Przejdź do treści

Świąd skóry głowy – jakie są jego przyczyny? Odpowiada kosmetolożka

Świąd skóry głowy – jakie są jego przyczyny? Odpowiada kosmetolożka
Świąd skóry głowy – jakie są jego przyczyny? Odpowiada kosmetolożka / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Świąd skóry głowy to jedna z bardzo częstych dolegliwości. Czy zawsze świadczy o chorobie i jak sobie z nim poradzić? Na te pytania odpowiada Ekspert Kosmetyczny. 

Świąd skóry głowy – co oznacza?

Jak podkreśla kosmetolożka Joanna Skrzypczak, znana jako Ekspert Kosmetyczny, świąd skóry nie zawsze oznacza chorobę skóry głowy. Jej zdaniem często jest on rezultatem popełnianych przez nas błędów. Tłumaczy, że co prawda świąd skóry często jest objawem alergii, ale skóra głowy nieco różni się od skóry w innych miejscach ciała. „Jak sama sobie możesz zapewnić swędzenie?” – pyta przewrotnie kosmetolożka.

  • Pamiętaj, że na naszej skórze żyją mikroorganizmy i dopóki żyją w symbiozie i nie kolonizują się wszystko jest okej.
  • Część z nich odżywia się sebum, które wytwarza każdy gruczoł łojowy, a każdy włos taki posiada.
  • Teraz mamy lato, skóra głowy bardziej się poci, do tego dochodzi klimatyzacja, która w żaden sposób nie działa na nas korzystnie.

Jakie są najczęściej popełniane błędy powodujące świąd skóry głowy? Według kosmetolożki to:

  • niedokładne wypłukanie szamponu,
  • używanie zbyt „delikatnych” szamponów i niedopasowanych do potrzeb skóry,
  • siedzenie w turbanie z ręcznika po umyciu głowy,
  • zbytnie przesuszenie skóry głowy,
  • noszenie czapek i kapeluszy zbyt długo,
  • zbyt częste złuszczanie czy to peelingami czy szamponami keratolitycznymi,
  • stosowanie zbyt wielu środków do stylizacji (lakiery, pianki),
  • zbyt rzadkie mycie włosów – nawet jeśli nie przetłuszczają się szybko, mycie ich raz w tygodniu to za mało;
  • stosowanie non stop szamponów przeciwłupieżowych.
Marta Klowan

Co na swędzenie skóry głowy?

To częste pytanie, które pojawia się w sieci, gabinetach lekarskich czy kosmetycznych. Joanna Skrzypczak poskreśla, że podstawą pielęgnacji przy takich problemach jest dobry szampon, dopasowany do skóry. Pomóc może też peeling raz w miesiącu. Jednak najpierw przejrzyj listę powyżej i wyeliminuj wszystkie popełniane przez ciebie błędy.

Pamiętaj, że drapanie uszkadza skórę (a w zasadzie paznokcie, którymi się drapiesz). Drapanie = uszkodzenie bariery ochronnej = droga wnikania dla bakterii = stany zapalne” – podkreśla na koniec kosmetolożka.

Jak dodaje, jeśli mamy problem ze swędzeniem skóry głowy, warto wybrać się do trychologa kosmetycznego na zabieg oczyszczający i łagodzący albo nawet na dobór trychologicznych produktów do pielęgnacji.

Ekspert Kosmetyczny

Konto Ekspert Kosmetyczny na Instagramie prowadzone jest przez Joannę Skrzypczak, kosmetolożkę, szkoleniowca Skincare i studentkę trychologii kosmetycznej. Specjalistkę obserwuje już ponad 17 tys. osób. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Długo wyczekiwany post. Świad skóry głowy to jedna z bardzo częstych dolegliwości. Czy zawsze świadczy o chorobie ? Nie… Często to konsekwencja popełnianych przez nas błędów. Tak jak na skórze swiąd często jest objawem alergii. Ale skora glowy nieco różni się od skóry na innych miejscach ciała. Jak sama sobie możesz zapewnić swędzenie ? – pamiętaj, że na naszej skórze żyją mikroorganizmy i dopóki żyją w symbiozie i nie kolonizują się wszystko jest ok. – część z nich odżywia się sebum, które wytwarza KAŻDY gruczoł łojowy, a każdy włos taki posiada. – teraz mamy lato, skóra glowy sie więcej poci, do tego dochodzi klima, która w żaden sposób nie działa na nas korzystnie. Najczęściej popełniane błędy powodujące świad skóry głowy: – niedokładne wypłukanie szamponu. – używanie zbyt „delikatnych” szamponów i nie dopasowanych do potrzeb skóry. Dlatego nie zawsze jestem na naturalne szampony bez SLES i SLS. Szampon jest do mycia i jego zadaniem jest dobrze oczyścić. To trochę tak jak byś patelnie tylko plukała wodą.. niby czysta ale jednak tlusta co nie? – siedzenie w turbanie z ręcznika po umyciu glowy – wilgoć, ciepło.. oj Malasezzia to lubi ?? ( to drożdżak ?) – zbytnie przesuszenie skory głowy – wysoka temperatura suszenia, do tego klima… – noszenie czapek i kapeluszy zbyt długo – zbyt częste zluszczanie czy to peelingami czy szamponami keratolitycznymi. – stosowanie zbyt wielu środków do stylizacji.. lakiery, pianki, tapir.. tam ma co żyć i zapewniasz im świetne warunki do życia. – zbyt rzadkie mycie włosów- nawet jeśli nie masz przetluszczania mycie raz w tygodniu to za mało. – stosowanie non stop szamponow przeciwłupieżowych. To tylko kilka z bardzo wielu czynników. Co polecam ? Dobry szampon dopasowany do SKÓRY. Peeling 1x miesiąc. I zrezygnowanie z czegoś co robisz a znajduje się na liście wyżej ?. Pamiętaj, że drapanie uszkadza skórę ( a w zasadzie paznokcie którymi się drapiesz) drapanie =uszkodzenie bariery ochronnej =droga wnikania dla bakterii = stany zapalne Zawsze można też wybrać się do trychologa kosmetycznego na zabieg oczyszczający + łagodzący czy nawet dobór trychologicznych produktów do pielęgnacji. #włosy

Post udostępniony przez Ekspert Kosmetyczny (@ekspert_kosmetyczny)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.