Przejdź do treści

Usuwanie ósemek. Co warto wiedzieć? Jak przebiega rekonwalescencja?

Usuwanie ósemek - wskazania przebieg, rekonwalescencja Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chirurgiczne usuwanie ósemki to często wykonywany zabieg, przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym w gabinecie stomatologicznym. Powodem jest zazwyczaj niewłaściwe ułożenie zęba mądrości w łuku zębowym, zaawansowana próchnica lub inne choroby. Co pacjent powinien wiedzieć przed usunięciem ósemki? Jak wygląda późniejsza rekonwalescencja?

Jakie są wskazania do usuwania ósemek? 

O ekstrakcji ósemki decyduje stomatolog na postawie wcześniej wykonanego badania przedmiotowego oraz RTG lub tomografii komputerowej. Najczęściej powodem usunięcia zęba modrości jest to, że:  

  • źle wyrasta, przesuwając inne zęby 
  • ma zaawansowane zmiany próchnicze, 
  • nie wyrasta do końca i powoduje stałe dolegliwości bólowe wywołane stanem zapalnym dziąseł. 

Ósemki są uznawane za zęby niezbyt przydatne, które do tego bywają bardzo problematyczne. Ortodonci bardzo często każą je usunąć przed założeniem stałego aparatu, ponieważ mogą przyczynić się do stłoczenia zębów i ich wykrzywienia. Wskazaniem do usunięcia zębów mądrości są także rozwijające się w nich stany zapalne bądź owrzodzenia. Jest to dość bolesne i wymaga leczenia antybiotykiem.

Ekstrakcja ósemek / istock

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zębów mądrości?

Przed usunięciem zęba stomatolog podaje pacjentowi odpowiednio dobrane znieczulenie, a gdy zaczyna działać, wówczas nacina lub obsuwa dziąsło i używając kleszczy chirurgicznych, wyrywa ząb. W cięższych przypadkach wykorzystuje odpowiednie wiertła i przy ich pomocy rozdziela korzenie ósemki. Następnie stosowane jest tzw. dłutowanie, czyli rozchwianie korzeni zęba i dopiero wtedy usuwa się ząb. 

Zdarza się, że ósemka jest zatrzymana w kości. W takim przypadku konieczne jest nacięcie dziąsła i wycięcie części kości nad zębem, by móc dotrzeć do korzeni usuwanego zęba. Po wszystkim stomatolog zakłada kilka szwów. Jest to niezbędne, by zamknąć krwawiącą (często dość intensywnie) ranę.

Jak przygotować się do usunięcia ósemek?

Czy przed zabiegiem usunięcia ósemek należy się jakoś przygotować? Istotne jest, by zrobić badanie RTG pantomograficzne. Dzięki temu chirurg wie, jak rośnie ząb, gdzie znajdują się korzenie i jak najlepiej je usunąć. Niekiedy stomatolog zaleca także badanie tomografii komputerowej, by móc odpowiednio zlokalizować ząb mądrości w stosunku do kanału nerwu żuchwowego.

Przed zabiegiem zaleca się wykonanie szczepienia przeciwko WZW typu B. Kilkanaście godzin wcześniej nie powinno się palić papierosów ani pić alkoholu. Tuż przed wizytą u stomatologa warto też dobrze się najeść, bo później mogą być spore problemy z przyjmowaniem pokarmów. Konieczne jest też dokładne umycie zębów, by uniknąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

W przypadku pań zabieg nie powinien odbywać się dwa dni przed menstruacją ani podczas dwóch pierwszych dni cyklu. Z usuwania ósemki lepiej jest też zrezygnować w przypadku ciąży (chyba że przeprowadzenie zabiegu jest konieczne, wówczas zawsze należy powiadomić o swoim stanie chirurga).

Kobieta z bólem zęba rozmawia z dentystą przed zabiegiem ekstrakcji zęba.

Powikłania po usunięciu zębów mądrości 

Niekiedy może zdarzyć się, że po usunięciu zębów mądrości wystąpią powikłania. Najczęściej jest to silny ból i obfite krwawienie. Zdarza się także, że pacjent ma gorączkę i jest osłabiony. Rzadko dochodzi do sytuacji, gdy chirurg uszkodzi sąsiednie zęby. Po usunięciu ósemek możesz też cierpień na poekstrakcyjne zapalenie zębodołu oraz narazić się na uszkodzenie nerwu trójdzielnego. Nieprawdą jest powszechnie panujące przekonanie, że po każdym zabiegu usunięcia zębów mądrości trzeba przyjmować antybiotyk.

Chirurgiczne usuwanie ósemek przeciwwskazania 

Z ekstrakcji ósemki powinny zrezygnować osoby, które mają: 

  • choroby serca, 
  • cukrzycę (zgodę na zabieg może wydać lekarz prowadzący), 
  • nadciśnienie, 
  • zaburzenia krzepnięcia, 
  • ostry przebieg chorób przewlekłych, 
  • uczulenie na znieczulenie. 
Kobieta - ból zeba

Jak wygląda rekonwalescencja po usunięciu ósemki? 

Przez pierwsze kilka dni po usunięciu ósemki pacjent może odczuwać dyskomfort i ból. Dokuczliwa może być także opuchlizna, dlatego warto stosować zimne okłady na policzek, które znacznie zmniejszą obrzęk. Nieco silniejszy ból utrzymuje się przez około tydzień, wówczas warto sięgać po środki przeciwbólowe (stomatolog zazwyczaj wypisuje leki dostępne na receptę). 

Przez pierwsze dni po zabiegu warto unikać jedzenia twardych rzeczy i picia gorących napojów. Należy także zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ nikotyna bardzo źle wpływa na ukrwienie rany i może sprawić, że będzie się dłużej goić. Przez pierwsze dni po usunięciu zębów mądrości pacjent może odczuwać osłabienie, a sporadycznie nawet zawroty głowy, dlatego lepiej jest zrezygnować z aktywności fizycznej.

Jaka jest cena usunięcia ósemek? 

Ósemki można usunąć bezpłatnie na Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym przypadku trzeba się jednak nastawić na dość długie oczekiwanie. Jeśli chodzi o prywatne wyrwanie zębów mądrości, to cena w dużej mierze zależy od miasta. Średnio waha się od 250 do 400 zł w przypadku zęba wyrżniętego. Z kolei zabieg usunięcia ósemki zatrzymanej, która częściowo znajduje się pod dziąsłem, to koszt od 500 do nawet 900 zł.

 

Bibliografia: 

  1. Dominiak M., Gedrange T., Rahnama M., Podstawy chirurgii stomatologicznej, Edra Urban&Partner, Warszawa 2022. 
  2. Kryst L., Atlas zabiegów w chirurgii stomatologicznej, PZWL, Warszawa 1993.  
  3. Tefhs P., Wagner W., Operacyjne usuwanie zęba mądrości, Sanmedica, Warszawa 1994. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.