Przejdź do treści

„Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście”. Często mówisz takie zdanie? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta

Kobieta i jej odbicie w lustrze
"Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście". Często mówisz takie zdanie? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Joanna Jaworska
3 najważniejsze zasady treningu dla osób z insulinoopornością. Wyjaśnia Joanna Jaworska [WIDEO]
Kobieta i mężczyzna przytulają się
Usłyszałaś od ginekologa, żeby przed seksem napić się lampki wina, żeby nie bolało? Pani Fizjotrener: to nie jest ból, na który możesz się godzić
San Marino
San Marino oferuje turystom szczepionkę wliczoną w koszty pobytu. Jest jeden haczyk
Szczepionki
Kolejny kraj wycofuje dwie szczepionki na COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów u zaszczepionych
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Syndrom oszusta, czyli brak wiary w to, że odniesie się sukces, dotyka wiele osób. Mnóstwo z nich zajmuje jednak wysokie stanowiska i zdobywa ogromne osiągnięcia. Jak dokładnie wygląda to zjawisko? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie psychoedukatorka Natalia Ziopaja.

Jak brzmi syndrom oszusta?

Ile razy po zdanym egzaminie lub uzyskanym awansie zdarzyło ci się mówić, że to jedynie efekt szczęścia? Kiedy ktoś wymienia swoje kompetencje, ty milczysz, bo boisz się, że i tak nie wypadniesz dobrze? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta. Jakie zdania wypowiada ktoś, kto nie wierzy w swoją wartość i sukces?

Jak brzmi syndrom oszusta?

„Moja praca nie zasługuje na taką uwagę”, „Moje pomysły i umiejętności są bezwartościowe”,Nie powinnam dostać tego awansu z moimi kompetencjami”, „Boję się porażki”, „Oni jeszcze nie zauważyli, że nic nie umiem”, „Wszystko zawdzięczam pomocy innych”, „Nigdy nie uda mi się osiągnąć tego jeszcze raz”, „Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście”, „Przecież ten sukces to nie mój talent, to dar losu”, „Na pewno odkryją, że jestem oszustką”, „Niedługo wyda się, czego naprawdę jestem warty”, „Dostałem się na tę uczelnię przez błąd w rekrutacji”, „Jestem naciągaczem”

– wymienia Natalia Ziopaja.

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

Jak zachowuje się osoba z syndromem oszusta?

Na syndrom oszusta cierpi wiele osób, które codziennie boją się pochwalić się za dobrą pracę. W końcu to przypadek, szczęśliwy traf lub udało się dzięki pomocy innych. Czym jest ta przydłość?

Forma bezzasadnej niepewności siebie, uczucie oszukiwania.

Doświadcza go wiele osób z różnych środowisk. Osoby doświadczające go upatrują przyczyn sukcesu w szczęściu, sprzyjających okolicznościach bądź w rezultacie bycia postrzeganym jako osoba bardziej inteligentna i kompetentna niż w rzeczywistości – wyjaśnia specjalistka.

Ekspertka dodaje także, że osoby z syndromem oszusta niechętnie dzielą się pomysłami, ponieważ nie wierzą, że te są wystarczająco ciekawe. Osoby takie rzadko też sięgają po należny im awans, zawód czy konkretny projekt. W końcu z pewnością ktoś inny bardziej na nie zasługuje.

Osoby te czują się rzeczywiście jak oszuści, którzy podstępem doszli do czegoś, na co nie zasłużyli.

Istotą problemu jest przypisywanie porażki czy negatywnych doświadczeń sobie, natomiast zwycięstwa i osiągnięcia czynnikowi zewnętrznemu – tłumaczy Ziopaja.

Z czego wynika syndrom oszusta?

Jak zaznacza psycholożka, syndrom oszusta nie jest chorobą czy zaburzeniem. Nie należy go także zawsze wiązać z depresją czy lękami.

Znacie ze szkoły dialog: „Przecież ty i tak dostaniesz 5 jak zawsze, przestań panikować!!!” i odpowiedź była „Nie, nic dzisiaj nie umiem, reszta to zwykły „fart”?

Ja pamiętam i pamiętam też, że osoby te były wyśmiewane, izolowane, nawet powstawały „memy”. Te osoby mogły nie być przesadnie skromne czy „kujonami”, a mogły zmagać się z syndromem oszusta – dodaje.

Co więc jest powodem powstania sydromu oszusta? Psychoedukatorka wymienia najważniejsze badania na w tym temacie. Dowiadujemy się z nich, że syndrom oszusta rozwija się w dzieciństwie w relacji przywiązania młodego człowieka do opiekuna i ma związek z „perfekcjonizmem, niską samooceną oraz zniekształconym poglądem na inteligencję”.

Oddziaływania psychoterapeutyczne w odniesieniu do osób z zespołem impostora
wymagają specyficznej techniki.

Odnosi się ona zarówno do konstruowania obrazu drugiej osoby w umyśle (relacja z „nowym obiektem”, czyli korektywna relacja emocjonalna), jak też do podkreślania roli pracy nad zjawiskiem separacji-indywiduacji (oddzielenie od wewnętrznego obrazu opiekuna) – wyjaśnia specjalistka.

Natalia Ziopaja

Natalia Ziopaja – jak sama pisze o sobie – jest psychoedukatorką.  Na co dzień pokazuje, jak zdrowo myśleć i dbać o zdrowie psychiczne. W mediach społecznościowych jest autorką profilu @psychologiczne_ciekawosci, który obserwuje prawie 26 tysięcy internautów.

View this post on Instagram

Syndrom oszusta, także często nazywany fenomenem oszusta czy poczuciem oszustwa to nie choroba czy zaburzenie. Nie musi wiązać się z depresją czy lękami. Znacie ze szkoły dialog: „Przecież Ty i tak dostaniesz 5 jak zawsze, przestań panikować!!!” i odpowiedź była „Nie, nic dzisiaj nie umiem, reszta to zwykły „fart”? Ja pamiętam i pamiętam też, że osoby te były wyśmiewane, izolowane, nawet powstawały „memy”. Te osoby mogły nie być przesadnie skromne czy „kujonami”, a mogły zmagać się z syndromem oszusta… (znowu wychodzi brak edukacji w szkole dot. zdrowia psychicznego) Podsumowanie z badań(*): 1. Zespół impostora został opisany przez psychoterapeutki Pauline Clance i Susane Imes w latach 80. XX wieku. 2. Wyniki badań ujawniają związek zespołu impostora, m.in. z perfekcjonizmem, niską samooceną oraz zniekształconym poglądem na inteligencję. 3. Zespół impostora rozwija się w dzieciństwie w relacji przywiązania dziecka z opiekunami. 4. Przegląd literatury przedmiotu wskazuje, że zespół impostora jest odrębnym konstruktem psychologicznym, który różni się od innych opisywanych na gruncie psychologii, medycyny i psychoterapii. 5. Znaczenie tego zjawiska jest na tyle istotne, że warto uwzględnić je zarówno jako element teorii funkcjonowania psychicznego, jak też jako przedmiot namysłu w praktyce klinicznej, w tym psychoterapii. 6. Oddziaływania psychoterapeutyczne w odniesieniu do osób z zespołem impostora wymagają specyficznej techniki. Odnosi się ona zarówno do konstruowania obrazu drugiej osoby w umyśle (relacja z „nowym obiektem”, czyli korektywna relacja emocjonalna), jak też do podkreślania roli pracy nad zjawiskiem separacji-indywiduacji (oddzielenie od wewnętrznego obrazu opiekuna). W oparciu o: • Cox, E. (2018). Czym jest syndrom oszusta i jak z nim walczyć? Pobrane za: ted.com • *Filarowska, M., Schier, K. (2018). Zespół impostora, czyli o poczuciu intelektualnej fałszywości. Psychoterapia, 2 (185), 35-45. Autorka ilustracji: @kreatywna.stacja.kosmiczna #psychologia #syndromoszusta #psycholog #terapia #zdrowie #zdrowiepsychiczne #perfekcjonizm #impostorsyndrome #psychoedukacja #wiedza #syndrom #oszust #perfekcjonizm #edukacja #świadomość #niskasamoocena

A post shared by Natalia Ziopaja (@psychologiczne_ciekawosci) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

SESJA TERAPEUTYCZNA: Im bardziej czegoś nie ma, tym bardziej jest

Czy depresję można odziedziczyć? Tłumaczy Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji „Twarze depresji”

Janina Bąk

Janina Bąk: choroba dała mi 58 blizn po samookaleczeniach. Takich, których nie da się usunąć

Kobieta siedzi na pomoście

Warsztaty milczenia. Kasia Bem tłumaczy, jak działa potęga ciszy

Rozmawiasz? Nie przerywaj, nie kończ czyjejś myśli i nie mów za innych

Sex coach – kto to taki i czym różni się od seksuologa?

MAKE SEX EASIER: Najgorszy i najlepszy seks w życiu. Co robić z tymi ekstremalnymi doznaniami?

Kobieta

Czujesz że twój mózg potrzebuje pozytywnego doładowania? Ale jak to zrobić? Podpowiadamy

Racjonalna ignorancja – czym jest? Kto to jest ignorant?

Robert Szostek, psychoterapeuta

SESJA TERAPEUTYCZNA: Najkrócej, jak to tylko jest możliwe

Katarzyna Szczerbowska/ Archiwum prywatne

Katarzyna Szczerbowska: Stan psychozy jest trochę jak sen. Trudno przekazać, jaką udręką jest takie śnienie na jawie

Oto zdania, które skutecznie demotywują. Kiedy padają, z dyskusji robi się klasyczna „pyskusja”

Dziewczyna przed komputerem

Myślami ciągle w pracy? O tym jak nie popaść w uzależnienie, porozmawialiśmy z psychologiem Pawłem Dukaczewskim

„Ludzie tak mnie wkurzają. Przecież można było zrobić to inaczej!”. Dlaczego ciągła racja to frustracja?

Kobieta

Dziewczyno – rozbierz się i pochwal się sobie. Dzisiaj wieczorem koniecznie zrób to ćwiczenie

6 rzeczy, których lepiej nie mówić osobom z zaburzeniami odżywiania

Krytyk w tobie. Pozornie chce dla ciebie jak najlepiej, ale wcale nie jest twoim sprzymierzeńcem

Kobieta

Jak zmienić sposób, w jaki patrzymy na życie? Kasia Bem podaje klucz do szczęścia

Dorota Ostrowska-Karwat, psychoterapeutka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Człowiek sam wie, co dla niego najlepsze

Opętanie – objawy u dzieci i dorosłych. Jak je rozpoznać?

Kobieta

Dermatillomania, czyli patologiczne skubanie skóry. „U każdej osoby może mieć inne przyczyny i podłoże”

Terapia ACT – czym jest, przebieg, efekty, dla kogo

Mila Ochocka, hortiterapeutka: Potrzebujemy poczuć deszcz na skórze, zobaczyć, jak reagujemy, gdy nie jest nam do końca komfortowo

Empatia to składnik inteligencji emocjonalnej. Warto nad nią pracować, bo zmienia życie na lepsze

Najpopularniejsze

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?