3 min.
Szczawiany wapnia w moczu – norma. O czym świadczy ich podwyższony poziom?

Szczawiany wapnia w moczu - norma. O czym świadczy ich podwyższony poziom?
Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest badanie moczu. To właśnie na jego podstawie można zdiagnozować różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości, a nawet choroby, z którymi borykają się pacjenci w różnym wieku. Taka forma kontroli jest zalecana zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Badanie moczu przeprowadza się także u najmłodszych. Jeżeli na podstawie przeprowadzonego badania moczu wśród jego składników wykryje się nadmierną ilość szczawianów wapnia — może to świadczyć o pewnych nieprawidłowościach, które występują w danym organizmie. O czym informują nas szczawiany wapnia w moczu? Jaka norma jest dopuszczalna?
Spis treści
Mocz i obecność szczawianów wapnia — krótka charakterystyka
Szczawiany wapnia w moczu są porównywalne do niewielkich kryształków, które są bardzo często wykrywane w moczu. Ich nadmierna obecność bardzo często jest przyczyną pojawienia się tzw. kamicy nerkowej. Jeżeli organizm jest zdrowy i nie dotykają go żadne choroby ani przykre dolegliwości — szczawiany występują w niewielkiej ilości. W organizmie człowieka biorą się ze spożywanych posiłków, a także powstają na skutek przemian metabolicznych kwasów. Niektóre ze spożywanych przez nas produktów przyczyniają się do zwiększenia ich obecności w moczu. Tymi produktami są głównie rośliny, które w swoim składzie zawierają spore ilości kwasu szczawiowego. Do tej specjalnej grupy zalicza się szpinak, cytrynę, rabarbar, kakao, a nawet szczaw. Szczawiany wapnia, które można odnaleźć w moczu, potrzebują konkretnych składników, aby móc się w nim rozwinąć. Procesowi krystalizacji sprzyja nadmiar przyjmowanego wapnia, magnezu, a także cytrynianów. Szczawiany, które nie są prawidłowo rozpuszczone, w kolejnym etapie wytrącają osad, którego skutkiem są kamienie nerkowe, albo kamienie, które pojawiają się w innych częściach dróg moczowych.
Norma szczawianów wapnia w moczu
Ustalona i obowiązującą w medycynie norma zakłada, że pojawia się ich 10-35mg/dobę. Norma wydalania wapnia wraz z moczem jest zróżnicowana — dla kobiet wynosi około 250mg/dobę, z kolei dla mężczyzn troszkę mniej niż 300 mg/dobę.
Przekroczona norma szczawianów w moczu – przyczyny
Jeżeli badanie moczu ustali przekroczenie wspomnianej normy, może być to wyraźnym sygnałem alarmującym o pojawieniu się w naszym organizmie różnego rodzaju schorzeń. Do najczęstszych należy wspomniana kamica nerkowa. Kamica nerkowa może nie być wykryta przez lata — zdarza się tak, że kamienie zupełnie nie dają o sobie znać przez bardzo długi czas. Z czasem jednak mocno się powiększają, a temu powiększeniu towarzyszy tępy i nieprzyjemny ból pleców. Choroba ta dotyka częściej mężczyzn, ale zdarza się, że jest rozpoznawana również u kobiet. W pojedynczych przypadkach diagnozuje się ją nawet u dzieci. Nadmierna ilość szczawianów wapnia w moczu może także świadczyć o nieprawidłowościach, które zostały przez nas nabyte w charakterze wrodzonym.
W jaki sposób radzić sobie z problemem nadmiernej ilości szczawianów wapnia w moczu?
Jeżeli po przeprowadzonym badaniu zostanie wykryta zbyt duża ilość szczawianów, konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą i zbadanie oraz określenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Lekarze zazwyczaj zalecają wykonanie kolejnych badań diagnostycznych, jednym z nich jest przykładowo USG układu moczowego, które pozwala rozpoznać wiele schorzeń i chorób. W przypadkach, których zwiększona ilość szczawianów jest związana z nieodpowiednią dietą — rozwiązaniem jest ograniczenie, albo całkowite wyeliminowanie produktów, które zawierają szczawiany w składzie. Lekarze często zalecają również picie większej ilości wody oraz przyjmowanie specjalnych preparatów żurawinowych. Żurawina doskonale zapobiega wytrącaniu się kryształków szczawianu wapnia, chociaż sama jest w nie bogata. Zalecana dzienna dawka soku, która pomaga rozwiązać problem przekroczonej normy to co najmniej 500 ml.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023