czasem też z brakiem apetytu oraz krwawieniami z układu pokarmowego pojawiają się także w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka.
Ból w lewym podbrzuszu po jedzeniu
Ból po jedzeniu, mający charakter ostry i skurczowy, może dowodzić obecności zespołu jelita drażliwego. Zazwyczaj pojawia się w lewym nadbrzuszu. Pacjenci często narzekają w tym przypadku również na uczucie pełności i pieczenia. Do tego dochodzi uczucie niepełnego wypróżnienia czy też obecność śluzu w stolcu.
Ból żołądka po jedzeniu – domowe sposoby
Skutecznym sposobem na ból żołądka po jedzeniu jest napar z mięty, który niweluje wzdęcia i gazy. Rozkurczowo działają też napary z:
- dziurawca,
- dzikiej róży,
- rumianku.
Łagodzą one problemy w obrębie układu pokarmowego. Warto zaznaczyć, że bóle żołądka po jedzeniu mogą być także uwarunkowane nieodpowiednią dietą, np. spożywaniem ciężkostrawnych potraw, fast foodów, słodyczy, alkoholu czy napojów gazowanych. W takiej sytuacji warto z nich zrezygnować i postawić na lekkostrawne, zdrowsze posiłki.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441938/ [dostęp 25.10.2023].
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537128/ [dostęp 25.10.2023].
- Talley N., Phung N., Kalantar J. S., Indigestion: When is it functional?, The BMJ 2001, 323(7324), s. 1294-1297.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Nietolerancja glutenu może mieć różne przyczyny. Jak ją zdiagnozować?
Jakie są objawy nietolerancji glutenu? Niektóre mogą zaskoczyć
Coraz więcej chorych na gorączkę króliczą. Groźna bakteria zaatakowała w Słowenii
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
się ten artykuł?