Przeziębienie

Choć objawy i przeziębienia i grypy są bardzo do siebie podobne, w przypadku przeziębienia są one o wiele łagodniejsze (mimo że przeziębienie i grypa wywołane są przez wirusy). Czym jest przeziębienie i jak sobie z nim radzić?

Czym jest przeziębienie?

To schorzenie rozwijające się bardzo szybko – objawy atakują nasz nos, gardło oraz zatoki. Ma wpływ zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną (jesteśmy zmęczeni i apatyczni). Można je nazwać również wirusowym zapaleniem nosogardła oraz zatok przynosowych bądź chorobą przeziębieniową.

Jak często chorujemy na przeziębienie?

Osoby dorosłe chorują nawet 4 razy w roku, dzieci są podatne o wiele bardziej, przez co przeziębiają się nawet 3 razy częściej niż osoby dorosłe. Seniorzy natomiast chorują zdecydowanie rzadziej – zdarza się, że jest to raz do roku.

Nasz układ odpornościowy, wraz z wiekiem, uczy się odróżniać poszczególne zagrożenia i radzi sobie z nimi nim jeszcze dojdzie do zainfekowania organizmu. I między innymi dlatego osoby starsze chorują zdecydowanie rzadziej niż dzieci i osoby dorosłe.

Udowodniono, że przeziębienie jest jedną z najczęstszych przyczyn nieobecności zarówno w pracy, jak i w szkole (w Stanach Zjednoczonych liczba ta sięga nawet 22 milionów).

Kiedy najczęściej chorujemy na przeziębienie?

Zdecydowana większość zachorowań na przeziębienie ma miejsce w okresie jesienno – zimowym. Część osób uważa, że powodem jest spędzanie większości czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Teorii tej jednak nigdy nie potwierdzono.  Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest to, że ilość zachorowań jest większa ze względu na zimne powietrze i zmiany temperatur.

Różnice pomiędzy przeziębieniem a grypą

Zarówno przeziębienie i grypa wywoływane są przez wirusy. Obie choroby mają do siebie bardzo zbliżone objawy, chociaż w przypadku przeziębienia są one zdecydowanie lżejsze. Grypa jest wywoływana przez wirusy oznaczane symbolami A, B lub C, które rok w rok ulegają mutacjom. Przeziębienie jest natomiast wywoływane przez inne typy wirusów.

Gdy przeziębienie rozwija się powoli, grypa zaczyna się nagle i wywołuje gorączkę nawet powyżej 39 stopni. Natomiast w przypadku przeziębienia, temperatura ciała rzadko kiedy przekracza 38 stopni. Objawy grypy to nie tylko katar i ból gardła, ale również mięśni, głowy oraz biegunka i wymioty.

Nieleczona grypa może powodować ogromne powikłania – najpoważniejszym z nich jest zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie płuc. W przypadku przeziębienia powikłaniem może być natomiast zapalenie spojówek (rzadko kiedy występuje jednak jakiekolwiek z nich).

Jak przenosi się przeziębienie i grypa?

Zarówno przeziębienie jak i grypa przenosi się drogą kropelkową – oznacza to, że osoba chorująca na przeziębienie bądź grypę może nas zarazić kaszląc lub kichając (chory wykonując te czynności rozpyla wydzielinę pochodzącą z dróg oddechowych, w której skład wchodzą wirusy). Niektóre wirusy są w stanie przeżyć w środowisku przez pewien czas – jeśli dotkniemy przedmiotu, na którym się znajdują, możemy zarazić się dotykając następnie swoich ust, nosa bądź oczu.

Jakie są przyczyny przeziębienia?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przeziębienie jest powodowane przez wizury – jest ich nawet 200! Między innymi dlatego chorujemy na nie kilka razy do roku, a dzieci jeszcze częściej! Najczęściej za przeziębienie odpowiedzialne są:

  •         Koronawirusy;
  •         Rynowirusy;
  •         Enterowirusy;
  •         oraz adenowirusy, parwowirusy i inne.

Jak leczyć przeziębienie?

Gdy tylko poczujemy, że choroba się zbliża powinniśmy zrobić wszystko, aby zapobiec jej rozwojowi. Jak kroki podjąć? Należy w pierwszej kolejności podwyższyć temperaturę ciała wypijając chociażby herbatę z sokiem i cytryną. Wyższa temperatura zahamuje rozmnażanie wirusa. Kolejnym krokiem powinno być wzięcie gorącej kąpieli (użyjmy podczas niej olejku eukaliptusowego – on, udrożni nasze drogi oddechowe).

Preparaty sprzedawane w aptekach nie skrócą czasu przeziębienia, złagodzą jednak jego objawy. Jeśli mimo prób zwalczenia infekcji nie czujemy się lepiej bądź czujemy się gorzej, powinniśmy skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Najnowsze