Przejdź do treści

Zapalenie oskrzeli

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii
Kobieta podczas USG
Punkt Profilaktyki Intymnej zarejestrował 150 kobiet w ciągu pierwszego tygodnia
Anna Tatarska: To mit, że rak piersi dopada panie po 60-tce. Młode cycki też chorują
łysakoebita bez włosów po mastektomii
H&M wypuścił staniki dla kobiet po mastektomii

Zapalenie oskrzeli to stan zapalny błony śluzowej oskrzeli. Najczęściej towarzyszy przeziębieniu lub grypie. Zmiana chorobowa wpływa na wzmożoną produkcję śluzu, który staje się świetną pożywką dla wnikających do oskrzeli drobnoustrojów.

Przy zapaleniu oskrzeli rozróżniamy dwa rodzaje dolegliwości: wywoływane przez wirusy i bakterie zapalanie ostre oraz przewlekły stan zapalny wywoływany przez takie zmiany chorobowe, jak alergia, astma czy choroba płuc. Zapalenie oskrzeli może występować także na skutek palenia papierosów lub długotrwałego kontaktu z zanieczyszczeniami powietrza (opary chemiczne, dym).

Objawy to bolesny i uporczywy kaszel z odkrztuszaniem plwociny, gorączka, duszności oraz świszczący oddech spowodowany zwężeniem oskrzeli. Niekiedy pojawia się także ból lub ucisk w klatce piersiowej. Chorobie towarzyszy ogólne osłabienie organizmu. Osoby z dolegliwościami powinny zgłosić się do internisty lub lekarza rodzinnego. Nieleczone zapalenie oskrzeli może przerodzić się w zapalenie płuc lub prowadzić do niebezpiecznej dla człowieka rozedmy płucnej, która polega na rozdęciu pęcherzyków płucnych.

Leczenie zapalenia oskrzeli opiera się na kuracji antybiotykowej. W zależności od rodzaju kaszlu stosuje się także syropy wykrztuśne lub przeciwkaszlowe. Podwyższoną temperaturę zwalczamy lekami przeciwgorączkowymi. Choremu zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek. Należy przyjmować dużą ilość płynów. Pomocne bywają także inhalacje z gorącej wody. Nie można palić.

Zapobiegać zapaleniu oskrzeli możemy przede wszystkim przez unikanie przeziębienia i grypy. Należy ograniczyć wszystko, co zmniejsza naszą odporność na infekcje – nadmierny stres, przemęczenie, braku snu. Powinniśmy zażywać witaminy i po prostu dbać o siebie. Osoby palące powinny zastanowić się nad rzuceniem szkodliwego dla ich zdrowia i płuc (w tym oskrzeli) nałogu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy