Przejdź do treści

Androstendion – rola w organizmie, normy i interpretacja. Kiedy badać poziom hormonu?

Androstendion - rola w organizmie, normy i interpretacja Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Czekasz na okres, a on cały czas nie nadchodzi? Możliwych powodów jest znaczenie więcej niż ciąża
Ciemno, zimno i smutno, czyli depresja sezonowa. „To nie jest zwykła jesienna chandra” – podkreśla Milena Wojnarowska. Jak odróżnić oba te stany?
Lara Gessler o życiu z ortoreksją: „Wpadałam w panikę, kiedy miałam pięć, a nie sześć migdałów na śniadanie”
Samobadanie piersi pod prysznicem? Aga Szuścik tłumaczy, dlaczego nie jest to najlepszy wybór
„Ale jak ja niby mam panią zbadać?”. Czyli co słyszą w gabinetach ginekologicznych osoby z niepełnosprawnościami

Androstendion to hormon steroidowy syntetyzowany przez nadnercza pod wpływem hormonu adrenokortykotropowego ACTH. Hormon wydzielany jest także przez jądra i jajniki. Androstendion jest prekursorem dla męskich i żeńskich hormonów płciowych, zatem nadmiernej syntezie tego hormonu towarzyszy hiperandrogenizm – zbyt wysoki poziom męskich hormonów płciowych.

Rola androstendionu w organizmie

Androstendion to hormon steroidowy, który jest najważniejszym prekursorem hormonów płciowych – męskich androgenów oraz żeńskich estrogenów. Działanie biologiczne samego androstendionu jest słabe, znacznie silniej działają hormony płciowe powstałe w efekcie konwersji androstendionu. Z tego hormonu powstają takie hormony płciowe jak testosteron, estradiol oraz estron. Żeńskie hormony płciowe (estrogeny) odpowiadają za rozwój żeńskich cech płciowych, rozwój płciowy, pojawienie się libido. Regulują przebieg cyklu menstruacyjnego. Estrogeny u mężczyzn odpowiadają za metabolizm kostny, mają także wpływ na przebieg procesu dojrzewania plemników. Męskie hormony płciowe, w tym testosteron warunkują rozwój narządów płciowych i cech płciowych, podtrzymują libido i funkcje seksualne. Testosteron u kobiet wspomaga funkcjonowanie układu sercowo – naczyniowego, zwiększa gęstość kości oraz wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy i cholesterolu we krwi.

Wydzielanie androstendionu różni się na przestrzeni doby – najwyższe stężenie hormonu we krwi stwierdzane jest w godzinach porannych, a najmniejsze jest w nocy. Wydzielanie androstendionu zmienia się także wraz z wiekiem. Poczynając od siódmego roku, wydzielanie hormonu stopniowo wzrasta, a po 30 roku życia zaczyna powoli maleć.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Estrogeny i ich rola w organizmie

Androstendion – kiedy badać poziom hormonu?

Oznaczanie poziomu androstendionu we krwi wykonywane jest wówczas, gdy podejrzewane są zaburzenia pracy nadnerczy, takie jak:

Oznaczenie androstendionu może być wykonane wówczas, gdy występują objawy hiperandrogenizmu, czyli zbyt wysokiego poziomu męskich hormonów płciowych. Objawia się on nieco inaczej u kobiet i u mężczyzn. Zbyt wysoki poziom androgenów u mężczyzn może prowadzić do spadku libido, a także wzmocnienia takich męskich cech jak silne owłosienie ciała, wzmożona muskulatura czy niski tembr głosu.

Jedną z najbardziej charakterystycznych oznak wzrostu poziomu androstendionu u kobiet jest trądzik hormonalny. Jak wygląda taki trądzik? Zazwyczaj ma charakter czerwonych, ropnych zmian zlokalizowanych przede wszystkim na linii żuchwy, brody i szyi. Podejrzenie zbyt wysokiego poziomu androgenów u kobiet mogą nasunąć także następujące objawy:

  • łysienie androgenowe, cechujące się wzmożonym wypadaniem włosów nad czołem i na czubku głowy;
  • pojawienie się obfitego owłosienia na ciele, także na klatce piersiowej, brzuchu czy twarzy;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • spadek libido.
kuracja hormonalna

Badanie androstendionu – przygotowanie, przebieg i cena

Oznaczenie poziomu androstendionu wykonywane jest w próbce żylnej. Przygotowanie do badania sprowadza się do pozostawania na czczo, co oznacza, że badanie wykonywane jest rano, po co najmniej 12 godzinach od ostatniego posiłku. Warto unikać intensywnego wysiłku fizycznego w dniu poprzedzającym badanie. Kobiety powinny udać się na badanie androstendionu tydzień przed miesiączką lub tydzień po niej.

Jakie badania na trądzik i inne objawy hiperandrogenizmu warto jeszcze wykonać? Wskazane jest jednoczesne oznaczenie poziomu FSH i LH, badanie DHEA oraz DHEA – S. Ile kosztują te badania hormonalne? Cena oznaczenia androstendionu to kilkadziesiąt złotych, z podobnym kosztem należy się liczyć, badając inne hormony płciowe. Czas oczekiwania na wynik to zazwyczaj kilka – kilkanaście dni.

dziewczyna, różowe włosy, pozbyła się trądziku

Androstendion – normy i interpretacja wyników

Wyniki badania androstendionu różnią się u kobiet i mężczyzn. Prawidłowy poziom hormonu u kobiet to 1,4 – 9,4 nmol/ l, czyli 40 – 270 ng/ dl. Z kolei wartości prawidłowe u mężczyzn mieszczą się w przedziale 2,8 – 9,8 nmol/ l, co odpowiada 80 – 280 ng/ dl.

Wysokie stężenie androstendionu wynika z nadmiernej syntezy nadnerczowej lub gonadalnej tego związku. Podwyższony poziom androstendionu może wskazywać na:

Jak obniżyć androstendion? Konieczne jest wyeliminowanie choroby podstawowej, przebiegającej ze zwiększonym stężeniem tego hormonu. Poziom androstendionu poniżej normy może świadczyć o niedoczynności kory nadnerczy lub wygasaniu czynności jajników u kobiet.

Źródła:

  1. Rudnicka E., Kunicki M., Radowicki S., Stężenie hormonów androgennych oraz 17-hydroksyprogesteronu w surowicy krwi a wzorzec miesiączkowania u pacjentek z zespołem policystycznych jajników; Ginekol Pol, 2010, 81, 745 – 749.
  2. Wallach J., Interpretacja badań laboratoryjnych; MediPage, 2011.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Antykoagulant toczniowy – czym jest, diagnostyka, cena badań 

17 hydroksyprogesteron – funkcje, badanie, normy i cena. Jakie są objawy podwyższonego i obniżonego poziomu?

Ryan Reynolds

Ryan Reynolds sfilmował swoją pierwszą w życiu kolonoskopię. „Przegrałem zakład, ale opłacało się”

Woda utleniona – jakie ma właściwości, zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce

Książeczka sanepidowska – co to? Jak i gdzie wyrobić dokument potrzebny w wielu zawodach

„Wielokrotnie myślałam, że nie zasługuję, aby ktoś zwrócił na mnie uwagę, że nie zasługuje na miłość czy dotyk” – mówi Aleksandra Cedro, która od lat zmaga się z trądzikiem

„Wielokrotnie myślałam, że nie zasługuję na miłość czy dotyk” – mówi Aleksandra Cedro, która od lat zmaga się z trądzikiem

Chcesz wesprzeć pracę swoich hormonów? Seed cycling jest dla ciebie / istock

Chcesz wesprzeć pracę swoich hormonów? Seed cycling jest dla ciebie

Podkład do zadań specjalnych, czyli czym powinien się charakteryzować podkład do cery trądzikowej?

Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad/fot. Pexels

Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

"To on jest przyczyną wszystkich twoich problemów. To przez niego organizm nie może wyjść z opresji, szaleje gospodarka hormonalna, ubożeje mikrobiota" - podkreśla lek. Dorota Helim-Sobkowiak

„To on jest przyczyną wszystkich twoich problemów. To przez niego szaleje gospodarka hormonalna, ubożeje mikrobiota” – pisze o… stresie lek. Dorota Helim-Sobkowiak

Badanie fizykalne – co to jest i na czym polega?

Dr Dorota Wakuła / fot. Infemini Med Home

„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. "Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna"

26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”

Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów

Skan mózgu pozwoli na wykrycie alzheimera / istock

Chorobę Alzheimera można zdiagnozować za pomocą pojedynczego skanu mózgu. Nowe odkrycie naukowców

Jak naturalnie obniżyć ciśnienie – jaka dieta jest najlepsza?

Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa, staje się metodą historyczną. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet o 60-70 proc.

Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

Układ dokrewny – funkcje i budowa. Jakie hormony są najważniejsze?

Milena Nosek / archiwum prywatne

„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

Dr Dominika Trojnarska o tajnikach hormonu miłości, wierności i szczęścia: „Są kraje, w których oksytocynę podaje się pacjentkom w sprayu”

Hormony, które rządzą twoim życiem seksualnym /fot. Pexels

Hormony, które rządzą twoim życiem seksualnym

ACTH – czym jest? Badanie i wskazania do niego, normy

Białko S – rola w organizmie, badanie, interpretacja wyniku

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

×