3 min.
Chrom, a odchudzanie. Jakie są skutki przedawkowania chromu?

Chrom (źródło - unsplash.com)
25.05.2022
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
25.05.2022
Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać
25.05.2022
„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust
24.05.2022
Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”
24.05.2022
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców
Chrom – ten znany pierwiastek chemiczny doskonale znany jest nam z układu okresowego pierwiastków. Czy jest to taki element, który jest potrzebny człowiekowi do życia? Jak najbardziej!
Spis treści
Chrom – informacje ogólne
Chrom jest to ogólnie metal przejściowy z bloku D układu okresowego. Ma on 13 izotopów, z których trwałe są tylko izotopy 50, 52, 53 i 54. Nikogo nie zdziwi chyba, że chrom nazywany jest również srebrzystoszarym metalem.
Wyróżnić należy również także chrom organiczny, który w niewielkiej ilości występuje w ludzkim organizmie. Przeciętnie jest to ok. 6 mg na człowieka.
Ten mały, ale jakże bardzo ważny mikroelement odpowiedzialny jest za liczne funkcje w ludzkim organizmie. Jego niedobór, jak również jego nadmiar może być szkodliwy dla człowieka. Warto więc zadbać o utrzymanie chromu na odpowiednim poziomie. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na chrom wynosi pomiędzy 50-200 μg.
Skąd taka rozbieżność? Otóż jak się okazuje, jest to zależne dokładnie od narządu z jakim mamy do czynienia. Chrom organiczny występuje w tkankach w różnych stężeniach.
Chrom – funkcjonowanie w organizmie
Tak niewielka ilość tego mikroelementu odpowiedzialna jest za takie funkcje, jak:
- redukcja złego poziomu cholesterolu LDL
- podwyższenie poziomu cholesterolu dobrego HDL (mniejsze ryzyko zachorowania na miażdżycę)
- reguluje stężenie glukozy we krwi (komórki są bardziej wrażliwe na działanie insuliny)
- reguluje funkcje głodu i sytości
- utrzymanie homeostazy węglowodanowej
- mniejsza ilość powikłań wynikających z cukrzycy typu 2
- dodatnie wpływa na układ nerwowy.
W naszych organizmach występuje związek organiczny o nazwie GTF – Glucose Tolerance Factor). Jest to czynnik tolerancji glukozy. Chrom wchodzi w skład takiego czynnika. GTF to także aminokwasy oraz witamina PP. To właśnie GTF reguluje ilość glukozy we krwi. Metabolizm jest w znacznym stopniu przyspieszony, a aminokwasy i tłuszcze mogą szybciej przemieszczać się do komórek. Chrom wpływa również także na redukcję zmęczenia, znużenia, ospałości, łagodzi objawy nerwic, depresji.
Przy czym nie zapominajmy, że tak naprawdę chrom – ze względu na jego minimalną ilość – działają wspomagająco. Działa on synergistycznie z takimi substancjami jak witaminy, białka, minerały. Wszystkie te składniki razem czuwają nad wymienionymi procesami.
Chrom na odchudzanie
Wiele osób mówi, że chrom ma dobroczynne działanie na proces odchudzania. Warto zakupić odpowiednie tabletki suplementacyjne, w których zawarty jest chrom. Jednak nie zapominajmy, że w skład tych tabletek wchodzą właśnie wspomniane witaminy, minerały. To one razem z chromem działają synergistycznie.
Dzięki temu wszelkie procesy w naszym organizmie są w odpowiedni sposób uregulowane. Taki suplement diety podkręca aktywność enzymów odpowiedzialnych za produkcję karnityny.
Karnityna odpowiedzialna jest za transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów. To właśnie tam kwasy przekształcane są w energię. Do tego chrom jak już mówiliśmy, hamuje nasz głód i powoduje, że spożywamy mniejszą ilość kalorii. Przy czym jednak nie zapominajmy, że sam chrom nie pomoże nam schudnąć.
Chrom – skutki nadmiaru
Nadmiar tego pierwiastka w naszym organizmie powoduje:
- wrzody żołądka i dwunastnicy
- efekt przeczyszczający
- mniejszą ilość cynku i żelaza w organizmie
- zwiększona podatność na zachorowanie na raka.
Warto zadbać więc o odpowiednią suplementację tej ważnej witaminy dla naszego organizmu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022