Przejdź do treści

Pięć rodzajów dotyku – który lubisz najbardziej?

Pięć rodzajów dotyku - który lubisz najbardziej? Claudia Soraya/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Dotyk jest zmysłem niezwykle prawdziwym i bezpośrednim. Znacznie łatwiej oszukać kogoś, kto patrzy, słucha, niż tego, kto dotyka lub jest dotykany. Przez jakościowy dotyk możemy przekazać więcej, niż są w stanie wyrazić słowa. A uważny dotyk może być wyrazem zarówno intencji dotykającego, jak i jego osobowości.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

BESTSELLER
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne
90,00 zł
NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne protect, 1 sztuka
90,00 zł
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne Regular beżowe, 1 szt
90,00 zł
NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
Podpaska wielorazowa WIMIN Pad
od 30,00 zł
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne Light
90,00 zł

Dotyk upubliczniony

Sporo wiemy o dotyku w przestrzeni publicznej, o oficjalnych stylach dotyku – jak dotykamy szefa (o ile w ogóle dotykamy), jak dotykamy się w metrze, jak może albo nie może dotknąć ekspedientka w sklepie. Rodzaje dotyku „oficjalnego” są warunkowane kulturowo, uczymy się ich, dorastając w określonym kraju, dowiadujemy się więcej np. podróżując. Czasem dziwimy się niepomiernie, na przykład na wycieczce w krajach arabskich, gdy widzimy dwóch mężczyzn spacerujących za ręce. Dla nas ich dotyk świadczy o intymności, w kulturze islamu zaledwie o przyjaźni bądź braterstwie. Amerykańscy kelnerzy, dla których napiwki stanowią znaczną część miesięcznych zarobków, starają się każdorazowo delikatnie dotknąć obsługiwaną osobę, bo wiedzą, że dotknięta osoba chętniej zostawia napiwek w wyższej kwocie…

Nie pytając, wiemy, w jakiej odległości od rozmówcy stanąć, żeby nie naruszyć jego przestrzeni intymnej i, co naturalne, owa odległość będzie różna dla osób pochodzących z dużych miast oraz z małych miejscowości. Jak widać, wiemy całkiem sporo o przestrzennych relacjach ciało – ciało, o społecznych uwarunkowaniach dotyku, o podskórnie wyczuwanej hierarchii, budowaniu dystansu lub jego skracaniu, nawet o socjotechnikach związanych z dotykiem.

Dotyk intymny – 5 jakości

Jednak o dotyku intymnym wiemy nieco mniej, co jest o tyle smutne, że ciężko bez niego budować udane relacje seksualne i emocjonalne. Dotyk stymuluje wydzielanie endorfin i oksytocyny, redukując poziom kortyzolu (hormonu stresu), działa kojąco, buduje więzi, jest nam absolutnie niezbędny do przetrwania. Warto mieć w pamięci, że zmiany w ilości dotyku i jego rodzaju następują wraz z wiekiem, stażem pary, etapem związku.

Jeśli mówimy o dotyku intymnym, osobistym, można powiedzieć, że w ramach jednego zmysłu istnieje pięć poziomów, pięć różnych stylów dotykania. Dotyk uzdrawiający, czuły, zmysłowy, erotyczny, seksualny. Czym się różnią i jak korzystać z nich w relacji emocjonalnej i seksualnej?

Wszyscy znamy dotyk uzdrawiający (ang. Healing Touch). Taki jak w masażu, terapii manualnej. To dotyk troski, leczenia, utrzymywania. Nie jest intymnością w znaczeniu seksualnym i przewidujący kochankowie raczej od niego stronią, wiedząc, że pochodzi z innej przestrzeni i niesie inne jakości, niż te potrzebne do zagotowania krwi w żyłach i energicznego wyskakiwania z odzieży. Ten rodzaj dotyku zasila, wzmacnia, przynosi zdrowie, oczywiście poprawia samopoczucie, ale nie buduje zmysłowej, erotycznej, seksualnej interakcji między dorosłymi.

Kolejny rodzaj dotyku to czuły dotyk (ang. Affection Touch). To dotyk znamy z m.in. z przytulenia mamy. Dotyk czuły jest tym, który wywołuje najwięcej wątpliwości. Czy to już zażyłość, nuda i rutyna poklepywać się po ramieniu, przelotnie ściskać w korytarzu, gdy wracamy do domu? Od kiedy go unikać? Bo przecież wszyscy wiedzą, że za dużo poufałości, czułości niemal rodzicielskiej zamienia kochanków w brata i siostrę… Bez paniki, nie ma w nim nic złego. Czuły dotyk bardzo często się przydaje, na przykład gdy ktoś ma kłopoty, cierpi, potrzebuje wsparcia. Jedyny problem jest taki, że najczęściej na takim dotyku zaczynamy i na nim kończymy, nie wzbogacając swojego portfolio dotyków i w efekcie – popadamy w wygodnictwo. Nie chce nam się wysilać, a sam czuły dotyk nie załatwi całej potrzeby pobudzenia zmysłów, gry wstępnej i seksu. Jeśli nie wiecie, o czym mówię, wyobraźcie sobie dotyk zaprzyjaźnionych ze sobą ludzi płci dowolnej. Czy jesteś w większości dotykany/dotykana jak kumpel albo koleżanka? Jeśli czujesz, że ten rodzaj kontaktu zaczyna przeważać w twojej relacji z partnerem, czas zrobić pauzę i poszukać dla was nowych środków wyrazu.

Dotyk zmysłowy. Zdecydowanie najrzadziej występujący w związkach rodzaj dotyku. Niepopularny przez swoją ważną cechę – nie eskaluje się, co powoduje, że nie można nim wywołać np. orgazmu. Jest jednocześnie absolutnie bezcenny jako narzędzie komunikacji i budowania udanej relacji seksualnej, ponieważ umożliwia powolne i pozornie bezcelowe pobudzanie zmysłów. Mają z nim trudności zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ponieważ wymaga czasu, skupienia umysłu i (o niebiosa!) pomysłowości. Powinien znajdować się w repertuarze na grę wstępną, seks i afterplay, bo bez niego seks staje się sprintem po puchar, zamiast ucztą dla zmysłów i ciała.

Dotyk erotyczny i seksualny (ang. Erotic & Sexual Touch). Niby to samo, a jednak nie to samo. Każdy z nas potrzebuje odnaleźć swoją różnicę pomiędzy tym, co erotyczne, a co seksualne. Obydwa rodzaje dotyku są bardzo intymne, obydwa w zasadzie do czegoś prowadzą. Jednak o ile dotyk erotyczny zmierza do budowania podniecenia, o tyle dotyk seksualny raczej do jego rozładowania. Wyraźnym przykładem tej różnicy może być gładzenie okolic wejścia do waginy (dotyk erotyczny), a stymulacja łechtaczki (dotyk seksualny). Ale bywa sporo dotyku erotycznego, który nie sięga stref erogennych, a mimo to jest bardzo pobudzający i przez to cenny.

Każdy rodzaj dotyku budzi naszą uśpioną receptywność, nawiązuje kontakt z ciałem i ułatwia kontakt z drugim człowiekiem. Warto się uczyć świadomego, obecnego dotykania i doskonalić różne rodzaje dotyku, bo to właśnie jest substancja, z której skuteczniej zbudujemy doby seks niż z miliona słów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Trendy w seksie, których potrzebujemy tej wiosny

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Odbicie mężczyzny w lustrze

Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem. Jak rozpoznać narcyza?

„Rodzice boją się, że zrobią coś źle – nadużyją dziecko, albo nauczą czegoś, czego potem się nie oduczy i będzie nieszczęśliwe”. O prawidłowym wspieraniu dziecięcej seksualności mówi Małgorzata Iwanek

Wstyd w łóżku. Jak go oswoić? Dlaczego nie należy go zwalczać?

„W łóżku z narcyzem seksualnym nie ma namiętności ani fascynacji. Przeciwnie – druga strona czuje się użyta” – mówi seksuolożka Monika Kaszuba

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz /fot. Adobe Stock

Czy to normalne, że…? Poznaj odpowiedzi na ważne pytania związane z seksem, które być może sobie zadajesz

Kobieta siedzi w rzędzie na krześle

Co dzieje się z twoim organizmem, jeśli unikasz seksu? Może to wpływać na samoocenę i pewność siebie

Honorata Skarbek

Honorata Skarbek o problemie współuzależnienia: „To jest coś, czego się człowiek wstydzi. To jest obawa przed ocenianiem”

toksyczny związek

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Kobieca ejakulacja? Opisywał ją już Arystoteles, a jednak dziś często niewiele o niej wiemy. Dlaczego warto to zmienić?

Inaczej, czyli jak? Czym jest kink w seksie, jakie są jego zalety i na co trzeba uważać

seks w wodzie

Seks w wodzie – co warto wiedzieć, zanim wskoczycie razem pod prysznic lub do jacuzzi

Czy można zostać zgwałconą przez internet? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

Gwałt przez internet – absurd czy realne zagrożenie? Odpowiada prawnik Mikołaj Kaszak

para w łóżku

5 błędów, które popełniają mężczyźni podczas seksu

„W naszej kulturze bardzo dużo presji nakłada się na pierwszy seks – moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie” – mówi seksuolożka Paulina Jęczmień

Czym jest sapioseksualizm, jakie ma znaczenie i co warto o nim wiedzieć?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

"Gdybym tak mogła cofnąć czas…" Co zrobić, jeśli zaliczyłaś seks z niewłaściwych powodów albo z niewłaściwym facetem? / istock

„Gdybym tak mogła cofnąć czas…” Co zrobić, jeśli zaliczyłaś seks z niewłaściwych powodów albo z niewłaściwym facetem?

Wybiórczy słuch / pexels

„Ile razy mam to jeszcze powtarzać?”, czyli dlaczego czasem naprawdę nie chcemy słyszeć

„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

Seks zimą – jak go uprawiać, by było nam miło

Nerwica eklezjogenna, czyli jak religia wpływa na zdrowie psychiczne - wyjaśnia Dominik Haak

„Nerwica eklezjogenna”, czyli jak religia wpływa na zdrowie psychiczne – wyjaśnia Dominik Haak

×