Przejdź do treści

Czy Polacy chcą zmiany czasu? Wyniki nowego badania są jednoznaczne

Czy Polacy chcą zmiany czasu? Wyniki nowego badania są jednoznaczne
Czy Polacy chcą zmiany czasu? Wyniki nowego badania są jednoznaczne/ Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET wynika, że prawie 80 proc. Polek i Polaków jest przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy. Dlaczego przestawienie się na „nowy” czas jest takie trudne i jak sobie z tym poradzić?

Czy chcemy zmiany czasu?

W 2018 roku Unia Europejska, po przeprowadzeniu ankiety, opowiedziała się za zniesieniem zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Rok później decyzja ta została zaakceptowana przez Parlament Europejski i od 2021 roku mieliśmy już nie przestawiać zegarków. Zmianę tę wstrzymała jednak Rada UE, która przesunęła rozmowy na ten temat na czas nieokreślony.

W Polsce dyskusja o tym, czy powinniśmy przestawiać zegarki, czy nie, toczy się jednak cały czas – w mediach, wśród polityków i celebrytów czy przy rodzinnym stole. O to, co Polki i Polacy myślą o zmianie czasu z zimowego na letni sprawdził w swoim badaniu IBRiS na zlecenie radia ZET. Okazało się, że zdecydowana większość z nas opowiedziała się za zrezygnowaniem z przestawiania zegarków. 

Na pytanie, „Czy Pana/Pani zdaniem zmiana czasu na zimowy/letni powinna zostać zniesiona?”, aż 47,2 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”. 29,8 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „raczej tak”. W sumie daje to niemal 80 proc. Polek i Polaków, którzy opowiedzieli się zniesieniem zmiany czasu.

Przeciwnego zdania jest niecałe 14 proc. badanych, z czego zdecydowany sprzeciw wyraziło 9,1 proc. respondowanych, a 4,8 proc. z nich wybrało odpowiedź „raczej nie”. Zdania na temat zmiany czasu nie ma 9,1 proc. badanych osób.

Jak reagujemy na zmianę czasu i jak sobie z nią poradzić?

Po zmianie czasu nawet przez kilka do kilkunastu dni mogą utrzymywać się takie objawy, jak:

Stan, w którym znajdujemy się po zmianie czasu, jest bardzo podobny do tzw. jet lagu, który pojawia się po dalekiej podróży samolotem, kiedy po zmianie kilku stref czasowych też „tracimy” lub „zyskujemy” godziny. Źródło jet lagu i kiepskiego samopoczucia po zmianie czasu jest takie samo. Nasz zegar biologiczny, który reguluje m.in. metabolizm i sen, zaczyna wariować. Jest on „zaprogramowany” na pracę w cyklach 24-godzinnych, dlatego dodatkowa godzina, którą „zyskujemy” jesienią, jest kłopotliwa.

Co zatem zrobić, żeby przejść jak najłagodniej przez zmianę czasu? Eksperci odradzają ucinanie sobie drzemek w ciągu dnia i spanie dłużej w weekendy, bo to może tylko przedłużyć proces adaptacji. Zalecają też spanie każdej nocy przez 7-8 godzin i niezapominanie o ruchu, dzięki któremu w naszym organizmie wytworzą się endorfiny, hormony szczęścia.

Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy czeka nas w tym roku w ostatni weekend października. Zegarki przestawiamy w nocy z 29 na 30 października (z soboty na niedzielę) o godzinę do tyłu – z godziny 3:00 na 2:00.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.