Przejdź do treści

Skąd się biorą krwawienia śródcykliczne przy antykoncepcji? 

Skąd się biorą krwawienia śródcykliczne przy antykoncepcji, na zdjęciu kobieta na tle czerwonego budynku- Hello Zdrowie
Skąd się biorą krwawienia śródcykliczne przy antykoncepcji  Jeffery Erhunse/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Krwawienia śródcykliczne to dość częsty objaw wśród kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Zrozumienie ich natury, przyczyn oraz wpływu na zdrowie czy samopoczucie jest kluczowe, abyś mogła czuć się pewniej oraz bardziej komfortowo podczas korzystania z antykoncepcji hormonalnej. W tym artykule przeanalizujemy, dlaczego krwawienia śródcykliczne się pojawiają, kiedy mogą być powodem do niepokoju, a także jakie działania podjąć, aby lepiej zarządzać swoim zdrowiem w tym zakresie.

Jak antykoncepcja hormonalna wpływa na cykl miesiączkowy?  

Antykoncepcja hormonalna ma istotny wpływ na cykl miesiączkowy, bo modyfikuje jego naturalny przebieg. Syntetyczne wersje estrogenów i progestagenów zapobiegają owulacji, co jest głównym mechanizmem zapobiegania ciąży. Jednakże te zmiany hormonalne wpływają również na inne aspekty cyklu menstruacyjnego.  

Przede wszystkim, omawiana forma antykoncepcji stabilizuje poziom hormonów w organizmie, co zwykle skutkuje uregulowaniem długości poszczególnych faz miesiączki. U niektórych kobiet może to także oznaczać mniej obfite i mniej bolesne krwawienia, co jest często postrzegane jako dodatkowy benefit. 

Z drugiej strony, wprowadzenie syntetycznych hormonów niekiedy zakłóca naturalną równowagę, co prowadzi do krwawień śródcyklicznych, szczególnie w pierwszych miesiącach stosowania. Jest to spowodowane zmianami w błonie śluzowej macicy, która pod wpływem antykoncepcji może być cieńsza i bardziej podatna na nieprzewidziane krwawienia. 

Warto zauważyć, że każda kobieta reaguje inaczej na antykoncepcję hormonalną. Niektórym przynosi ona ulgę w przypadku zaburzeń cyklu, a dla innych może być źródłem dodatkowego dyskomfortu związanego z nieregularnymi krwawieniami. Kluczem jest indywidualne dostosowanie metody kontroli urodzeń do twoich potrzeb i zdrowia.

Krwawienie śródcykliczne a miesiączka – czym się różnią? Jak je rozpoznać? 

Krwawienia śródcykliczne są zwykle mniej obfite niż regularna miesiączka. Trwają też zdecydowanie krócej. Zazwyczaj przybierają formę plamienia, które nie wymaga użycia takiej samej ilości środków higienicznych, jakie stosuje się podczas normalnego okresu. Kolejną różnicą jest moment występowania. Krwawienia śródcykliczne mogą pojawić się w dowolnym momencie cyklu. Z kolei z uwagi na stabilizujące działanie hormonów, miesiączka pojawia się regularnie. 

Barwa krwi również może się różnić. Krwawienia śródcykliczne często charakteryzują się jaśniejszym odcieniem płynu, często jest to po prostu śluz zabarwiony na różowo. Miesiączka zazwyczaj ma ciemniejszy kolor. Często zawiera również skrzepy, czego nie obserwuje się w przypadku omawianego problemu.

Przyczyny krwawień śródcyklicznych podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej 

Krwawienie śródcykliczne, znane również jako plamienie międzymiesiączkowe, to powszechny efekt uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej… ale co właściwie je powoduje? Kluczem jest tu wpływ hormonów. Pigułki antykoncepcyjne, plastry czy krążki dopochwowe zawierają syntetyczne wersje estrogenów i progestagenów, które sztucznie” regulują cykl miesiączkowy. Często zdarza się to na początku terapii, gdy organizm dostosowuje się do nowego poziomu hormonów. Inne czynniki również mogą przyczyniać się do krwawień, np.: 

  • pominięcie pigułki,  
  • niewłaściwe stosowanie antykoncepcji,  
  • interakcje z innymi lekami, 
  • palenie papierosów. 

Istotne jest, byś pamiętała, że choć takie nieregularne plamienie bywa uciążliwe, zwykle nie jest ono niebezpieczne i nie zmniejsza skuteczności antykoncepcji. Jednakże, jeśli krwawienia są obfite albo trwają długo, warto skonsultować to z lekarzem, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne. 

Co ciekawe, niektóre badania sugerują, że niższa dawka estrogenów w nowoczesnych środkach antykoncepcyjnych również może być związana ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się krwawień śródcyklicznych. Dzieje się tak, ponieważ małe porcje tego hormonu czasem nie są wystarczające do utrzymania stabilności w błonie śluzowej macicy.

Krwawienie śródcykliczne – kto zmaga się z nimi najczęściej?  

Krwawienia śródcykliczne mogą wystąpić u każdej kobiety stosującej antykoncepcję hormonalną, ale niektóre grupy są bardziej narażone. Najczęściej dotykają one młodszych kobiet oraz tych, które niedawno rozpoczęły stosowanie hormonów. W początkowym okresie, czyli przez około 3 miesiące, organizm przechodzi przez fazę adaptacji do nowego poziomu estrogenów oraz progestagenu, co może powodować nieregularne krwawienia. 

Druga grupa to kobiety przyjmujące leki wchodzące w interakcje z antykoncepcją. One również mogą doświadczać częstszych krwawień śródcyklicznych. Zdrowie ogólne, w tym stan macicy i hormonalna równowaga organizmu, też odgrywają istotną rolę. Palenie papierosów może dodatkowo komplikować działanie antykoncepcji hormonalnej, zmieniając jej efektywność i w rezultacie zwiększając ryzyko krwawień oraz poważnych powikłań zdrowotnych, w tym zakrzepicy.

Kiedy skonsultować się z lekarzem? 

Pierwszym sygnałem alarmowym jest obfitość krwawienia. Jeśli jest ono na tyle intensywne, że przypomina regularną miesiączkę lub wymaga częstej zmiany środków higienicznych, powinno cię to skłonić do wizyty u specjalisty. Krwawienia trwające dłużej niż kilka dni, nawet te mniej obfite, również są powodem do niepokoju. Kolejnym czynnikiem są dodatkowe objawy, takie jak silny ból brzucha, zawroty głowy, gorączka, osłabienie czy objawy anemii. Mogą one wskazywać na inne problemy zdrowotne, wymagające dalszej diagnostyki. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.acog.org/womens-health/experts-and-stories/the-latest/what-you-should-know-about-breakthrough-bleeding-with-birth-control   [dostęp 22.01.2024]. 
  2. https://www.webmd.com/sex/birth-control/birth-control-spotting [dostęp 22.01.2024]. 
  3. Diedrich J. T., Desai S., Zhao Q., Secura G., Madden T., Peipert J. F., Association of short-term bleeding and cramping patterns with long-acting reversible contraceptive method satisfaction. American Journal of Obstetrics & Gynecology 2015, 212(1):50. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.