Przejdź do treści

Zgaga – objawy. Czy zgaga może być objawem ciąży?

kobieta, która ma problem z bolących brzuchem
Fot. nikodash / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej”. Nie przejmuj się wystającym brzuchem! Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego to jest zdrowe
istockphoto.com
Chcesz schudnąć? Poznaj 6 zaskakujących trików
Adidas
Adidas Originals wraz z Pharrellem Williamsem i znanymi w środowisku feministycznym działaczkami walczą o prawa kobiet
pexels.com
Często kłócisz się z partnerem? Sprawdź 6 sposobów na to, by wymiana zdań wyszła wam na dobre
Fitness dla oczu. Wypróbuj tych ćwiczeń i ciesz się dobrym wzrokiem przez lata

Zgaga sama w sobie jest objawem i dolegliwością, jednak mogą jej towarzyszyć także inne objawy kliniczne. Czasami pojedynczy incydent zgagi należy różnicować z zawałem mięśnia sercowego, ponieważ objawy zgłaszane przez pacjentów są bardzo podobne.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Zgaga to uczucie pieczenia za mostkiem, które powstaje na skutek cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Przyczyn może być wiele, jednak najczęściej podłożem zgagi jest choroba refluksowa przełyku. Ze względu na rozluźniony dolny zwieracz przełyku treść z żołądka przechodzi do przełyku, który nie jest przygotowany do radzenia sobie z takim środowiskiem. Tym samym szybko tworzą się w nim zmiany zapalne, a nawet przednowotworowe w postaci przełyku Barreta. Zgaga to także częsta dolegliwość w ciąży.

Zgaga – objawy

Zgaga to objaw sam w sobie, jednak mogą jej towarzyszyć objawy dodatkowe w postaci bólu w nadbrzuszu lub w klatce piersiowej, uczucie palenia w przełyku, dyskomfort po jedzeniu bądź puste, kwaśne odbijanie. Czasami osoby ze zgagą mają wrażenie, że pokarm stoi im w przełyku. Ze względu na to, że zgaga może pojawić jako jednorazowy incydent, to ból w klatce piersiowej powinien być zawsze różnicowany z objawami zawału serca. Jeśli objawy zgagi nawracają i nie ustępują po leczeniu dostępnymi bez recepty lekami, warto skonsultować się z lekarzem.

Czego objawem jest zgaga?

Zgaga jest głównym objawem choroby refluksowej przełyku. Jednak objaw zgagi może pojawić się na skutek spożycia niektórych pokarmów – np. mocnej kawy lub czarnej herbaty, alkoholu, cytrusów, tłustych potraw, czekolady. Może wystąpić także na skutek palenia papierosów. Najczęściej zgaga pojawia bezpośrednio po zjedzeniu obfitego posiłku i położeniu się płasko na plecach. Do pojawienia się zgagi predysponuje też nagły wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co ma miejsce po wysiłku fizycznym wykonywanym bezpośrednio po zjedzeniu obfitego posiłku, przy nasilonym kaszlu bądź parciu na stolec. Czynnikiem predysponującym do zgagi jest również otyłość. Bardzo często ciąża daje objawy dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego, do których należy właśnie zgaga. Wśród rzadszych przyczyn zgagi wymienia się przepuklinę rozworu przełykowego.

Zgaga – objaw ciąży?

Trudno traktować zgagę jako objaw ciąży, choć fakt, że młoda kobieta w wieku prokreacyjnym nagle zaczyna mieć zgagę i inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak np. nudności, może to świadczyć o wysokim poziomie progesteronu we krwi, który działa rozluźniająco na dolny zwieracz przełyku. W ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, dość często występują nudności czy wymioty, a to z kolei podrażnia przełyk i powoduje zgagę. Nie jest to jednak objaw swoisty we wczesnej ciąży, ale może stanowić pewnego rodzaju wskazówkę. Zgaga w ciąży nasila się szczególnie w ostatnim trymestrze. Mechanizm jej powstawania jest właściwie taki sam jak w przypadku znacznej otyłości brzusznej – dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Z każdym kolejnym tygodniem ciąży macica powiększa się, a jej dno sięga coraz wyżej w jamie brzusznej, uciskając na sąsiadujące odcinki przewodu pokarmowego. Wysoki poziom progesteronu wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich i zwolnienie perystaltyki przewodu pokarmowego, a to z kolei generuje zaparcia i zgagę.

Zobacz także

Objawy zgagi a zawał serca

Zgaga może dotknąć osoby w każdym wieku. Czasami pojawia się jako pojedynczy incydent, zupełnie niespodziewanie. Nie zawsze towarzyszy jej typowy ból nadbrzusza lub niesmak w ustach, czyli objawy, które bezsprzecznie wskazują, że to właśnie zgaga. Zdarza się, że zgaga powoduje silne palenie za mostkiem, które przybiera formę rozlaną, przez co chory zgłasza rozległy ból w klatce piersiowej. Taki pojedynczy incydent może powodować niepokój u chorego, któremu trudno jest odróżnić ból wieńcowy od bólu wynikającego ze zgagi.

Zgaga u niemowlaka

Trudno mówić o zgadze u niemowląt, gdyż zgaga stanowi subiektywne odczucie. Z pewnością jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że noworodki i niemowlęta mają niedojrzały dolny zwieracz przełyku, stąd niemal zawsze pojawia się u nich przejściowy refluks. Powoduje to u dziecka ulewanie i dyskomfort, który można przyrównać do zgagi u dorosłych. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, dziecko nie powinno być kładzione płasko bezpośrednio po jedzeniu. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie specjalnych zagęstników pokarmu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Wino – wiesz, ile możesz wypić? Sprawdź, zanim sięgniesz po kieliszek

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

istockphoto.com

Serce: 5 sygnałów ostrzegawczych

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

papierosy

Co papierosy robią z układem krążenia?

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

Zgaga – jak jej uniknąć? Poznaj kilka sposobów

5-10-8 – prosta zasada zdrowego serca

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka