Przejdź do treści

Zgaga – objawy. Czy zgaga może być objawem ciąży?

kobieta, która ma problem z bolących brzuchem
Fot. nikodash / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
10 rzeczy, które możesz zrobić, aby łatwiej osiągnąć orgazm
Orgazm? Proszę bardzo! Poznaj 10 sposobów, aby łatwiej go osiągnąć
zakochana para
„Nieszczerość tylko pozornie oszczędza komuś przykrości. W rzeczywistości dostarcza jej w nadmiarze, ale z opóźnionym zapłonem”. O szczerości w relacjach rozmawiamy z psycholog Katarzyną Łapińską
Desery
Szefowie kuchni kontra rak piersi. Pink Pudding Challenge promuje zdrowe jedzenie i zapobiega nowotworom
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie
„Cała prawda o programie SZMATA 4+” – obrzydliwy mem, który uderza we wszystkie matki

Zgaga sama w sobie jest objawem i dolegliwością, jednak mogą jej towarzyszyć także inne objawy kliniczne. Czasami pojedynczy incydent zgagi należy różnicować z zawałem mięśnia sercowego, ponieważ objawy zgłaszane przez pacjentów są bardzo podobne.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Zgaga to uczucie pieczenia za mostkiem, które powstaje na skutek cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Przyczyn może być wiele, jednak najczęściej podłożem zgagi jest choroba refluksowa przełyku. Ze względu na rozluźniony dolny zwieracz przełyku treść z żołądka przechodzi do przełyku, który nie jest przygotowany do radzenia sobie z takim środowiskiem. Tym samym szybko tworzą się w nim zmiany zapalne, a nawet przednowotworowe w postaci przełyku Barreta. Zgaga to także częsta dolegliwość w ciąży.

Zgaga – objawy

Zgaga to objaw sam w sobie, jednak mogą jej towarzyszyć objawy dodatkowe w postaci bólu w nadbrzuszu lub w klatce piersiowej, uczucie palenia w przełyku, dyskomfort po jedzeniu bądź puste, kwaśne odbijanie. Czasami osoby ze zgagą mają wrażenie, że pokarm stoi im w przełyku. Ze względu na to, że zgaga może pojawić jako jednorazowy incydent, to ból w klatce piersiowej powinien być zawsze różnicowany z objawami zawału serca. Jeśli objawy zgagi nawracają i nie ustępują po leczeniu dostępnymi bez recepty lekami, warto skonsultować się z lekarzem.

Czego objawem jest zgaga?

Zgaga jest głównym objawem choroby refluksowej przełyku. Jednak objaw zgagi może pojawić się na skutek spożycia niektórych pokarmów – np. mocnej kawy lub czarnej herbaty, alkoholu, cytrusów, tłustych potraw, czekolady. Może wystąpić także na skutek palenia papierosów. Najczęściej zgaga pojawia bezpośrednio po zjedzeniu obfitego posiłku i położeniu się płasko na plecach. Do pojawienia się zgagi predysponuje też nagły wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co ma miejsce po wysiłku fizycznym wykonywanym bezpośrednio po zjedzeniu obfitego posiłku, przy nasilonym kaszlu bądź parciu na stolec. Czynnikiem predysponującym do zgagi jest również otyłość. Bardzo często ciąża daje objawy dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego, do których należy właśnie zgaga. Wśród rzadszych przyczyn zgagi wymienia się przepuklinę rozworu przełykowego.

Zgaga – objaw ciąży?

Trudno traktować zgagę jako objaw ciąży, choć fakt, że młoda kobieta w wieku prokreacyjnym nagle zaczyna mieć zgagę i inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak np. nudności, może to świadczyć o wysokim poziomie progesteronu we krwi, który działa rozluźniająco na dolny zwieracz przełyku. W ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, dość często występują nudności czy wymioty, a to z kolei podrażnia przełyk i powoduje zgagę. Nie jest to jednak objaw swoisty we wczesnej ciąży, ale może stanowić pewnego rodzaju wskazówkę. Zgaga w ciąży nasila się szczególnie w ostatnim trymestrze. Mechanizm jej powstawania jest właściwie taki sam jak w przypadku znacznej otyłości brzusznej – dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Z każdym kolejnym tygodniem ciąży macica powiększa się, a jej dno sięga coraz wyżej w jamie brzusznej, uciskając na sąsiadujące odcinki przewodu pokarmowego. Wysoki poziom progesteronu wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich i zwolnienie perystaltyki przewodu pokarmowego, a to z kolei generuje zaparcia i zgagę.

Zobacz także

Objawy zgagi a zawał serca

Zgaga może dotknąć osoby w każdym wieku. Czasami pojawia się jako pojedynczy incydent, zupełnie niespodziewanie. Nie zawsze towarzyszy jej typowy ból nadbrzusza lub niesmak w ustach, czyli objawy, które bezsprzecznie wskazują, że to właśnie zgaga. Zdarza się, że zgaga powoduje silne palenie za mostkiem, które przybiera formę rozlaną, przez co chory zgłasza rozległy ból w klatce piersiowej. Taki pojedynczy incydent może powodować niepokój u chorego, któremu trudno jest odróżnić ból wieńcowy od bólu wynikającego ze zgagi.

Zgaga u niemowlaka

Trudno mówić o zgadze u niemowląt, gdyż zgaga stanowi subiektywne odczucie. Z pewnością jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że noworodki i niemowlęta mają niedojrzały dolny zwieracz przełyku, stąd niemal zawsze pojawia się u nich przejściowy refluks. Powoduje to u dziecka ulewanie i dyskomfort, który można przyrównać do zgagi u dorosłych. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, dziecko nie powinno być kładzione płasko bezpośrednio po jedzeniu. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie specjalnych zagęstników pokarmu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Tabletki na drewnianej dużej łyżce

Neuroleptyki – wskazania, rodzaje oraz działanie leków przeciwpsychotycznych. Jakie zaburzenia się nimi leczy?

Olulista wykonuje pacjentce badanie okulistyczne

Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie schorzenia?

Lekarz pokazuje mężczyźnie zdjęcie rentgenowskie kręgoslupa

Zwyrodnienie kręgosłupa – obraz choroby, przyczyny i leczenie. Jakimi ćwiczeniami można spowolnić rozwój choroby?

Wykrzywione dłonie starszej kobiety

Jak wygląda choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoartroza wielostawowa, gonartroza, koksartroza i inne

Kobieta w szarej bluzce leży na łóżku z termoforem

Jaka jest przyczyna tworzenia się skrzepów podczas okresu i o czym to świadczy? Czy okres ze skrzepami jest groźny?

Kobieta stoi przed lustrem i trzyma się jedną ręką za skroń, a drugą pod okiem

Neuropatia obwodowa – jakie są jej przyczyny i objawy? Leczenie obwodowych bólów neuropatycznych

Lekarka oglądająca zdjęcie roentgenowskie płuc.

Co to jest niedodma płuc? Objawy, diagnostyka obrazowa, leczenie. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia

oko kobiety wpisane w różne algorytmy

Irydologia, czyli czytanie zdrowia z oczu. Na czym polega ta metoda i gdzie wykonać takie badanie?

Kobieta cierpiąca na otosklerozę podczas badania laryngologicznego.

Otoskleroza – leczenie operacyjne i zachowawcze, objawy choroby

Kobieta odczuwająca szum w głowie trzyma się za skronie.

Co oznacza ciągły szum w głowie? Przyczyny i postępowanie lecznicze

Dwóch lekarzy za pomocą przyrządów chirurgicznych wykonuje operację

Osteotomia – w czym kryje się sekret zabiegu chirurgicznego? Jakie są wskazania do rekonstrukcji kości i stawów?

Lekaż badający dłoń pokrytą brodawkami płaskimi.

Czym są brodawki płaskie? Jakie są przyczyny powstawania oraz jakie są sposoby ich leczenia?