Przejdź do treści

Wypadanie płatka zastawki mitralnej – objawy i leczenie. Jak żyć z chorobą Barlowa?

Wypadanie płatka zastawki mitralnej – objawy, leczenie Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Nie wystarczy powiedzieć, że boli brzuch. Lekarka Weronika Błaszczyk podpowiada, co ułatwi właściwą diagnozę
Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie
Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP

Wypadanie płatka zastawki mitralnej jest chorobą serca polegającą na przesunięciu jednego lub obu płatków zastawki mitralnej w stronę lewej komory serca w czasie jej skurczu. Zaburzenie może przebiegać bezobjawowo lub dawać o sobie znać zarówno poprzez fizyczne symptomy, jak i zaburzenia neuropsychiatryczne. Być może towarzysząca ci lękliwość, kaszel i omdlenia to konsekwencja choroby Barlowa?

Na czym polega wypadanie zastawki mitralnej?

Zastawka mitralna jest tą częścią serca, która zapobiega cofaniu się krwi z lewej komory serca do lewego przedsionka organu. Jednym z elementów jej budowy są płatki – przedni i tylny, połączone z pierścieniem mitralnym.

Wypadanie płatka mitralnego, zwane również zespołem (chorobą) Barlowa, jest zaburzeniem, które polega na przesunięciu fragmentu lub całości płatka (lub obu płatków) zastawki mitralnej o nie mniej niż 2 mm poza linię pierścienia mitralnego. Innymi słowy – wypadanie zastawki mitralnej objawia się jej przemieszczaniem do przedsionka serca w czasie skurczu komory serca.

Często stosowany jest podział na formę klasyczną i nieklasyczną tego zaburzenia. O pierwszym z nich mowa, gdy płatek ma grubość większą lub równą 5 mm. Jeśli natomiast płatki zachowują swoją normalną grubość – wówczas mamy do czynienia z postacią nieklasyczną wypadania płatka zastawki mitralnej.

Czym jest spowodowany prolaps zastawki mitralnej?

Wypadanie zastawki serca diagnozuje się u około 1–2,5% populacji. U osób zdrowych przedni i tylny płatek przylegają do siebie. W związku z tym w czasie pracy skurczowej serca nie przemieszczają się one do przedsionka. Uniemożliwia to także sprawne działanie aparatu podzastawkowego. W przypadku zespołu wypadania płatka zastawki dwudzielnej ma miejsce zmiana struktury płatków i zaburzenie ich naturalnych czynności lub nieprawidłowości w działaniu aparatu podzastawkowego.

Choroba może mieć charakter dziedziczny dlatego, jeśli twoi dziadkowie lub rodzice zmagali się z niedomykalnością zastawki mitralnej – objawy tej choroby możesz również zauważyć u siebie (choć nie jest to jednoznaczne). Ryzyko rozwoju choroby wzrasta również wraz z wiekiem. Nie ma jednak związku z płcią – występuje z jednakową częstotliwością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Duże czerwone serce i zwinięty stetoskop

Pierwotne wypadanie płatka zastawki dwudzielnej

Pierwotny prolaps mitralny dotyczy nieprawidłowości budowy płatka lub płatków zastawki mitralnej. Są to zmiany zwyrodnieniowe (tzw. zwyrodnienie śluzakowate), które powodują pogrubienie zarówno samych płatków zastawki mitralnej, jak i nici ścięgnistych. Ponadto płatki zwiększają również swoją powierzchnię, a nici ścięgniste się wydłużają. Może pojawić się też wypadanie płatka zastawki mitralnej z falą zwrotną (tzw. ruch cepowaty). Ma to miejsce, gdy dojdzie do zerwania nici ścięgnistej i tym samym ciężkiej niedomykalności mitralnej.

Wtórne wypadanie płatka zastawki dwudzielnej

Wtórne wypadania zastawki mitralnej dotyczy dysproporcji między zastawką mitralną a komorą serca. Może być również powiązane ze współistniejącymi chorobami tkanki łącznej, w tym przede wszystkim z zespołem Marfana. Zaburzenie we wtórnej postaci diagnozowane jest także przy ostrym zapaleniu wsierdzia i chorobie niedokrwiennej serca (u chorych po przebytym zawale serca).

Choroby serca - rodzaje, objawy i przyczyny najczęstszych z nich

Wypadanie płatka zastawki mitralnej (zespół Barlowa) – objawy

Zespół wypadania płatka zastawki dwudzielnej objawiać się może:

 • bólami w okolicy serca,
 • kołataniem serca,
 • arytmią serca,
 • zawrotami głowy,
 • zasłabnięciami lub utratą przytomności,
 • dusznościami,
 • zmniejszoną wydolnością fizyczną,
 • utratą masy ciała,
 • kaszlem.

Dość ciekawe są neuropsychiatryczne objawy zespołu Barlowa. Nerwica, stany lękowe, nadmierne pobudzenie emocjonalne i napady paniki – wszystko to może wskazywać na wypadanie płatka zastawki mitralnej. 

Chorzy z zespołem Barlowa częściej doświadczają przejściowego niedokrwienia mózgu lub udaru mózgu. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze dolegliwości związane z chorobą są mocno odczuwalne. Niekiedy zaburzenie to ma charakter bezobjawowy. Nie dziwi więc, że rozpoznanie odbywa się nierzadko przypadkowo podczas wykonywania echa serca, zleconego przez specjalistę z zupełnie innej przyczyny.

chore serce

Niedomykalność zastawki mitralnej – skutki uboczne

Zwiększenie grubości płatków zastawki mitralnej powyżej 5 mm podwyższa ryzyko wystąpienia groźnych dla życia i zdrowia powikłań aż czternastokrotnie. Zalicza się do nich:

 • infekcyjne zapalenie wsierdzia,
 • nagły zgon serca,
 • niedokrwienie mózgu,
 • niedomykalność mitralną,
 • migotanie przedsionków,
 • nadciśnienie tętnicze.

Wypadanie płatka zastawki – metody diagnozy

Podstawą do rozpoznania wypadania zastawki mitralnej – poza wywiadem – jest badanie osłuchiwania. O chorobie świadczą charakterystyczne kliki i szmery w czasie skurczu serca. Bez względu na wynik osłuchiwania konieczne jest także wykonanie dalszej diagnostyki. Brak opisanych wyżej objawów może być bowiem wynikiem przyjęcia pozycji siedzącej przez pacjenta podczas badania.

Wiele cennych informacji może dostarczyć badanie echokardiograficzne dwuwymiarowe (tzw. echo serca). Warto jednak pamiętać, że u wielu chorych obraz będzie prawidłowy. W przypadku osób, które odczuwają charakterystyczne dla wypadania płatka zastawki mitralnej objawy – zaobserwować można natomiast nieswoiste zmiany w odczycie elektrokardiogramu.  Wykonując badanie dopplerowskie, można stwierdzić falę niedomykalności zastawki mitralnej. Warto również wykonać badanie RTG klatki piersiowej, zwłaszcza u osób z przewlekłą postacią choroby, ponieważ zwykle lewa komora jest wówczas większa.

badanie Dopplera - lekarz robi usg nogi

Leczenie – jakie leki na wypadanie płatka zastawki mitralnej?

U cierpiących na wypadanie zastawki mitralnej często diagnozuje się niedobory magnezu. Z tego też względu chorym przepisuje się leki z magnezem w celu uzupełnienia tego mikroelementu. Często przyjmują również beta-blokery, których zadaniem jest nie tylko zmniejszenie częstotliwości skurczów serca, ale też poprawa ukrwienia mięśnia sercowego. 

Dla efektywnego leczenia konieczna jest stała kontrola kardiologa, który wskaże właściwe postępowanie w celu złagodzenia objawów (jeśli takie występują). Kontakt z kardiochirurgiem jest natomiast konieczny, by wykonać operację zastawki mitralnej.

Źródła:

 1. Z. Gąsior, P. Pysz i in. Elementarz echokardiograficzny wad serca: wypadanie płatka lub płatków zastawki mitralnej, „Kardiologia po Dyplomie” t. 8, nr 5, s. 25–29.
 2. B. Juzal, M. Dłużeniewska, Wypadanie płatka zastawki mitralnej, „Kardiologia w Praktyce” 2007, vol. 1, nr 3, s. 117–123.
 3. A. Tyrka, G. Kopeć, Jak działają beta-blokery?, https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/leczenie/62378,beta-blokery (dostęp: 16.03.2022).
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

ADHD u dorosłych dwukrotnie zwiększa ryzyko zawału i udaru. Zaskakujące doniesienia naukowców

Lekarze w trakcie operacji pacjenta

Serca od świni przeszczepiono dwóm osobom. To kolejny przełom w transplantologii

6-latek zmarł na zawał serca / istock

6-latek zmarł na zawał serca. Wypił napój energetyczny pozostawiony przez rodziców na stole

STEMI – przyczyny i objawy zawału STEMI, postępowanie

Tachykardia zatokowa – co to jest, objawy, czy jest groźna?

Badania kliniczne – bezpieczeństwo i zasady. Czy każdy może poddać się testom klinicznym?

Próba Valsalvy – na czym polega i jak ją wykonać?

Lekarze na sali operacyjnej

Zmarł pierwszy pacjent z przeszczepionym sercem genetycznie zmodyfikowanej świni

Kobieta

„Zespół złamanego serca”. Coraz więcej przypadków choroby podczas pandemii COVID-19

Co dziesiąty zawał serca w Polsce dotyczy osoby przed 45 rokiem życia

Coraz młodsi Polacy mają zawał. Co robimy źle?

Serce: 5 sygnałów ostrzegawczych

cynamon

5 powodów, by pokochać cynamon

Pomiar rytmu serca

Zaburzenia rytmu serca (arytmia) – objawy, przyczyny, leki

Kobieta z zawałem serca podtrzymuje się ogrodzenia

Zawał serca – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc w zawale serca

Mężczyzna z nadciśnieniem tętniczym mierzy swoje ciśnienie

Nadciśnienie – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Choroby serca - rodzaje, objawy i przyczyny najczęstszych z nich

Choroby serca – rodzaje, objawy i przyczyny najczęstszych z nich

Czy można umrzeć z przepracowania? Odpowiada lek. Ewa Stawiarska

„Tak, można umrzeć z przepracowania. I są na to dowody naukowe” – podkreśla lek. Ewa Stawiarska

Na wizytę do kardiologa trzeba zaczekać prawie 3 miesiące dłużej niż przed pandemią - wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. To nie jedyny smutny wniosek badań

Na wizytę do kardiologa trzeba zaczekać prawie 3 miesiące dłużej niż przed pandemią – wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. To nie jedyny smutny wniosek z badań

Kobieta wybiera dietę miażdżycową

Miażdżyca – co to jest, objawy, przyczyny, leczenie, dieta

Idiopatyczne częstoskurcze komorowe – charakterystyka

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski: zbyt często jest tak, że pacjentki myślą „Jestem przecież kobietą, do tego młodą, to nie może być zawał”

Mruki sercowe – czym się charakteryzują i kiedy występują?

Rewaskularyzacja laserowa – wskazania, przygotowanie, przebieg

Ubytek przegrody przedsionkowej (ASD) – objawy wady serca

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

×