3 min.
Wścieklizna – objawy u człowieka
Najnowsze
16.04.2021
Wielka Brytania: Niemal 80 przypadków zarażenia groźną odmianą koronawirusa z Indii
16.04.2021
Wskaźnik R dla Polski spadł poniżej jednego – poinformował minister zdrowia. To ważny sygnał dotyczący przebiegu epidemii
16.04.2021
Punkty Szczepień Powszechnych – czym są? Gdzie się zaszczepić?
16.04.2021
Przenieś grę wstępną na inny poziom. 8 miejsc erogennych, których być może jeszcze nie odkryłaś, a warto
16.04.2021
Czy lekarz sam może wybrać, jaką szczepionkę przeciwko koronawirusowi poda pacjentowi? Minister zdrowia wyjaśnia
Nazwa „wścieklizna” wywodzi się od jednego z łatwiej dostrzegalnych objawów tej choroby. Osobnika zakażonego cechuje znaczne podniecenie i agresja (wściekłość). Innym określeniem wścieklizny jest wodowstręt, a to dlatego, że drugim charakterystycznym objawem są mimowolne skurcze mięśni na widok, a nawet sam dźwięk płynącej wody.
Spis treści
Wścieklizna – co to jest?
Wścieklizna jest chorobą wywołaną przez wirus Rabies, który jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale dobrze znosi niskie temperatury i procesy gnilne, dzięki czemu może długo przetrwać w padlinie. Dlatego nosicielami są dzikie zwierzęta drapieżne mające z nią często do czynienia: w Polsce głównie lisy, borsuki i nietoperze.
Wrażliwe na zakażenie są wszystkie ssaki, w mniejszym stopniu ptaki. Od dzikich zwierząt mogą zakazić się nieszczepione psy, koty, konie, bydło, a także gryzonie i zające. Do zakażenia zwierząt i ludzi dochodzi na skutek kontaktu bezpośredniego przez pogryzienie, oślinienie lub (u człowieka rzadkie przypadki) na drodze powietrznej (kropelkowej i pyłowej) gazami pochodzącymi z odchodów nietoperzy.
Najniebezpieczniejsze są pogryzienia w okolicy twarzy, szyi i klatki piersiowej.
Chory człowiek jest zakaźny dla otoczenia. Wirus lokuje się głównie w centralnym układzie nerwowym, ślinie i skórze. Okres wylęgania choroby u człowieka wynosi od czterech do 12 tygodni.
Jakie są objawy wścieklizny?
Początkowe objawy to pieczenie, kłucie, mrowienie w miejscu ugryzienia, a także bóle głowy, gorączka, mdłości i uporczywy kaszel. Następnie pojawia się szybko narastające podniecenie, zaburzenia mowy, omamy wzrokowe i słuchowe. Przy próbach łykania płynów występują bolesne skurcze gardła i krtani. W ostatnim stadium choroba objawia się ciężkim zapaleniem mózgu i rdzenia. Kończy się zgonem.
Jak wygląda leczenie wścieklizny?
Niestety, do dziś nie jest znany lek przeciwko wściekliźnie, dlatego w przypadku osób pogryzionych przez zwierzęta mogące być nosicielami podejmuje się próbę uodpornienia polegającą na podaniu serii szczepionek, a w przypadku ciężkich pogryzień w okolicy głowy, szyi, palców rąk i genitaliów podaje się jednorazowo surowicę przeciwko wściekliźnie i jednocześnie rozpoczyna serię szczepień. Takie działanie należy podjąć możliwie szybko, przed wystąpieniem typowych objawów zakażenia.
Profilaktyka wścieklizny
Działania profilaktyczne polegają na obowiązkowych szczepieniach psów oraz rozrzucaniu szczepionki w lasach i na polach.
Stosuje się również profilaktyczne szczepienia osób mających częsty kontakt z padłą zwierzyną.
Uwaga! Świadectwo szczepienia zwierzęcia nie jest wystarczające do wykluczenia wścieklizny. Psa, który pogryzł człowieka, obserwuje się i w przypadku wystąpienia u niego objawów wścieklizny rozpoczyna się leczenie człowieka, a psa się usypia.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021