Przejdź do treści

To nie musi być rak! Te same objawy mogą być symptomami łagodniejszego schorzenia

Diagnostyka nowotworów / istock
Diagnostyka nowotworów / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masz duszności, boli cię brzuch, a może zmagasz się z innymi niepokojącymi dolegliwościami? Po sprawdzeniu tych objawów w internecie nie martw się na zapas. Wujek Google nie zawsze ma rację. To nie musi być nowotwór! Podczas diagnozowania może okazać się, że to objawy zupełnie innego, łagodniejszego schorzenia.

Guzki w piersi – co oznaczają?

Rak piersi jest najczęściej występującym u kobiet nowotworem. Przez długi czas nie daje żadnych objawów, a pierwszym symptomem zwykle jest wyczuty podczas samobadania guzek. Jak się jednak okazuje, wcale nie musi on być oznaką raka. W piersiach mogą bowiem pojawiać się zmiany, które są o wiele łagodniejsze i nie powodują zagrożenia życia.

Są to np. torbiele, czyli cysty wypełnione płynem. Przyczyny powstawania torbieli mogą być różne (np. infekcja, przewlekłe stany zapalne czy predyspozycje genetyczne), ale zwykle nie są one groźne dla zdrowia i nie powodują poważnych czy długoterminowych powikłań.

„Torbiele najczęściej pojawiają się u kobiet między 30. a 50. rokiem życia Jedną z różnic między guzem raka piersi a torbielą jest tempo rozwijania się. W przypadku tej drugiej jest znacznie szybsze. Jeśli guzek w piersi pojawia się z dnia na dzień i szybko powiększa swoje rozmiary, to raczej nie jest to nowotwór. Każde niepokojące objawy należy jednak skonsultować z lekarzem i to możliwie jak najszybciej” – mówi dr Witold Jarosiński, radiolog z Centrum Medycznego Affidea.

Kaszel i duszności – czy to nowotwór płuc?

Jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych, a równocześnie najczęściej występującym wśród Polaków, jest rak płuc. Częściej dotyka on mężczyzn niż kobiety. To jedyny nowotwór, w przypadku którego szacuje się, że liczba nowych zachorowań jest podobna do liczby zgonów.

We wczesnych fazach rozwoju choroba ta nie daje żadnych znaczących objawów, a jeśli już się pojawią, to często bywają bagatelizowane. Alarmujące powinno być utrzymywanie się kaszlu przez dłuższy okres, nawracające zapalenie płuc, a także odkrztuszanie krwistej wydzieliny. Pojawić się mogą także duszności i trudności w przełykaniu.

„Bardzo zbliżone objawy mogą występować także w przypadku gruźlicy, która może 'imitować’ nowotwór. Choroba ta również nie daje na początku żadnych znaczących objawów, a kiedy już się pojawią, to bardzo przypominają one te występujące w przypadku raka” – tłumaczy dr Witold Jarosiński z Affidea.

Gruźlica jest bardzo zakaźna i łatwo się nią zarazić. W Polsce na szczęście istnieje obowiązek szczepień, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkich postaci tej choroby. Jej skuteczne leczenie opiera się zwykle na kilku lekach, stosowanych tak długo, by nie przeżyły nawet najbardziej oporne bakterie.

anestezjolog Anna Kociszewska-Bald

Biegunka i ból brzucha – czy to rak jelita?

Rak jelita grubego jest nazywany jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, bo zanim da o sobie znać, może upłynąć nawet kilka lat. Do najważniejszych objawów tego schorzenia należą: krew w stolcu, zaparcia i biegunki występujące naprzemiennie, nudności oraz silny ból brzucha.

Istnieje jednak schorzenie o podobnych symptomach, które stanowi o wiele mniejsze zagrożenie dla naszego zdrowia – jest to zespół jelita drażliwego. Dolegliwość ta również charakteryzuje się zaparciami lub biegunką, nudnościami i bólami głowy. Często skarżą się na nią osoby doświadczające stresu czy zmagające się z depresją.

Diagnostyka nowotworów

„Diagnoza nie może obyć się bez wizyty u lekarza, np. na bazie materiałów przeczytanych w internecie. Do specjalisty powinniśmy zgłaszać się ze wszystkimi niepokojącymi objawami, w szczególności jeśli te utrzymują się przez dłuższy czas. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym jesteśmy w stanie bardzo dokładnie określić stan zdrowia pacjenta i zdecydować o dalszych czynnościach, które powinny zostać podjęte” – wyjaśnia ekspert.

  • rezonans magnetyczny

Do wspomnianych metod diagnostycznych należy m.in. rezonans magnetyczny, który za pomocą pola magnetycznego i fal radiowych umożliwia uzyskanie obrazów ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i innych narządów wewnętrznych. Ta technika stosowana jest m.in. w diagnostyce raka piersi.

  • tomografia komputerowa

Często zalecanym badaniem jest też tomografia komputerowa, która jest skuteczna w rozpoznawaniu i monitorowaniu schorzeń w obszarze m.in. głowy, kręgosłupa, klatki piersiowej, jamy brzusznej, a także naczyń krwionośnych czy serca. Obrazy narządów wewnętrznych w przypadku tej metody powstają dzięki wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego.

  • kolonoskopia

Gdy natomiast pojawi się podejrzenie nowotworu jelita grubego, często stosuje się także kolonoskopię. W przypadku „tradycyjnej” kolonoskopii niezbędne jest wprowadzenie pacjentowi przez odbyt wziernika z kamerą, co może być dla niego dość bolesne i zwykle wymaga znieczulenia. Jest jednak alternatywa – wirtualna kolonoskopia.

„Ta metoda  pozwala na zobrazowanie ścian i wnętrza całego jelita grubego od odbytnicy aż do kątnicy za pomocą trójwymiarowych obrazów uzyskanych w tomografii komputerowej. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu przetwarzamy obrazy i uzyskujemy odwzorowanie wewnętrznej powierzchni ścian jelita pacjenta. Widzimy całe jelito grube, możemy więc precyzyjnie zlokalizować ewentualne zmiany. Takie badanie trwa zwykle tylko 15-30 minut” -mówi ekspert.


Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych Wizerunkowo.com.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.