Przejdź do treści

Nerwica

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Nerwica, inaczej neuroza, to długotrwałe zaburzenie psychiczne lub zaburzenie zachowania, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości patologii swoich zachowań. Choroba najczęściej rozwija się na skutek powtarzających się stresogennych bodźców lub traumatycznych sytuacji. Zdarza się jednak, że „winowajcą” jest nadwrażliwy układ nerwowy.

Neuroza może objawiać się w bardzo różny sposób. Najczęstsze objawy to zaburzenia funkcji poznawczych (natrętne myślenie, trudności w koncentracji, natręctwa ruchowe) oraz zaburzenia emocji (fobie, nieustanny lęk, apatia, napady depresyjne, poirytowanie, przygnębienie, egocentryzm).

Czasami nerwica objawia się somatycznie poprzez: porażenie narządów ruchu, brak czucia pewnych obszarów skóry, bóle głowy, brzucha i serca, zawroty głowy oraz problemy z równowagą. Mogą wystąpić także zaburzenia funkcji seksualnych, problemy z zaśnięciem i chroniczne zmęczenie.

Znaczna część objawów nerwicowych nie wymaga leczenia, ale nie powinniśmy ich lekceważyć. Neuroza może powodować spadek poczucia własnej wartości, utratę radości życia, spadek aktywności i wydolności zawodowej, izolację, a nawet depresję i samobójstwo. Zbyt duży stres może prowadzić także do problemów zdrowotnych, np. do refluksu lub wrzodów żołądka. Objawy często ustępują samoistnie, gdy solidnie wypoczniemy lub stresujący bodziec zostanie usunięty. W większości przypadków skutecznej pomocy może udzielić internista. Czasami wystarczają zioła, jak np. melisa lub rumianek. Kiedy objawy nerwicowe utrzymują się przez dłuższy czas i pojawia się podejrzenie depresji, należy skierować chorego do psychiatry.

Rozwojowi nerwicy sprzyjają takie czynniki, jak: ciągły pośpiech, zwiększona rywalizacja oraz nadmierny stres. Profilaktycznie warto dbać o zachowywanie życiowej równowagi. Istotny jest odpoczynek i czas dla rodziny. Pomocne są także sport i hobby, które pomagają nam odreagować stresowe sytuacje.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Emocje kobiet a mózg

Ruch i nastrój – zależność dwustronna

Ruch i nastrój – zależność dwustronna

Stres w pracy - nie, dziękuję!

Stres w pracy – nie, dziękuję!

Hip-hop terapia

Hip-hop terapia

Toksyczne związki

Toksyczne związki

Książka na stres

Książka na stres

Psychobiotyki – bakterie dla mózgu

Psychobiotyki – bakterie dla mózgu

Piękny umysł

Cierpisz na depresję jak Churchill?

Choroba, nie choroba?

Choroba, nie choroba?

Schizofrenia

Impotencja

Hipochondria