Przejdź do treści

„Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście”. Często mówisz takie zdanie? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta

Kobieta i jej odbicie w lustrze
"Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście". Często mówisz takie zdanie? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dagmara Seliga
Dagmara Seliga: w Polsce jest coraz więcej coachów, a brakuje przepisów regulujących ten zawód [WIDEO]
Zmęczona kobieta w łóżku przykrywa się poduszką
Najwyższa pora zwolnić. Jak poznać, że twój organizm dopomina się o mniejsze tempo?
Jest pierwsze zdjęcie koronawirusa w 3D. Udało się je wykonać naukowcom z Austrii
Jest pierwsze zdjęcie koronawirusa w 3D. Udało się je wykonać naukowcom z Austrii
Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech
Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech
Dr Paweł Grzesiowski
Kiedy lekarz może odmówić szczepienia? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski [WIDEO]

Syndrom oszusta, czyli brak wiary w to, że odniesie się sukces, dotyka wiele osób. Mnóstwo z nich zajmuje jednak wysokie stanowiska i zdobywa ogromne osiągnięcia. Jak dokładnie wygląda to zjawisko? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie psychoedukatorka Natalia Ziopaja.

Jak brzmi syndrom oszusta?

Ile razy po zdanym egzaminie lub uzyskanym awansie zdarzyło ci się mówić, że to jedynie efekt szczęścia? Kiedy ktoś wymienia swoje kompetencje, ty milczysz, bo boisz się, że i tak nie wypadniesz dobrze? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta. Jakie zdania wypowiada ktoś, kto nie wierzy w swoją wartość i sukces?

Jak brzmi syndrom oszusta?

„Moja praca nie zasługuje na taką uwagę”, „Moje pomysły i umiejętności są bezwartościowe”,Nie powinnam dostać tego awansu z moimi kompetencjami”, „Boję się porażki”, „Oni jeszcze nie zauważyli, że nic nie umiem”, „Wszystko zawdzięczam pomocy innych”, „Nigdy nie uda mi się osiągnąć tego jeszcze raz”, „Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście”, „Przecież ten sukces to nie mój talent, to dar losu”, „Na pewno odkryją, że jestem oszustką”, „Niedługo wyda się, czego naprawdę jestem warty”, „Dostałem się na tę uczelnię przez błąd w rekrutacji”, „Jestem naciągaczem”

– wymienia Natalia Ziopaja.

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

Jak zachowuje się osoba z syndromem oszusta?

Na syndrom oszusta cierpi wiele osób, które codziennie boją się pochwalić się za dobrą pracę. W końcu to przypadek, szczęśliwy traf lub udało się dzięki pomocy innych. Czym jest ta przydłość?

Forma bezzasadnej niepewności siebie, uczucie oszukiwania.

Doświadcza go wiele osób z różnych środowisk. Osoby doświadczające go upatrują przyczyn sukcesu w szczęściu, sprzyjających okolicznościach bądź w rezultacie bycia postrzeganym jako osoba bardziej inteligentna i kompetentna niż w rzeczywistości – wyjaśnia specjalistka.

Ekspertka dodaje także, że osoby z syndromem oszusta niechętnie dzielą się pomysłami, ponieważ nie wierzą, że te są wystarczająco ciekawe. Osoby takie rzadko też sięgają po należny im awans, zawód czy konkretny projekt. W końcu z pewnością ktoś inny bardziej na nie zasługuje.

Osoby te czują się rzeczywiście jak oszuści, którzy podstępem doszli do czegoś, na co nie zasłużyli.

Istotą problemu jest przypisywanie porażki czy negatywnych doświadczeń sobie, natomiast zwycięstwa i osiągnięcia czynnikowi zewnętrznemu – tłumaczy Ziopaja.

Z czego wynika syndrom oszusta?

Jak zaznacza psycholożka, syndrom oszusta nie jest chorobą czy zaburzeniem. Nie należy go także zawsze wiązać z depresją czy lękami.

Znacie ze szkoły dialog: „Przecież ty i tak dostaniesz 5 jak zawsze, przestań panikować!!!” i odpowiedź była „Nie, nic dzisiaj nie umiem, reszta to zwykły „fart”?

Ja pamiętam i pamiętam też, że osoby te były wyśmiewane, izolowane, nawet powstawały „memy”. Te osoby mogły nie być przesadnie skromne czy „kujonami”, a mogły zmagać się z syndromem oszusta – dodaje.

Co więc jest powodem powstania sydromu oszusta? Psychoedukatorka wymienia najważniejsze badania na w tym temacie. Dowiadujemy się z nich, że syndrom oszusta rozwija się w dzieciństwie w relacji przywiązania młodego człowieka do opiekuna i ma związek z „perfekcjonizmem, niską samooceną oraz zniekształconym poglądem na inteligencję”.

Oddziaływania psychoterapeutyczne w odniesieniu do osób z zespołem impostora
wymagają specyficznej techniki.

Odnosi się ona zarówno do konstruowania obrazu drugiej osoby w umyśle (relacja z „nowym obiektem”, czyli korektywna relacja emocjonalna), jak też do podkreślania roli pracy nad zjawiskiem separacji-indywiduacji (oddzielenie od wewnętrznego obrazu opiekuna) – wyjaśnia specjalistka.

Natalia Ziopaja

Natalia Ziopaja – jak sama pisze o sobie – jest psychoedukatorką.  Na co dzień pokazuje, jak zdrowo myśleć i dbać o zdrowie psychiczne. W mediach społecznościowych jest autorką profilu @psychologiczne_ciekawosci, który obserwuje prawie 26 tysięcy internautów.

View this post on Instagram

Syndrom oszusta, także często nazywany fenomenem oszusta czy poczuciem oszustwa to nie choroba czy zaburzenie. Nie musi wiązać się z depresją czy lękami. Znacie ze szkoły dialog: „Przecież Ty i tak dostaniesz 5 jak zawsze, przestań panikować!!!” i odpowiedź była „Nie, nic dzisiaj nie umiem, reszta to zwykły „fart”? Ja pamiętam i pamiętam też, że osoby te były wyśmiewane, izolowane, nawet powstawały „memy”. Te osoby mogły nie być przesadnie skromne czy „kujonami”, a mogły zmagać się z syndromem oszusta… (znowu wychodzi brak edukacji w szkole dot. zdrowia psychicznego) Podsumowanie z badań(*): 1. Zespół impostora został opisany przez psychoterapeutki Pauline Clance i Susane Imes w latach 80. XX wieku. 2. Wyniki badań ujawniają związek zespołu impostora, m.in. z perfekcjonizmem, niską samooceną oraz zniekształconym poglądem na inteligencję. 3. Zespół impostora rozwija się w dzieciństwie w relacji przywiązania dziecka z opiekunami. 4. Przegląd literatury przedmiotu wskazuje, że zespół impostora jest odrębnym konstruktem psychologicznym, który różni się od innych opisywanych na gruncie psychologii, medycyny i psychoterapii. 5. Znaczenie tego zjawiska jest na tyle istotne, że warto uwzględnić je zarówno jako element teorii funkcjonowania psychicznego, jak też jako przedmiot namysłu w praktyce klinicznej, w tym psychoterapii. 6. Oddziaływania psychoterapeutyczne w odniesieniu do osób z zespołem impostora wymagają specyficznej techniki. Odnosi się ona zarówno do konstruowania obrazu drugiej osoby w umyśle (relacja z „nowym obiektem”, czyli korektywna relacja emocjonalna), jak też do podkreślania roli pracy nad zjawiskiem separacji-indywiduacji (oddzielenie od wewnętrznego obrazu opiekuna). W oparciu o: • Cox, E. (2018). Czym jest syndrom oszusta i jak z nim walczyć? Pobrane za: ted.com • *Filarowska, M., Schier, K. (2018). Zespół impostora, czyli o poczuciu intelektualnej fałszywości. Psychoterapia, 2 (185), 35-45. Autorka ilustracji: @kreatywna.stacja.kosmiczna #psychologia #syndromoszusta #psycholog #terapia #zdrowie #zdrowiepsychiczne #perfekcjonizm #impostorsyndrome #psychoedukacja #wiedza #syndrom #oszust #perfekcjonizm #edukacja #świadomość #niskasamoocena

A post shared by Natalia Ziopaja (@psychologiczne_ciekawosci) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Blue Monday. Czy to naprawdę najbardziej dołujący dzień w roku?

Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

Kobieta

Epigenetyka – zdrowie to nie tylko geny

Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

Julia Kramek

Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

ataki paniki / unsplash

„Możesz wiedzieć wszystko, ale gdy dzieje się to właśnie tobie, nie jesteś w stanie właściwie nic zrobić” – mówi Lidka zmagająca się z atakami paniki

Kobieta i mężczyzna leżą w łózku. Widać jedynie ich stopy

Konstruktywna awantura to nie oksymoron, czyli dlaczego czasem warto się porządnie pokłócić z partnerem

Dziewczynka ogląda pająka

Eksperci przyznają: ilu ludzi, tyle fobii. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Żadnych postanowień! 8 znacznie lepszych rzeczy do zrobienia na nowy rok

Izabela Kobierecka: Minęło 12 bardzo trudnych miesięcy, a nam udało się przetrwać. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy wygrani

zastanawiająca się kobieta

Stosownie czy konsekwentnie ‒ jak się zachować?

Ryszard Izdebski, zdj. Agnieszka Rogalska, FOTO Rogalska

Ryszard Izdebski o Centrach Zdrowia Psychicznego: Szpital wie o człowieku bardzo mało. My wiemy o nim dużo więcej

„Potrzeba cierpliwości i czasu, bo pomaganie ‚na siłę’ to przecież forma przemocy” – mówi asystentka zdrowienia Anna Olearczuk

Emma Thompson: Czasem depresja jest demoniczna. Moja była ironicznie niemelodramatyczna

Boże Narodzenie w dobie pandemii

„Przede wszystkim trzeba przyznać przed sobą, że te święta będą inne i dać sobie chwilę, żeby przeżyć smutek”. Kaja Tomczyk o tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości w Boże Narodzenie

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

matka z córką

Marta Stoberska: Nienawidząc swojego ciała, dajesz PRZYKŁAD swoim dzieciom, które niczym gąbka chłoną twoje detoksy i diety

Rodzina przy stole świątecznym

– Chociaż jako ludzie jesteśmy nieprawdopodobnie wręcz silni, to każdy ma w sobie taką kruchość, którą łatwo jest zniszczyć – mówi psycholożka i autorka „Zastanawiam się”

Eksternalizacja lęku

„Dla jednych są to małe gnomy, dla innych smoła zalewająca ciało”. Psycholożka o eksternalizacji lęku jako ważnym narzędziu terapii

Kobieta stoi z psem na molo

Czasem lepiej jest odpuścić, niż żyć w ciągłym stresie i poczuciu winy. Psychoterapeutka podpowiada, jak się tego nauczyć

Davina Reeves-Ciara

Davina Reeves-Ciara: miałam trudne dzieciństwo, ale dzięki temu jest mi łatwiej [WIDEO]

Jak się twórczo złościć? Wykorzystaj negatywne emocje, by wprowadzić zmiany w życiu!

Ekstrawertycy i introwertycy powoli odchodzą do przeszłości. Sprawdź, czy jesteś ambiwertykiem

Depresja egzogenna – przyczyny, objawy oraz metody leczenia

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?