Przejdź do treści

Nie pocieraj oczu! Nawet podczas demakijażu. Optometrystka wyjaśnia, co ci grozi

Kobieta przyzdoboona kwiatkami na czole
Nie pocieraj oczu! Nawet podczas demakijażu. / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Często pocierasz oczy? Ile razy zdarzyło ci się je trzeć z powodu alergii? A może w trakcie demakijażu przecierasz powieki, jednocześnie drażniąc rogówkę oka? Uważaj, w ten sposób możesz doprowadzić do choroby oczu, jaką jest stożek rogówki. Wyjaśnia optyczka i optometrystka Justyna Nater, prowadząca profil „Dbaj o wzrok” na Instagramie. 

Pocieranie oczu a stożek rogówki

Trzemy, przecieramy, pocieramy, drapiemy. Nasze oczy muszą wiele znieść w ciągu dnia. Masz zmęczone oczy, gorzej widzisz, więc je trzesz. W trakcie demakijażu pocierasz powiekę, jednocześnie podrażniając rogówkę oka. Alergia też daje im nieźle popalić. Niestety, przez takie działania można doprowadzić do powstania stożka rogówki. Ta postępująca choroba polega na tym, że rogówka oka zmienia swój kształt z kulistej na stożkowaty. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie optometrystka Justyna Nater. Ekspertka wymieniła, jakie mogą być powody powstania stożka rogówki.

  • Może być dziedziczony;
  • Może być wynikiem alergii;
  • Najczęstszą przyczyną wymienianą w publikacjach jest… pocieranie oczu

– pisze ekspertka.

Stożek rogówki  – co to za choroba?

Jak wyjaśnia specjalistka, stożek rogówki jest schorzeniem przedniej powierzchni oka, czyli rogówki.

Dlaczego „stożek”? Dlatego, że rogówka się uwypukla, a w miejscu tego uwypuklenia dochodzi do jej ścieńczenia – tłumaczy.

W efekcie rogówka deformuje się, a ostrość wzroku znacznie się pogarsza. Ponadto narasta astygmatyzm i krótkowzroczność.

Soczewki kontaktowe przestają pasować, pojawiają się coraz większe trudności z doborem korekcji, wyniki komputerowe pokazują wartości astygmatyzmu, którego wcześniej nie wykrywano – dodaje ekspertka.

Stożek rogówki – jakie są objawy?

Trudno jest uchwycić pierwsze objawy stożka rogówki, gdyż są bardzo ogólne. W pierwszej kolejności można zaobserwować swędzenie lub podrażnienie oczu. Te jednak często zrzucamy na zmęczenie lub alergię. Warto jednak zwrócić uwagę na powracające dolegliwości. Co możemy odczuwać?

Stożek rogówki powoduje:

  • zniekształcenia obrazu,
  • wrażliwość na światło,
  • znaczne pogorszenie widzenia,
  • widzenie mnogie (podwójne, potrójne, itd.),
  • oczy mogą „swędzieć” i być podrażnione,
  • dostrzega się również powidoki albo efekty typu starburst czy halo wokół źródeł światła

– wymienia optometrystka.

Spanie w soczewkach kontaktowych

Jak leczyć stożek rogówki?

  • Leczy się go za pomocą specjalnych soczewek kontaktowych (zupełnie innych niż te popularne miękkie).
  • Dostępne są również zabiegi takie jak crosslinking (sieciowanie włókien kolagenowych rogówki), który polega na zabezpieczaniu rogówki / w dużym uproszczeniu na „utwardzeniu” jej.
  • Inne metody leczenia, np. pierścienie śródrogówkowe

– wyjaśnia Nater.

Jak dodaje ekspertka, w niektórych przypadkach niezbędny może być nawet przeszczep rogówki. Najważniejsza jest więc profilaktyka.

I wiecie… na dziedziczenie wpływu nie mamy, ale możemy nie pocierać oczu!
I tu ukłon w stronę pań i gorąca prośba – nie pocierajcie rogówki przez powieki, podczas demakijażu oczu – ostrzega specjalistka.

Kobieta w okularach stoi na tle jadącego pociągu

Dbaj o wzrok

Za profilem „Dbaj o wzrok” stoi optometrystka i optyczka Justyna Nater. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, udzielając wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.

Jej profil na Instagramie @dbajowzrok obserwuje ponad 14 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dbaj o wzrok (@dbajowzrok)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.