Przejdź do treści

Zgaga

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Meghan Markle jest w ciąży. Poinformował Pałac Kensington
Marta Frej dla Hello Zdrowie!
trójka niemowlaków na łóżku
Mama trojaczek zawiedziona swoim poporodowym brzuchem
Marihuana
Medyczna marihuana zalegalizowana w Wielkiej Brytanii
Kobieta podczas USG
Punkt Profilaktyki Intymnej zarejestrował 150 kobiet w ciągu pierwszego tygodnia

Nazywana również nadkwasotą, ale to niewłaściwa nazwa, gdyż nadkwaśność soku żołądkowego nie jest wcale warunkiem wystąpienia zgagi. Równie często zgaga może mieć miejsce przy normalnej i obniżonej kwaśności.

Objawem zgagi jest uczucie pieczenia lub palenia za mostkiem. Pieczenie zwykle promieniuje z nadbrzusza ku górze, do szyi, a czasem również do pleców, barków, karku i szczęk. Czasem łączy się z napływaniem do ust piekącego płynu. Jest to objaw podrażnienia lub zapalenia przełyku, a sprzyja mu niewydolność (polegająca na nieszczelności dolnego zwieracza przełyku). To zjawisko określane jest mianem refluksu (zarzucania) żołądkowo-przełykowego.

 Czynnikami wywołującymi zgagę są najczęściej niektóre pokarmy, przeważnie cierpkie, kwaśne, nadmiernie słodkie, a także używki takie jak kawa, papierosy, alkohol. Niektórzy ludzie mogą reagować na takie składniki pokarmowe jak tłuszcze, czekolada, mięta pieprzowa, inni źle znoszą surowe potrawy o dużej zawartości błonnika i owoce drobnopestkowe. Zgagę mogą też spowodować niektóre leki (np. polopiryna), jak również praca w pozycji pochylonej, zwłaszcza jeśli połączona jest z dźwiganiem ciężkich przedmiotów. Dolegliwość ta jest też utrapieniem osób z nadwagą i chorych na cukrzycę.

 Ulgę w walce ze zgagą przynosi zmiana diety i nawyków żywieniowych. Zaleca się spożywanie posiłków najpóźniej dwie–trzy godziny przed snem. Cierpiącym na zgagę spowodowaną nadkwaśnością treści żołądkowej pomóc mogą leki (często dostępne bez recepty) na bazie wapnia, glinu, magnezu i kwasu alginowego. Te środki przynoszą szybką ulgę i uchodzą za preparaty bezpieczne, jednak ich wadą jest krótkotrwały efekt oraz konieczność częstego przyjmowania. Lepszymi okazują się leki hamujące wydzielanie kwasu solnego poprzez blokowanie receptorów histaminowych. Dodatkowo można stosować leki wspomagające kurczliwość przewodu pokarmowego, a w efekcie zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia refluksu.

Jeśli wszystkie te działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczne może być leczenie zabiegowe.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

5 prostych patentów na poprawę trawienia

5 prostych patentów na poprawę trawienia

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

Kalorie odstaw na bok

Kalorie odstaw na bok

Dieta eliminacyjna

Dieta bogatoresztkowa

Dieta lekkostrawna

Dieta bezlaktozowa

Dieta bezglutenowa

Odwrócona piramida

Odwrócona piramida