Przejdź do treści

Chłoniak

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
surfująca dziewczyna
Światowa Liga Surferów wprowadziła takie same stawki dla kobiet i mężczyzn
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka

Chłoniaki to nowotwory o różnym stopniu złośliwości wywodzące się z układu chłonnego. Ich najczęstszymi objawami są powiększenie węzłów chłonnych, śledziony i wątroby. Wyróżnia się dwa rodzaje chłoniaków.

Ziarnica złośliwa, zwana też chorobą Hodgkina, atakuje węzły chłonne oraz tkankę limfatyczną pozawęzłową i polega na niekontrolowanym namnażaniu się limfocytów B (rodzaj limfocytów produkujących przeciwciała niszczące antygeny; powstają w czerwonym szpiku kostnym i w odróżnieniu od limfocytów T nie przechodzą przez grasicę).

W przeciwieństwie do innych chłoniaków (nieziarniczych) cechą charakterystyczną chłoniaka Hodgkina jest obecność w węzłach chłonnych komórek Hodkina i Reed-Sternberga (pochodzących z limfocytów B). Choroba długo przebiega bezobjawowo, a zajęcie tkanek spoza układu limfatycznego odbywa się z dużym opóźnieniem, co sprawia, że nawet późne wykrycie choroby daje szansę wyleczenia. Co roku dwie–trzy osoby (głównie w wieku ok. 25. roku życia oraz po 50. roku życia) na każde 100 tys. mieszkańców zapadają na ziarnicę złośliwą. 10 proc. przypadków przypada na dzieci poniżej 16. roku życia. Zachorowaniu sprzyja zakażenie wirusem HIV oraz wirusem Epsteina-Barr.
Objawy: niebolesne powiększenie węzłów chłonnych (karkowych, pachowych lub pachwinowych), rzadziej powiększenie śledziony lub wątroby. Często pojawiają się gorączka, utrata masy ciała, świąd, poty nocne. Objawem charakterystycznym, ale dość rzadkim, są bóle węzłów chłonnych po spożyciu alkoholu.
Do rozpoznania choroby stosuje się badanie histologiczne, badanie krwi (ocena liczby i rodzaju białych krwinek, czerwonych krwinek, płytek krwi), biopsję szpiku – w przypadku podejrzenia zajęcia szpiku, RTG klatki piersiowej, tomografię komputerową, USG jamy brzusznej, (nieinwazyjna, metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu), badanie scyntygraficzne (polegające na wprowadzeniu do organizmu środków chemicznych znakowanych radioizotopami, cyfrowej rejestracji ich rozpadu i graficznym przedstawieniu ich rozmieszczenia).

Leczenie może obejmować chemioterapię i/lub radioterapię oraz niekiedy przeszczep szpiku kostnego.

Chłoniak nieziarniczy dotyka około dziesięciu na 100 tys. osób, najczęściej w starszym wieku, zwłaszcza mężczyzn, choć zdarza się także u ludzi młodszych, również u dzieci. U chorych na AIDS chłoniak nieziarniczy występuje 1 tys. razy częściej. W przypadku chłoniaka nieziarniczego dochodzi do rozrostu limfocytów B, T lub komórek cytotoksycznych (NK), które w normalnych warunkach odpowiadają za procesy obronne organizmu. Istnieją różne rodzaje chłoniaków nieziarniczych, które rozróżnia się ze względu na lokalizację i typ komórek, z których pochodzą.

Do chłoniaków nieziarniczych zalicza się m.in. chłoniaki B-komórkowe (przewlekła białaczka, białaczka włochatokomórkowa, chłoniaki z komórek płaszcza, makroglobulinemia Walendströma) oraz chłoniaki T/NK-komórkowe (ziarniniak grzybiasty, antyplastyczny chłoniak wielkokomórkowy).
Rozpoznanie chłoniaka nieziarniczego odbywa się na podstawie badania histologicznego i specjalistycznych badań krwi (oznaczanie przeciwciał monoklonalnych).
Ze względu na ogromną różnorodność chłoniaków stosuje się różne schematy leczenia: naświetlanie i/lub chemioterapię, w części przypadków stosuje się zabiegi chirurgiczne.

Przyczyna chłoniaków nie została dotąd poznana. Stwierdzono jednak, które czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania. Należą do nich: kontakt z czynnikami chemicznymi (farby, pestycydy, herbicydy, azbest), promieniowanie jonizujące, zakażenia wirusowe (Epstein-Barr, HIV), zakażenia bakteryjne (zapalenie żołądka wywołane Helicobacter pylori), upośledzona odporność organizmu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Hello My Hero. Jessica Misztal – bije w niej męskie serce, a ciało pokryte jest bliznami

Kampania Fundacji Arena i Świat

Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”

Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka

szczepionka

Grypa – dlaczego się szczepimy?

Marihuana leczy raka. Mit czy prawda?

Mama i stetoskop

Mama i stetoskop: Nie wierzcie we wszystko co znajdziecie w internecie. Jeśli jest coś, co was nurtuje, to pytajcie lekarzy

Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?

5 naturalnych źródeł cynku

Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?

Joanna Horodyńska

Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi

magda gessler

Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”

tebalet z rentgenem płuc leży na biurku

Rak płuc – nadchodzi rewolucja? „Dotychczas uważaliśmy, że jest to choroba śmiertelna”