Przejdź do treści

Czy upławy z krwią zawsze są objawem choroby? Kiedy do lekarza?

Czy upławy z krwią zawsze są objawem choroby? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Upławy to wydobywająca się z pochwy wydzielina. Może mieć równe barwy białą, żółtawą, zielonkawą, różową czy też brązową. Zmieniony kolor śluzu jest zazwyczaj informacją o infekcji bądź poważniejszych dolegliwościach, ale może też występować fizjologicznie. O czym świadczą upławy zabarwione krwią?

Czym są upławy? 

Pojęcia upławy, wydzielina z pochwy czy śluz z pochwy są bardzo często używane zamiennie, chociaż w rzeczywistości nie są do końca tym samym. Wydzielina jest objawem fizjologicznym i informuje, że cykl miesiączkowy przebiega prawidłowo. Powinna mieć jasną, mleczną lub przezroczystą barwę, a jej konsystencja jest często porównywana do białka jaja kurzego. W czasie ciąży może się pojawiać w większym stężeniu i to także nie powinno budzić niepokoju.  

Z kolei wydzielina, w której znajdują się upławy w postaci grudek, może być objawem choroby. Jeżeli towarzyszą jej inne objawy, takie jak zmieniony kolor albo nieprzyjemny zapach, świąd czy pieczenie okolic intymnych, powinnaś umówić się na wizytę u ginekologa – prawdopodobnie złapałaś jedną z infekcji intymnych.

Aga Szuścik: "Każdego dnia z twojej pochwy wypływa średnio niecałe pół łyżeczki płynu. To normalne, że wieczorem majtki są brudne"

Upławy z pochwy – przyczyny 

Jak już wspomniano, wypływ upławów z pochwy może mieć różne przyczyny. Białe, serowate upławy zazwyczaj świadczą o infekcji grzybiczej okolic intymnych. Oprócz charakterystycznego wyglądu wydzieliny zazwyczaj pojawiają się też inne dolegliwości: silny świąd, zaczerwienienie czy obrzęk. Zakażenia o podłożu grzybiczym objawiają się nagle, a dolegliwości są bardzo nieprzyjemne i często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.  

Jeśli zauważyłaś szare upławy o intensywnej, rybiej woni, prawdopodobnie złapałaś infekcję bakteryjną. Z reguły towarzyszą jej: zaczerwienienie, świąd, podrażnienie, a czasem obrzęk. W przeciwieństwie do grzybów, bakterie nie wywołują nagłych symptomów i rozwijają się stopniowo, czasami wręcz nie dając wyraźnych objawów. 

W przypadku, gdy w śluzie z pochwy zauważyłaś ropę, to znak, że możesz mieć chlamydiozę. Oprócz tego przy tym schorzeniu możesz zaobserwować krwawienia między miesiączkami, pieczenie w trakcie oddawania moczu i ból podczas stosunku, ale w większości przypadków zakażenie tą bakterią nie daje żadnych objawów, a żeby je potwierdzić, należy wykonać badanie wykrywające przeciwciała lub wymaz z chorego narządu, połączony z badaniem moczu.  

Żółte i zielone upławy, które mają brzydki, ostry zapach mogą świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. W tym przypadku pojawia się także obrzęk sromu oraz pochwy, bolesność i zaczerwienienie. Czasem upławy o takim zabarwieniu są objawem nadżerki. Z kolei upławy o barwie żółtawej, zielonkawej, często lekko zabarwionej krwią, które są wodniste, mogą być informacją o zanikowym zapaleniu pochwy. Taka dolegliwość najczęściej występuje u kobiet ze zbyt niskim poziomem estrogenów oraz tych, które przechodzą menopauzę.

Różowawe upławy objawem owulacji  

Różowawy śluz z pochwy, który jest w niewielkim stopniu zabarwiony krwią, może być naturalnym efektem owulacji, kiedy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa, czyli pęcherzyka owulacyjnego, nazywanego także pęcherzykiem jajnikowym. Wówczas może dojść także do pęknięcia znajdujących się obok naczyń krwionośnych, dlatego w wydzielinie pojawia się krew. Nie jest to jednak nic niepokojącego.

Upławy z krwią w ciąży 

Kobiety w ciąży często mówią, że zanim jeszcze się o niej dowiedziały, miały plamienie w postaci śluzu z krwią. To się zdarza bardzo często. Dzieje się tak na skutek implantacji zarodka. Dochodzi do niego zazwyczaj tydzień po zapłodnieniu, przy czym trzeba mieć na uwadze, że nie u każdej kobiety w ciąży występuje takie plamienie. Zdarzają się też przypadki, że plamienie implantacyjne występuje nawet 12 dni po jajeczkowaniu, wówczas bardzo często jest mylone z miesiączką. 

Dlaczego na skutek implantacji może pojawić się śluz zabarwiony krwią? Dzieje się tak, jeśli zarodek, który zagnieżdża się w macicy, uszkadza ściany naczyń krwionośnych, a błona śluzowa układu rozrodczego jest w tym okresie szczególnie mocno ukrwiona z powodu wzrostu stężenia hormonów w organizmie (progesteronu i estrogenu). Trzeba też pamiętać, że plamienie na skutek implantacji zarodka nie daje innych dolegliwości. Nie występuje tutaj ból brzucha czy podbrzusza ani nie ma skrzepów krwi w śluzie. 

Również w pierwszym trymestrze kobiety bardzo często zauważają krwistą wydzielinę z pochwy. Jeśli plamienie nie jest duże, to zazwyczaj wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w tym okresie w organizmie ciężarnej. Niekiedy jednak krwisty śluz może świadczyć o ciąży pozamacicznej, heterotopowej (wewnątrzmacicznej i pozamacicznej jednocześnie) lub poronieniu, dlatego takie objawy zawsze należy skonsultować z ginekologiem.

kobieta w ciąży

Upławy z krwią po stosunku 

Przyczyną wystąpienia upławów z krwią po stosunku mogą być zarówno niegroźne, jak i bardzo poważne patologie narządów rodnych kobiety. Dlatego, jeśli sytuacja się powtarza, koniecznie wybierz się ginekologa. Najczęściej różowawy, a nawet czerwony śluz po stosunku to tzw. krwawienie kontaktowe. Występuje z powodu intensywnego tarcia pochwy, przez co dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej. Przyczyną może być też bardzo głęboka penetracja, suchość pochwy, a nawet niewygodna pozycja. 

Czasem okazuje się, że krew po stosunku pojawia się z powodu źle dobranej antykoncepcji hormonalnej. Niewłaściwa dawka hormonów lub przyjmowanie tabletek nieregularnie, a także inne leki czy palenie papierosów to wszystko może mieć wpływ na pojawienie się brunatnych, różowych, czy czerwonawych upławów.  

Do krwawień po stosunku może dochodzić także z takich powodów jak: 

Upławy z krwią to może być rak 

Zazwyczaj upławy z krwią nie świadczą o poważnych problemach zdrowotnych. Czasem zdarza się jednak, że jest to jeden z objawów raka szyjki macicy lub raka trzonu macicy, dlatego nigdy nie wolno ich bagatelizować. Do tego często pojawiają się: 

  • nieprzyjemny zapach upławów, 
  • dłuższe niż zazwyczaj miesiączki, 
  • bardziej obfite miesiączki, 
  • pojawiające się krwawienia między miesiączkami, 
  • bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, 
  • bóle podbrzusza, 
  • utrata wagi bez wyraźnej przyczyny, 
  • osłabienie, 
  • zmęczenie, 
  • brak apetytu. 

Jeśli pojawią się jakiekolwiek z powyższych objawów, warto skonsultować je ze swoim ginekologiem, który przeprowadzi odpowiednie badania (przede wszystkim cytologię) potwierdzające lub wykluczające nowotwór.

Kobieta

Ciało obce w pochwie  

Zdarza się, że silne, wodniste, krwiste upławy o intensywnym nieprzyjemnym zapachu są spowodowane ciałem obcym, które znalazło się w pochwie. Może to być niewielki fragment tamponu, papieru toaletowego czy wkładki dopochwowej – mogłaś ich nawet nie zauważyć.

Brązowa wydzielina z pochwy po porodzie 

Upławy z krwią po porodzie pojawiają się stosunkowo często, najpewniej są to tzw. odchody poporodowe. To właśnie one pozwalają macicy obkurczyć się i oczyścić. Najpierw przypomina to miesiączkę, a po ok. tygodniu wydzielina powinna robić się coraz jaśniejsza, aż z czasem biała lub bezbarwna. Upławy możesz u siebie obserwować nawet do 6 tygodni po porodzie. Istotne jest, by w tym czasie dużą wagę przywiązywać do higieny miejsc intymnych, aby nie doszło do infekcji.

Upławy z krwią konsultacja ginekologiczna 

Upławy z krwią nie zawsze mają związek z poważną dolegliwością, ale nigdy nie powinnaś ich ignorować. Każdy objaw, który cię zaniepokoi, powinnaś skonsultować z ginekologiem. Specjalista wykona odpowiednie badania, dzięki którym ustali przyczynę wystąpienia upławów z krwią lub innych, o nietypowym kolorze. 

 

Bibliografia:

  1. https://www.mayoclinic.org/symptoms/vaginal-discharge/basics/causes/sym-20050825 [dostęp 15.03.2023].
  2. https://www.womenshealth.gov/menstrual-cycle/period-problems [dostęp 15.03.2023].
  3. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/thyroid-disease [dostęp 15.03.2023].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.