Przejdź do treści

„Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście”. Często mówisz takie zdanie? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta

Kobieta i jej odbicie w lustrze
"Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście". Często mówisz takie zdanie? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. "Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie"
Owsiak nie zgodził się na przekazanie łóżek psychiatrii dziecięcej na walkę z COVID-19. „Kategorycznie nie wyrażamy zgody na takie działanie”
Dariusz Gnatowski
Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat
Marka Obagi ma nową ambasadorkę. To Grace Strobel, modelka z zespołem Downa
Dziecko w czapce
Dlaczego noworodkom w szpitalu podaje się witaminę K? Można odmówić jej podania?
koronawirus, Mediolan
„Lombardia się poddaje i wywiesza białą flagę”. Włoskie media o lawinowym wzroście zakażeń i nowych obostrzeniach w regionie

Syndrom oszusta, czyli brak wiary w to, że odniesie się sukces, dotyka wiele osób. Mnóstwo z nich zajmuje jednak wysokie stanowiska i zdobywa ogromne osiągnięcia. Jak dokładnie wygląda to zjawisko? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie psychoedukatorka Natalia Ziopaja.

Jak brzmi syndrom oszusta?

Ile razy po zdanym egzaminie lub uzyskanym awansie zdarzyło ci się mówić, że to jedynie efekt szczęścia? Kiedy ktoś wymienia swoje kompetencje, ty milczysz, bo boisz się, że i tak nie wypadniesz dobrze? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta. Jakie zdania wypowiada ktoś, kto nie wierzy w swoją wartość i sukces?

Jak brzmi syndrom oszusta?

„Moja praca nie zasługuje na taką uwagę”, „Moje pomysły i umiejętności są bezwartościowe”,Nie powinnam dostać tego awansu z moimi kompetencjami”, „Boję się porażki”, „Oni jeszcze nie zauważyli, że nic nie umiem”, „Wszystko zawdzięczam pomocy innych”, „Nigdy nie uda mi się osiągnąć tego jeszcze raz”, „Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście”, „Przecież ten sukces to nie mój talent, to dar losu”, „Na pewno odkryją, że jestem oszustką”, „Niedługo wyda się, czego naprawdę jestem warty”, „Dostałem się na tę uczelnię przez błąd w rekrutacji”, „Jestem naciągaczem”

– wymienia Natalia Ziopaja.

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

Jak zachowuje się osoba z syndromem oszusta?

Na syndrom oszusta cierpi wiele osób, które codziennie boją się pochwalić się za dobrą pracę. W końcu to przypadek, szczęśliwy traf lub udało się dzięki pomocy innych. Czym jest ta przydłość?

Forma bezzasadnej niepewności siebie, uczucie oszukiwania.

Doświadcza go wiele osób z różnych środowisk. Osoby doświadczające go upatrują przyczyn sukcesu w szczęściu, sprzyjających okolicznościach bądź w rezultacie bycia postrzeganym jako osoba bardziej inteligentna i kompetentna niż w rzeczywistości – wyjaśnia specjalistka.

Ekspertka dodaje także, że osoby z syndromem oszusta niechętnie dzielą się pomysłami, ponieważ nie wierzą, że te są wystarczająco ciekawe. Osoby takie rzadko też sięgają po należny im awans, zawód czy konkretny projekt. W końcu z pewnością ktoś inny bardziej na nie zasługuje.

Osoby te czują się rzeczywiście jak oszuści, którzy podstępem doszli do czegoś, na co nie zasłużyli.

Istotą problemu jest przypisywanie porażki czy negatywnych doświadczeń sobie, natomiast zwycięstwa i osiągnięcia czynnikowi zewnętrznemu – tłumaczy Ziopaja.

Z czego wynika syndrom oszusta?

Jak zaznacza psycholożka, syndrom oszusta nie jest chorobą czy zaburzeniem. Nie należy go także zawsze wiązać z depresją czy lękami.

Znacie ze szkoły dialog: „Przecież ty i tak dostaniesz 5 jak zawsze, przestań panikować!!!” i odpowiedź była „Nie, nic dzisiaj nie umiem, reszta to zwykły „fart”?

Ja pamiętam i pamiętam też, że osoby te były wyśmiewane, izolowane, nawet powstawały „memy”. Te osoby mogły nie być przesadnie skromne czy „kujonami”, a mogły zmagać się z syndromem oszusta – dodaje.

Co więc jest powodem powstania sydromu oszusta? Psychoedukatorka wymienia najważniejsze badania na w tym temacie. Dowiadujemy się z nich, że syndrom oszusta rozwija się w dzieciństwie w relacji przywiązania młodego człowieka do opiekuna i ma związek z „perfekcjonizmem, niską samooceną oraz zniekształconym poglądem na inteligencję”.

Oddziaływania psychoterapeutyczne w odniesieniu do osób z zespołem impostora
wymagają specyficznej techniki.

Odnosi się ona zarówno do konstruowania obrazu drugiej osoby w umyśle (relacja z „nowym obiektem”, czyli korektywna relacja emocjonalna), jak też do podkreślania roli pracy nad zjawiskiem separacji-indywiduacji (oddzielenie od wewnętrznego obrazu opiekuna) – wyjaśnia specjalistka.

Natalia Ziopaja

Natalia Ziopaja – jak sama pisze o sobie – jest psychoedukatorką.  Na co dzień pokazuje, jak zdrowo myśleć i dbać o zdrowie psychiczne. W mediach społecznościowych jest autorką profilu @psychologiczne_ciekawosci, który obserwuje prawie 26 tysięcy internautów.

View this post on Instagram

Syndrom oszusta, także często nazywany fenomenem oszusta czy poczuciem oszustwa to nie choroba czy zaburzenie. Nie musi wiązać się z depresją czy lękami. Znacie ze szkoły dialog: „Przecież Ty i tak dostaniesz 5 jak zawsze, przestań panikować!!!” i odpowiedź była „Nie, nic dzisiaj nie umiem, reszta to zwykły „fart”? Ja pamiętam i pamiętam też, że osoby te były wyśmiewane, izolowane, nawet powstawały „memy”. Te osoby mogły nie być przesadnie skromne czy „kujonami”, a mogły zmagać się z syndromem oszusta… (znowu wychodzi brak edukacji w szkole dot. zdrowia psychicznego) Podsumowanie z badań(*): 1. Zespół impostora został opisany przez psychoterapeutki Pauline Clance i Susane Imes w latach 80. XX wieku. 2. Wyniki badań ujawniają związek zespołu impostora, m.in. z perfekcjonizmem, niską samooceną oraz zniekształconym poglądem na inteligencję. 3. Zespół impostora rozwija się w dzieciństwie w relacji przywiązania dziecka z opiekunami. 4. Przegląd literatury przedmiotu wskazuje, że zespół impostora jest odrębnym konstruktem psychologicznym, który różni się od innych opisywanych na gruncie psychologii, medycyny i psychoterapii. 5. Znaczenie tego zjawiska jest na tyle istotne, że warto uwzględnić je zarówno jako element teorii funkcjonowania psychicznego, jak też jako przedmiot namysłu w praktyce klinicznej, w tym psychoterapii. 6. Oddziaływania psychoterapeutyczne w odniesieniu do osób z zespołem impostora wymagają specyficznej techniki. Odnosi się ona zarówno do konstruowania obrazu drugiej osoby w umyśle (relacja z „nowym obiektem”, czyli korektywna relacja emocjonalna), jak też do podkreślania roli pracy nad zjawiskiem separacji-indywiduacji (oddzielenie od wewnętrznego obrazu opiekuna). W oparciu o: • Cox, E. (2018). Czym jest syndrom oszusta i jak z nim walczyć? Pobrane za: ted.com • *Filarowska, M., Schier, K. (2018). Zespół impostora, czyli o poczuciu intelektualnej fałszywości. Psychoterapia, 2 (185), 35-45. Autorka ilustracji: @kreatywna.stacja.kosmiczna #psychologia #syndromoszusta #psycholog #terapia #zdrowie #zdrowiepsychiczne #perfekcjonizm #impostorsyndrome #psychoedukacja #wiedza #syndrom #oszust #perfekcjonizm #edukacja #świadomość #niskasamoocena

A post shared by Natalia Ziopaja (@psychologiczne_ciekawosci) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

„Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze”. Psycholożka o „rewelacyjnym” sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

Karolina Cwalina-Stępniak

„Samoakceptacja nie ogranicza się jedynie do wyglądu” – mówi coach i mentorka Karolina Cwalina-Stępniak

Świadomy sen

Świadomy sen – jak kontrolować sen, jak świadomie śnić?

Hipochondria – objawy i leczenie. Kim jest hipochondryk?

Złośliwe żarty – jak na nie reagować? Porady psychologa

10 najważniejszych filmów o depresji

Kobieta z kwiatami na czole

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak zadbać o swój komfort psychiczny? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Bliskość leczy. A środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego ratują życie – doświadczyłam tego na własnej skórze

leczenie kryształami

„Niby żyjemy w tej samej rzeczywistości, ale nadajemy ze światów równoległych”. Z Łukaszem Lamżą rozmawiamy o pseudonauce

Dziewczyna stoi i trzyma się za ramię. Obok bukiet kwiatów

W jaki sposób wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Przeczytaj „Poradnik antykryzysowy” Anny Cyklińskiej

Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

Monika Baryła-Matejczuk

„Wysoka wrażliwość rzadko jest wymieniana wśród cech efektywnego pracownika. Zupełnie niesłusznie” – zauważa Monika Baryła-Matejczuk

Kobieta za szybą zasłania sobie oczy

Lek. Joanna Adamiak: załamanie nerwowe jest naturalną reakcją organizmu na przeciążenie i jest poniekąd reakcją obronną

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Motywacja – nie wzbudzisz jej żadnym trickiem ani sztuczką. Sprawdź, jak się skutecznie zmotywować

Chwalenie wyglądu dziewczynek – dlaczego lepiej tego nie robić? Wyjaśnia Magda Korczyńska / Unsplash

Komplementowanie wyglądu dziewczynek – dlaczego lepiej tego nie robić? Wyjaśnia Magda Korczyńska

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

Psycholożka przyjmuje pacjentó na wizycie. Siedzi na krześle i robi notatki

Chciałabyś usłyszeć od swojego lekarza, że nie chce cię dłużej leczyć? Psychiatra zrobiła ankietę

Dziewczynka odrabia lekcje

Uczniowie złożyli projekt obywatelski w Sejmie. Domagają się psychologa w każdej szkole

dziewczyna z telefonem

Jak ograniczyć czas spędzany przed smartfonem? Bardzo pożyteczne rady psycholożki Anny Cyklińskiej

Zmuszam się lub rezygnuję. O seksualnej niesamodzielności

Anna Cyklińska, psycholożka: Złość to jedna z tych emocji, na które kultura i społeczeństwo nie dają przyzwolenia

Medicine, Dorota Masłowska

„Nie moglibyśmy naśmiewać się z depresji”. Dorota Masłowska i marka Medicine tłumaczą się z „ubrań, które leczą”

Zosia Lenczewska-Samotyj

„Cudnie jest być sobą”. Fotografka Zosia LS nie retuszuje zdjęć, bo chce pokazać naturalne piękno ciała

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm