3 min.
Woda morska do nosa na katar i problemy z drożnością jamy nosowej

Woda morska do nosa — przekonaj się, czym tak właściwie jest panaceum na katar i problemy z drożnością nosa!
Najnowsze
16.01.2021
Zmagasz się z wypadającymi włosami, gromadzeniem wody i workami pod oczami? To mogą być objawy chorych nerek
16.01.2021
Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska
16.01.2021
Grozi nam kolejna epidemia? Wirus Nipah może zabić 75 proc. zakażonych
16.01.2021
Niekonwencjonalnie: kręgarstwo. Czym jest i na czym polega? Czy jest bezpieczne?
16.01.2021
Zdarza ci się zjeść banana na śniadanie? Sprawdź, czy to dobry wybór. Tłumaczy dietetyczka Paulina Roziewska
Woda morska to jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych preparatów niosących ulgę przy niedrożności nosa. Warto znać jej skład, zastosowanie oraz możliwości, aby w razie kataru oraz choroby móc szybko ją zastosować.
Spis treści
Woda morska do nosa
Woda morska do nosa to preparat przeznaczony do pielęgnacji nosa oraz do łagodzenia objawów kataru i choroby zatok. Sól morska – bo i tak też jest nazywana ta substancja – pomaga usuwać wydzielinę z nosa, zmieniając jej konsystencję w bardziej płynną. Sól morska do nosa składa się z wielu pierwiastków. To dzięki nim ma korzystne dla zdrowia właściwości. Zaliczyć do nich można żelazo, potas, miedź, selen, siarka, cynk czy magnez. Woda morska do nosa działa oczyszczająco, przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. W efekcie pomaga oczyszczać nos z zalegającej wydzieliny oraz zapobiega rozwojowi infekcji.
Woda morska (typ izotoniczny) to preparat w pełni bezpieczny. Mogą korzystać z niej dzieci — nawet tuż po urodzeniu, dorośli, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Sól morska dostępna jest w postaci roztworu hipertonicznego i izotonicznego. Oba te rodzaje różnią się działaniem i właściwościami. Sam preparat można stosować często.
Woda morska do nosa – kiedy stosować?
Wodę morską do nosa stosować można między innymi na katar, który powoduje dyskomfort i problemy z oddychaniem. Oprócz nieżytu nosa sól morską można stosować również podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Preparat ten znajduje zastosowanie również przy zapaleniu zatok. Bardzo ważnym zastosowaniem wody morskiej są różnego nieżyty nosa u dzieci. Jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem i nie potrafi samodzielnie pozbyć się wydzieliny z nosa, można podawać mu wlanie sól morską lub usuwać wydzielinę przy pomocy wody morskiej i aspiratora.
Woda morska do nosa – rodzaje
Pierwszym rodzajem wody morskiej do nosa są preparaty izotoniczne. Mają one ciśnienie osmotyczne odpowiadające ludzkiemu. Dzięki temu doskonale nawilżają nos oraz czyszczą jego powierzchnię. Oprócz nawilżania błony śluzowej zapobiegają infekcjom oraz zapobiegają wysychaniu nosa.
Drugi rodzaj wody morskiej do nosa to woda hipertoniczna. Roztwory tego typu posiadają ciśnienie osmotyczne większe niż w ludzkim organizmie. Ten rodzaj wyciąga wodę z tkanek nosowych, zmniejsza obrzęk nosa i przywraca jego drożność. Preparaty hipertoniczne stosuje się okazjonalnie przy infekcjach. Pewnym obostrzeniem jest stosowanie wody morskiej od 3, 6 czy nawet 36 miesiąca życia. Każdy preparat tego typu ma jasną informację o tym, od jakiego wieku może być podawany.
Woda morska do nosa – jak ją stosować?
Stosowanie wody morskiej do nosa jest proste. Preparaty dostępne są w rozpylaczach. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do pudełka. Następnie — testowo należy rozpylić jedną dawkę wody morskiej, aby sprawdzić, czy aplikator działa poprawnie. Drugim krokiem jest wprowadzenie do nosa aplikatora oraz lekkie odchylenie głowy. Gdy rozpylimy preparat, głowę należy wyprostować, aby ułatwić rozejście się soli morskiej w kanale nosowym. Po zaaplikowaniu dawki roztworu wyciekający płyn można osuszyć chusteczką. Czynność rozpylania roztworu należy wykonać w obu dziurkach. Wodę morską izotoniczną zaleca się stosować po jednej dawce i powtórzyć czynność w zależności od stanu zdrowia..Podczas przyjmowania soli morskiej hipertonicznej należy dostosować dawkowanie zgodnie z informacją na opakowaniu.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021