Przejdź do treści

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się do niej przygotować? Co warto wiedzieć, aby uniknąć stresu?

pierwsza wizyta u ginekologa - młoda kobieta w gabinecie ginekologa
Fot. Iryna / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pierwsza wizyta u ginekologa zazwyczaj odbywa się tuż przed decyzją o rozpoczęciu współżycia lub po pojawieniu się pierwszej miesiączki. Dla każdej młodej kobiety jest to wydarzenie bardzo stresujące, dlatego warto się do niego przygotować.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Decyzja o rozpoczęciu regularnych wizyt u ginekologa jest kwestią indywidualną. W większości przypadków odbywa się to w wieku nastoletnim. Nic więcej dziwnego, że pierwsza wizyta u ginekologa może budzić niepokój wśród tak młodych kobiet. Co należy zrobić, aby wybrać odpowiedniego lekarza i jak przygotować się do wizyty?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży to również duże wyzwanie, dlatego należy wybrać zaufanego położnika, który poprowadzi kobietę przez okres ciąży i przygotowuje do porodu. Kiedy jest moment na pierwszą wizytę?

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa?

Czas na rozpoczęcie systematycznych wizyt u ginekologa zależy od wielu czynników. Nie zaleca się czekania na pierwsze, niepokojące objawy (np. zatrzymanie miesiączki czy uporczywy świąd). Dobrym momentem jest rozpoczęcie miesiączkowania lub planowanie rozpoczęcia współżycia. Wybór zaufanego lekarza najczęściej odbywa się za poleceniem bliskich kobiet: mam, sióstr oraz koleżanek. Na temat wybranego ginekologa można poczytać również w Internecie na stronach poświęconych opiece medycznej. Pierwsza wizyta u ginekologa dziewicy, jak i współżyjących kobiet składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest wywiad lekarski, podczas którego ginekolog pyta o regularność cykli, ich bolesność, objawy, jakie im towarzyszą oraz datę ostatniej miesiączki. Bardzo ważne jest zapisywanie daty krwawienia. Druga część wizyty u lekarza to badanie. Aby dyskomfort był jak najmniejszy, zaleca się wizytę w okolicach 10 dnia od zakończenia krwawienia. Kobieta wówczas nie jajeczkuje i nie cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Nie zmienia to faktu, że badanie może wywołać znaczny dyskomfort. Podczas krwawienia miesięcznego badanie jest możliwe, jednakże nie zalecane, gdyż nie da się wówczas pobrać wymazu do cytologii.

Badanie ginekologiczne ułatwia użycie specjalnych wzierników dopochwowych. Celem jest ocena prawidłowej anatomii narządów dróg rodnych – wielkości, kształtu oraz ruchomości. Lekarz używa do tego celu obu rąk. Jedna z nich spoczywa na brzuchu badając przydatki. Palce ręki prawej badają narządy wewnętrzne. Ważne, aby podczas badania uniknąć nerwowego napinania mięśniówki dróg rodnych i spróbować się zrelaksować i rozluźnić. Trwa ono jedynie kilka minut.

W dniu wizyty u ginekologa najlepiej założyć na siebie spódnicę lub sukienkę. Przed wizytą należy zadbać o higienę dróg intymnych. Cześć gabinetów wyposażona jest w małą toaletkę z bidetem oraz płynami do przemywania miejsc intymnych. Najlepiej jednak wrzucić do torebki paczkę nawilżonych chusteczek z odpowiednim dla pochwy pH. Nie wolno stosować na miejsca intymne żadnych dezodorantów oraz zasypek, gdyż może to podrażnić śluzówkę. Tuż przed wejściem do gabinetu zaleca się wypróżnić pęcherz.

Zobacz także

Pierwsza wizyta u ginekologa podczas ciąży

Kiedy test ciążowy pokazał dwie kreski, euforia na ogół jest tak duża, że przyszła matka już następnego dnia chciałaby udać się na wizytę do ginekologa. Jeśli jednak są to pierwsze tygodnie ciąży, nie ma takiej potrzeby. Ginekolog podczas pierwszej wizyty kobiety w ciąży może nie być w stanie potwierdzić obecności zarodka. Wówczas ciążę należy potwierdzić testem z krwi – lekarz zleci badanie poziomu HCG (gonadotropina kosmówkowa). Najlepszym momentem na pierwszą wizytę jest okres między 6 a 8 tygodniem od daty ostatniej miesiączki. Z pierwszą wizytą u ginekologa nie wolno jednak zwlekać zbyt długo. Jest to istotne z punktu widzenia zdrowia malucha, ponieważ pierwszy trymestr jest kluczowy dla jego rozwoju. Lekarz ginekolog oceni, jakie suplementy ciążowe należy przyjmować, aby ciąża przebiegała bez powikłań. Przed wizytą u lekarza można przyjmować kwas foliowy zapobiegający wadom cewy nerwowej. Zmiana w pochwie typowa dla ciąży to rozpulchnienie błon. Może być widoczna dla lekarza około 4 tygodnia ciąży. Pęcherzyk ciążowy za pomocą techniki ultrasonografii (USG) wykrywalny jest w obrazie również około 4 tygodnia ciąży, natomiast zagnieżdżony zarodek dopiero w 6 tygodniu. Bijące serce dziecka można z kolei zarejestrować nieco później – w 7 tygodniu ciąży.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.