Balsam Szostakowskiego – zastosowanie na rany, na wrzody
Balsam Szostakowskiego, zwany także Vinilinum to specyfik wspomagający gojenie się ran. Płyn ten może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. Można zastosować balsam Szostakowskiego na rany i odleżyny. Z kolei balsam Szostakowskiego do picia pozwala łagodzić śluzówkę przewodu pokarmowego, w tym wrzody. Jak stosować balsam Szostakowskiego i kiedy sięgać po ten specyfik?
Skład balsamu Szostakowskiego
Balsam Szostakowskiego odkryty został w 1939 roku przez chemika Michaiła Szostakowskiego i początkowo stosowany był w leczeniu ran wojennych i oparzeń. Balsam Szostakowskiego zawiera eter poliwinylobutylowy, rozpuszczony w 96% alkoholu etylowym. Preparat ma postać gęstej, lepkiej cieczy doskonale przylegającej do powierzchni skóry i błon śluzowych. Ta jasnożółta ciecz jest nierozpuszczalna w wodzie. Balsam Szostakowskiego nie jest toksyczny, zatem jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne.
Balsam Szostakowskiego – zastosowanie
Balsam Szostakowskiego to płyn, który stosowany jest na trudno gojące się rany. Można stosować balsam Szostakowskiego na odleżyny u osób, które są unieruchomione. Znany jest wielu osobom z tego, że leczy się nim również takie problemy skórne jak:
- oparzenia chemiczne, termiczne i popromienne
- odmrożenia
- czyraki
- owrzodzenia żylakowate
- ropne stany zapalne skóry
Balsam Szostakowskiego pomocny jest w przypadku trudno dostępnych miejsc, takich jak błony śluzowe układu pokarmowego. Można stosować balsam Szostakowskiego na wrzody żołądka i dwunastnicy, a także w celu łagodzenia dolegliwości związanych z takimi schorzeniami jak:
- refluks żołądkowo – przełykowy,
- nadkwaśność,
- nieżyt żołądka,
- hemoroidy.
Oprócz działania leczniczego balsam Szostakowskiego stanowi ochronę przed zimnem, ciepłem i promieniami słonecznymi, więc z jego pomocą można przeciwdziałać, a nie tylko leczyć.
Właściwości zdrowotne balsamu Szostakowskiego
Wszechstronne zastosowanie balsamu Szostakowskiego możliwe jest dzięki unikatowym właściwościom tego preparatu. Balsam Szostakowskiego stymuluje namnażanie komórek nabłonka, dlatego wspomaga gojenie się skóry oraz błon śluzowych. Dzięki lepkiej konsystencji, balsam chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Właściwości przeciwbakteryjne preparatu mogą chronić uszkodzone tkanki przed zakażeniem.
Stosowanie balsamu Szostakowskiego na wrzody i inne schorzenia układu pokarmowego jest możliwe dlatego, że preparat nie poddaje się działaniu kwasu żołądkowego czy enzymów trawiennych. Dzięki temu przylega do powierzchni błon śluzowych, chroniąc śluzówkę żołądka i jelit przed działaniem czynników drażniących.
Balsam Szostakowskiego – jak stosować na rany i wewnętrznie?
Balsam Szostakowskiego na skórę stosowany jest w postaci okładów – opatrunek gazowy nasączony preparatem należy przyłożyć do rany. Można także stosować płyn bezpośrednio na ranę. Zastosowanie wewnętrzne balsamu wymaga jego spożycia. Balsam Szostakowskiego gastro należy zażywać raz dziennie, najlepiej wieczorem, przyjmując łyżkę stołową preparatu.
Wśród osób, które stosują balsam Szostakowskiego, opinie są bardzo przychylne. Dlatego warto sięgać po balsam Szostakowskiego zawsze wtedy, gdy pojawią się trudno gojące się rany. Nie wiesz, kiedy i jak stosować balsam Szostakowskiego? Ulotka dostarczy szczegółowych informacji.
Kto nie powinien stosować balsamu Szostakowskiego?
Przeciwwskazaniem do stosowania balsamu Szostakowskiego jest ciąża oraz karmienie piersią – balsamu nie powinno stosować się również u dzieci oraz u osób, które mają uczulenie na składniki balsamu.
Balsam Szostakowskiego – cena i dostępność
Dobrą wiadomością jest doskonała dostępność oraz przystępna cena, za jaką można zakupić balsam Szostakowskiego. Gdzie kupić preparat? Balsam Szostakowskiego można kupić w każdej aptece, a jego cena nie przekracza 30 złotych za produkt o wadze 100 gramów. Lek wydawany jest bez recepty, co czyni go ogólnodostępnym.
Bibliografia:
- Poradnik Terapeutyczny, Piotr Kubikowski (red.) – wyd. II – 1969 r.
- Leki współczesnej terapii. Jan K. Podlewski, Alicja Chwalibogowska-Podlewska. Warszawa: „Split Trading” Wydawnictwa Fundacji Büchnera, 2001
Polecamy
„Mamo, zobacz, Elza!”. O tym, jak to jest być albinoską, opowiada Alicja Bazan
„Elektryczny bandaż” przyspieszy gojenie ran. Do aktywacji potrzebuje tylko kropli wody
„Choroba może wyglądać pięknie. Bo tutaj tak naprawdę liczy się osoba, a nie to, jak wygląda jej skóra”
Atopowe zapalenie skóry – jakie mamy możliwości skutecznego leczenia?
się ten artykuł?