Przejdź do treści

W Poznaniu wykryto przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę

W Poznaniu wykryto dwa przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę
W Poznaniu wykryto dwa przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę/ fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W kwietniu WHO alarmowało, że u dzieci ze Stanów Zjednoczonych i Europy zauważono wzrost liczby przypadków ciężkiego zapalenia wątroby niewiadomego pochodzenia. Przypadki zachorowań odnotowano już m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hiszpanii. Teraz dwa zachorowania wykryto również w Poznaniu. Wyjaśniamy, jak czują się pacjenci i jakie objawy daje choroba.

Ostre zapalenie wątroby w Polsce

Do tej pory na tajemniczą chorobę zachorowało już ponad 450 dzieci na całym świecie, a 12 z nich zmarło. Niektórzy naukowcy uważają, że jej źródłem może być COVID-19, ale nie ma co do tego pewności.

„Lekkie zapalenie wątroby jest bardzo częste u dzieci, ale to, co jest obserwowane w tym momencie, to coś zupełnie innego” – podkreśla prof. Graham Cooke z Imperial College London, który specjalizuje się w chorobach zakaźnych. „Dzieci zmagają się ze znacznie ostrzejszym zapaleniem, u niektórych z nich dochodzi nawet do niewydolności wątroby i wymagają przeszczepu” – dodaje Cooke.

Teraz do listy krajów, w których została wykryta groźna choroba, dołączyła również Polska. TVN24 poinformowało, że dwa przypadki choroby wykryto w Poznaniu. Na szczęście u obojga małych pacjentów jej przebieg był łagodny, bez cech niewydolności. Dzieci trafiły do lekarza z wymiotami i biegunką. Ich rodziców zaniepokoił jednak najbardziej inny objaw – żółtaczka.

To już kolejny przypadek zapalenia wątroby niewiadomego pochodzenia w Polsce. Wcześniej, na początku maja, odnotowano również jedno zachorowanie w Krakowie.

Kobieta

Zapalenie wątroby – objawy i leczenie

Objawy zapalenia wątroby występują dopiero wtedy, gdy dojdzie do trwałego uszkodzenia tego narządu. Ponieważ choroba długo przebiega bezobjawowo, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Powiększenie wątroby jest widoczne w momencie, gdy chory wykonuje kontrolne badanie ultrasonograficzne (USG). Bez względu na przyczyny, objawy zapalenia wątroby u większości chorych są podobne.

Występujące w przebiegu zapalenia/niewydolności wątroby objawy:

  • uczucie nadmiernej pełności w brzuchu po jakimkolwiek posiłku,
  • bóle brzucha po prawej stronie jamy brzusznej,
  • jadłowstręt,
  • powiększona wątroba,
  • wysoki poziom enzymów wątrobowych – aspat i alat – widoczny w badaniach laboratoryjnych,
  • zabarwienie powłok skórnych i białek oczu na żółty kolor – żółtaczka pojawia się dopiero w zaawansowanym stadium zapalenia wątroby,
  • wodobrzusze – powiększony obwód brzucha jest charakterystyczny dla marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego,
  • encefalopatia wątrobowa – zespół objawów neurologicznych spowodowanych zatruciem organizmu przez toksyny, których nie może wydalić uszkodzona wątroba.

Leczenie zapalenia wątroby jest zależne od przyczyny oraz stopnia zaawansowania uszkodzenia narządu. Obok farmakoterapii bardzo ważna jest odpowiednia dieta – powinna być lekkostrawna i bez produktów, które mogą działać drażniąco na wątrobę.

Źródło: „Very Unusual” Rise In Cases Of Liver Damage Seen In Children Across UK, US, and Europe | IFLScience,  TVN24

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.