Przejdź do treści

„Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście”. Często mówisz takie zdanie? Być może masz syndrom oszusta

Kobieta i jej odbicie w lustrze
"Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście". Często mówisz takie zdanie? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Przenieś grę wstępną na inny poziom. 8 miejsc erogennych, których być może jeszcze nie odkryłaś, a warto
Przez żołądek do… łóżka. 8 naturalnych afrodyzjaków idealnych na pobudzającą kolację
Kobiecy mózg – jaki jest naprawdę?
Chcesz pozbyć się „oponki” z brzucha? Wprowadź te pięć zmian, a będzie ci łatwiej osiągnąć cel
10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy

Syndrom oszusta, czyli brak wiary w to, że odniesie się sukces, dotyka wiele osób. Mnóstwo z nich zajmuje jednak wysokie stanowiska i zdobywa ogromne osiągnięcia. Jak dokładnie wygląda to zjawisko? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie psychoedukatorka Natalia Ziopaja.

Jak brzmi syndrom oszusta?

Ile razy po zdanym egzaminie lub uzyskanym awansie zdarzyło ci się mówić, że to jedynie efekt szczęścia? Kiedy ktoś wymienia swoje kompetencje, ty milczysz, bo boisz się, że i tak nie wypadniesz dobrze? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta. Jakie zdania wypowiada ktoś, kto nie wierzy w swoją wartość i sukces?

Jak brzmi syndrom oszusta?

„Moja praca nie zasługuje na taką uwagę”, „Moje pomysły i umiejętności są bezwartościowe”,Nie powinnam dostać tego awansu z moimi kompetencjami”, „Boję się porażki”, „Oni jeszcze nie zauważyli, że nic nie umiem”, „Wszystko zawdzięczam pomocy innych”, „Nigdy nie uda mi się osiągnąć tego jeszcze raz”, „Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście”, „Przecież ten sukces to nie mój talent, to dar losu”, „Na pewno odkryją, że jestem oszustką”, „Niedługo wyda się, czego naprawdę jestem warty”, „Dostałem się na tę uczelnię przez błąd w rekrutacji”, „Jestem naciągaczem”

– wymienia Natalia Ziopaja.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

Jak zachowuje się osoba z syndromem oszusta?

Na syndrom oszusta cierpi wiele osób, które codziennie boją się pochwalić się za dobrą pracę. W końcu to przypadek, szczęśliwy traf lub udało się dzięki pomocy innych. Czym jest ta przydłość?

Forma bezzasadnej niepewności siebie, uczucie oszukiwania.

Doświadcza go wiele osób z różnych środowisk. Osoby doświadczające go upatrują przyczyn sukcesu w szczęściu, sprzyjających okolicznościach bądź w rezultacie bycia postrzeganym jako osoba bardziej inteligentna i kompetentna niż w rzeczywistości – wyjaśnia specjalistka.

Ekspertka dodaje także, że osoby z syndromem oszusta niechętnie dzielą się pomysłami, ponieważ nie wierzą, że te są wystarczająco ciekawe. Osoby takie rzadko też sięgają po należny im awans, zawód czy konkretny projekt. W końcu z pewnością ktoś inny bardziej na nie zasługuje.

Osoby te czują się rzeczywiście jak oszuści, którzy podstępem doszli do czegoś, na co nie zasłużyli.

Istotą problemu jest przypisywanie porażki czy negatywnych doświadczeń sobie, natomiast zwycięstwa i osiągnięcia czynnikowi zewnętrznemu – tłumaczy Ziopaja.

Z czego wynika syndrom oszusta?

Jak zaznacza psycholożka, syndrom oszusta nie jest chorobą czy zaburzeniem. Nie należy go także zawsze wiązać z depresją czy lękami.

Znacie ze szkoły dialog: „Przecież ty i tak dostaniesz 5 jak zawsze, przestań panikować!!!” i odpowiedź była „Nie, nic dzisiaj nie umiem, reszta to zwykły „fart”?

Ja pamiętam i pamiętam też, że osoby te były wyśmiewane, izolowane, nawet powstawały „memy”. Te osoby mogły nie być przesadnie skromne czy „kujonami”, a mogły zmagać się z syndromem oszusta – dodaje.

Co więc jest powodem powstania sydromu oszusta? Psychoedukatorka wymienia najważniejsze badania na w tym temacie. Dowiadujemy się z nich, że syndrom oszusta rozwija się w dzieciństwie w relacji przywiązania młodego człowieka do opiekuna i ma związek z „perfekcjonizmem, niską samooceną oraz zniekształconym poglądem na inteligencję”.

Oddziaływania psychoterapeutyczne w odniesieniu do osób z zespołem impostora
wymagają specyficznej techniki.

Odnosi się ona zarówno do konstruowania obrazu drugiej osoby w umyśle (relacja z „nowym obiektem”, czyli korektywna relacja emocjonalna), jak też do podkreślania roli pracy nad zjawiskiem separacji-indywiduacji (oddzielenie od wewnętrznego obrazu opiekuna) – wyjaśnia specjalistka.

Natalia Ziopaja

Natalia Ziopaja – jak sama pisze o sobie – jest psychoedukatorką.  Na co dzień pokazuje, jak zdrowo myśleć i dbać o zdrowie psychiczne. W mediach społecznościowych jest autorką profilu @psychologiczne_ciekawosci, który obserwuje prawie 26 tysięcy internautów.

View this post on Instagram

Syndrom oszusta, także często nazywany fenomenem oszusta czy poczuciem oszustwa to nie choroba czy zaburzenie. Nie musi wiązać się z depresją czy lękami. Znacie ze szkoły dialog: „Przecież Ty i tak dostaniesz 5 jak zawsze, przestań panikować!!!” i odpowiedź była „Nie, nic dzisiaj nie umiem, reszta to zwykły „fart”? Ja pamiętam i pamiętam też, że osoby te były wyśmiewane, izolowane, nawet powstawały „memy”. Te osoby mogły nie być przesadnie skromne czy „kujonami”, a mogły zmagać się z syndromem oszusta… (znowu wychodzi brak edukacji w szkole dot. zdrowia psychicznego) Podsumowanie z badań(*): 1. Zespół impostora został opisany przez psychoterapeutki Pauline Clance i Susane Imes w latach 80. XX wieku. 2. Wyniki badań ujawniają związek zespołu impostora, m.in. z perfekcjonizmem, niską samooceną oraz zniekształconym poglądem na inteligencję. 3. Zespół impostora rozwija się w dzieciństwie w relacji przywiązania dziecka z opiekunami. 4. Przegląd literatury przedmiotu wskazuje, że zespół impostora jest odrębnym konstruktem psychologicznym, który różni się od innych opisywanych na gruncie psychologii, medycyny i psychoterapii. 5. Znaczenie tego zjawiska jest na tyle istotne, że warto uwzględnić je zarówno jako element teorii funkcjonowania psychicznego, jak też jako przedmiot namysłu w praktyce klinicznej, w tym psychoterapii. 6. Oddziaływania psychoterapeutyczne w odniesieniu do osób z zespołem impostora wymagają specyficznej techniki. Odnosi się ona zarówno do konstruowania obrazu drugiej osoby w umyśle (relacja z „nowym obiektem”, czyli korektywna relacja emocjonalna), jak też do podkreślania roli pracy nad zjawiskiem separacji-indywiduacji (oddzielenie od wewnętrznego obrazu opiekuna). W oparciu o: • Cox, E. (2018). Czym jest syndrom oszusta i jak z nim walczyć? Pobrane za: ted.com • *Filarowska, M., Schier, K. (2018). Zespół impostora, czyli o poczuciu intelektualnej fałszywości. Psychoterapia, 2 (185), 35-45. Autorka ilustracji: @kreatywna.stacja.kosmiczna #psychologia #syndromoszusta #psycholog #terapia #zdrowie #zdrowiepsychiczne #perfekcjonizm #impostorsyndrome #psychoedukacja #wiedza #syndrom #oszust #perfekcjonizm #edukacja #świadomość #niskasamoocena

A post shared by Natalia Ziopaja (@psychologiczne_ciekawosci) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nerwica przełyku – co to jest, objawy. Jak leczyć „gulę” w gardle?

„W szkole uczą, kiedy był chrzest Polski i hołd pruski, ale nie tego, jak się bronić i jak stawiać granice” – mówi Emil Bekier, ofiara prześladowania

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy” /fot. iStock

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy”

Efekt horoskopowy w psychologii / istock

„Co mówi o tobie wynik psychotestu?”. Psycholożka zdradza, jakie niebezpieczeństwa mogą się kryć za efektem horoskopowym

Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak /fot. Getty Images

„Wpojono nam, że trzeba dążyć do celu, nawet jeśli po drodze pojawiają się trudności”. Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak

Marysia Warych / fot. Jarosław Stróżyk

Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza”

Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności? / istock

„Niektórym wdzięczność przychodzi zdecydowanie trudniej”. Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności, mówi psycholożka Milena Wojnarowska

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

„Leniwe i niepokorne żony są pożądane w dzisiejszych czasach. To one przebiją sufity dla naszych córek” – uważa Małgorzata Gilmajster, psycholożka i mediatorka

Mizoginizm – co to jest? Przyczyny i objawy. Jak leczy się to zaburzenie?

Czy można okłamywać terapeutkę? / pexels

Czy można okłamać swoją terapeutkę? Można, ale nie bez konsekwencji. Mówi o tym Anna Kluczyńska

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo "

„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

„Słowami nazywamy to, co już wiemy, natomiast ciało ma dostęp do treści, które są w nas tajemnicą”. O mocy terapii tańcem mówi Katarzyna Dańska

Hayden Panettiere / gettyimages

Hayden Panettiere ujawniła przyczyny swojego odejścia z show-biznesu. „Byłam w cyklu samozniszczenia, w moim życiu nie było żadnych barw poza szarością”

„Zmiana brzmienia głosu może być jednym ze skutków psychoterapii” – mówi logopedka Marta Wesołowska

Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! / pexels

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?

Zbadali, dlaczego młodzi nie chcą żyć. Na pierwszym miejscu brak wsparcia rodziców

Odpoczynek to sztuka. Jak nauczyć się odpoczywać?

Odpoczynek to sztuka. Jak nauczyć się odpoczywać?

Gruba w głowie. „Schudłam 18 kg i poczułam się oszukana. Czekałam na wielką zmianę, a czułam się tylko gorzej”

Słyszałaś, że jesteś dojrzała jak na swój wiek? To może być trauma / istock

Często słyszała, że jest dojrzała jak na swój wiek. „To nie do końca dojrzałość, a wynik przeżytych traum”

„W pomaganiu można się zatracić i przesadzić. Dlatego warto zrozumieć potrzeby drugiego człowieka i poznać swoje ograniczenia” – mówi psycholożka Sylwia Żbik-Weiss

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

×