Przejdź do treści

Zez

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
matka trzymająca dłoń dziecka
Coraz większa ilość cesarek
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne?
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
smutna kobieta
Czy kobiecy gniew może być zdrowy?

Zez, czyli choroba zezowa, to nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych, któremu towarzyszą zaburzenia widzenia. Zez może dotyczyć tylko jednego oka lub występować naprzemiennie, raz w jednym, raz w drugim oku.
Prawidłowe ustawienie gałek ocznych umożliwia patrzenie na dany przedmiot obydwoma oczami jednocześnie, dzięki czemu na siatkówkach oczu powstają obrazy umożliwiające przestrzenne widzenie. Odchylenie gałki od prawidłowej osi sprawia, że możliwe jest prawidłowe widzenie tylko jednym okiem. Oko „zezujące” nie odbiera prawidłowo wrażeń wzrokowych, gdyż obraz powstaje nie na środku siatkówki, lecz na jej obwodzie, co powoduje podwójne widzenie.
Choroba zezowa spowodowana jest wadliwą pracą mięśni okoruchowych i w zależności od tego, które mięśnie nie pracują prawidłowo, stwierdza się zeza zbieżnego (jedna lub obie gałki oczne kierują się do środka) lub rozbieżnego (jedna lub obie gałki oczne kierują się na zewnątrz). W zezie naprzemiennym najczęściej zachowana jest ostrość widzenia obu oczu, w zezie jednego oka zezujące oko ma najczęściej obniżoną ostrość widzenia. Gdy wada nie jest długo korygowana, może dojść do niedowidzenia.
Przyczyny zeza mogą być różne. W dzieciństwie najczęściej jest on skutkiem przebytych chorób, które zaburzają prawidłowy rozwój widzenia.

W wieku dorosłym zez może powstać na skutek nieleczonych wad wzroku i niedowidzenia jednym okiem, wskutek zaćmy, chorób siatkówki i lub nerwu wzrokowego.
Zezy porażenne to odrębna grupa, w której zez spowodowany jest porażeniem mięśni okoruchowych. Może do niego dojść wskutek stanu zapalnego, zatruć i chorób układu nerwowego.
Leczenie zeza polega na zastosowaniu szkieł korekcyjnych, zlikwidowaniu ewentualnego niedowidzenia, wytworzeniu widzenia obuocznego i odtworzeniu prawidłowego ustawienia oczu. Bardzo ważne jest, zwłaszcza w przypadku dzieci, aby leczenie przeprowadzić jak najwcześniej.
Wyleczony zez przed zakończeniem szóstego roku życia zwykle nie pozostawia żadnych śladów ani w ustawieniu gałek ocznych, ani w sposobie widzenia. Leczenie przeprowadzone po dziesiątym roku życia może dać dobry efekt kosmetyczny, ale rzadko prowadzi do odzyskania prawidłowego widzenia. Jeśli stosowanie okularów nie daje dobrych rezultatów, przeprowadza się leczenie ortopedyczne polegające na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń w odpowiednio wyposażonej pracowni.
Uzupełnieniem leczenia jest często zabieg operacyjny pozwalający przywrócić równowagę mięśniową w poruszaniu gałką oczną.
Leczenie zeza u osób dorosłych polega najczęściej na leczeniu przyczyn zeza oraz likwidacji zaburzeń ostrości widzenia.
Zez ma dla samopoczucia osób nim dotkniętych ogromne znaczenie – defekt jest widoczny, a brak widzenia obuocznego wyklucza pracę w niektórych zawodach i uniemożliwia wykonywanie precyzyjnych czynności wymagających widzenia przestrzennego.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy